Okunma

Microsoft o sözlerini yutmak zorunda kaldı


17 Kasım 2016 Perşembe 04:30
Microsoft o sözlerini yutmak zorunda kaldı

Hem Microsoft hem de yazılım dünyası için çok büyük bir sürpriz gerçekleşti ve Microsoft, Linux Topluluğu’na üye oldu.

Microsoft, kurulduğu günden bu yana, açık kaynak kodu sistemine ateş püskürüyordu.

Özellikle de açık kaynak kodlu işletim sistemi Linux’a büyük bir düşmanlık besleyen Bill Gates ve Steve Ballmer, geçen 25 yıl içinde Linux hakkında çok ağır sözler sarf etmişlerdi.

Microsoft, Gates ve Ballmer’a rağmen Linux’la barıştı

Bill Gates, Linux’u yazılım dünyasının kanseri olarak tanımlıyor ve bu açık kaynak kodlu sistemlerin yakın gelecekte yazılım endüstrisini yok edeceğini savunuyordu.

Aynı şekilde Ballmer da açık kaynak kodlu işletim sistemlerine her fırsatta ateş püskürmesiyle tanınıyordu.

Microsoft’un artık Linux’u geliştiren gönüllüler topluluğuna üye olması, şirketin açık kaynak sistemine karşı havlu atmasının kesin delili olarak görülüyor.

Bu gelişme bir anlamda Gates ve Ballmer’ın, Linux’un tehlikesi hakkında 25 yıl içinde kararlılıkla dile getirdikleri görüşlerinde haklı olduklarını da gösterebilir.

Linux benzeri açık kaynak kodlu işletim sistemleriyle yarışamayan ücretli işletim sistemleri bir bir ücretsiz hale gelirken, bu işten ekmek yiyen Microsoft ve Apple gibi şirketler de önemli bir gelir kaybı yaşadı.

Dolayısıyla, açık kaynak kodlu sistemlerin, yazılım şirketleri için büyük zarara yol açtığını söylemek yanlış değil.

Ancak öte yandan, Android gibi sistemler sayesinde daha farklı ve daha büyük bir ekonomik aktivite ortaya çıktı ve şirketler açık kaynak kodlu sistemler üzerinden farklı ve daha dinamik bir gelir modeli oluşturmayı başardılar.

:: Sizce Linux yeni çağda en büyük işletim sistemi olabilir mi?
yazarTolga Deniz

Teknolojiyle iç içe yaşayan, dünyayı birlerin ve sıfırların arkasından gören ama yaşamdan da kopmayan, boş zamanlarında Los Angeles'ın altını üstüne getiren, bir gün yeniden Türkiye'ye dönme hayalini hep taze tutan kendi halinde bir insan.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

28 yorum - “Microsoft o sözlerini yutmak zorunda kaldı”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Zor biraz

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Android yokken linux zaten popülerdi. Google size para veriyor heralde. Linux u destekleyen google gibi birsürü şirket var. Google olmasaydı linux yine yaşamını sürdürcekti. Fakat android google ın değil başka birinin olacaktı.(google 2005 yılında android i satın aldı). Google hiçbir zaman yenilik yapmadı var olanı daha düzgününü yaptı(arama motoru google dan önce vardı video servisleride aynı şekilde.) kısaca google olmasaydı yerinde başka şirket olurdu ve yine hayatımız şimdiki gibi olurdu.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Bu Bill GATES 640 KILOBYTE herkese yeter de demisti. 😀 Komik adam.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  .Net Core da acik kaynak kodlu bir Microsoft urunu. Rüzgara karsi isemek gibi olmus Microsoft un ki.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Hasta mısın sen ? Android'in altyapısı linux zaten. Linux olmasa android olmazdı.

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Windows olmada olurdur.

 7. SDN Okuru dedi ki:

  ''Eğer Android olmasaydı Linux diye bir şey yoktu'' insan olmasaydı hayat olmazdı demiş arkadaş

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Ne kadar saçma sapan düşünceli ve yanlı bir yazı.
  Açık kaynak ekosistemine en çok destek verenlerden GOOGLE'ın bile .Net Foundation a katıldığını görmezden gelip yaza yaza sadece Linux Faundation'a, Microsoft'un platinium olarak katıldığını, saçma sapan hürriyet milliyet tarzında söz öbekleri kullanarak teknolojiden, açık kaynaktan bir haber kişinin bu haberi yazması ne kadar ironi ve doğru.

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Zaten en önemli verilerimizi alıyorlar bide para istiyolar

 10. SDN Okuru dedi ki:

  300 liraya yazılım satarsam bende açık kaynaktan nefret ederim.

 11. SDN Okuru dedi ki:

  ha şöyle yola geleceksin. winzort bile macos araklaması bir sistem zaten 😀

 12. SDN Okuru dedi ki:

  yine Tolga Deniz yine hürriyet başlığı.. bu adam nasıl çalışıyor burada?

 13. SDN Okuru dedi ki:

  Kimse kendini kandırmasın lütfen. Linux şuan hiçbir halta yaramayan, adı bile bilinmeyen karman çorman, saçma sapan bir sistem. Sunucularda kullanılıyor. Hackerlar kullanıyor bir de. Bunun dışında günlük hayatta zerre işe yaramıyor. Evlere, iş yerlerine, devlet kurumlarına bakın %99 Windows. Neden? Çünkü Windows günlük hayat için daha kullanıcı dostu ve işe yarıyor. Linux ise kod yazmayı seven, kafayı teknolojiyle bozanların sistemi. Hatta daha açık ve net söyleyeyim. Linux olarak tutan tek proje Android işletim sistemi. Yani Google olmasa Linux diye bir şey yoktu şuanda. Linux hala güç bela yaşıyorsa Google sayesinde. Eğer Android olmasaydı Linux diye bir şey yoktu. Kimin olduğu belirsiz, ortalık malı, karmaşık, gereksiz, saçma salak bir sistem Linux. Keşke Google Linux'u bırakıp kendi işletim sistemini yapsa. O zaman Linux ölür tamamen. Zaten şuanda yarı ölü durumda. Bu sefer kökten biter. Hahahahah

 14. SDN Okuru dedi ki:

  LuMia serisinin anasını bellediniz. Yeni bir apple olacakken hırsınız yüzünden gitti güzelim seri. Lumia 930 830 gibi tasarım ve kamera yönünden eşsiz olan telefonlar artık cop

 15. SDN Okuru dedi ki:

  Microzort kardeş ne bekliyon adamların bir dediği diğerini tutmuyor

 16. SDN Okuru dedi ki:

  Açık kaynak kodu olmadan önce kartelleşmişlerdi. Onlar ne kadar yaparsa o kadardı. Şimdi öyle olmadığı için isyan ettiler ve sonunda havlu attılar

" Microsoft o sözlerini yutmak zorunda kaldı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Microsoft o sözlerini yutmak zorunda kaldı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Microsoft o sözlerini yutmak zorunda kaldı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "