Okunma

Microsoft Otizmli Çalışanlar Alacak


07 Nisan 2015 Salı 04:30
Microsoft Otizmli Çalışanlar Alacak

Geçtiğimiz hafta gerçekleşen 2 Nisan Otizm Farkındalık Günü‘nün hemen ardından teknoloji devi Microsoft‘tan otizimli bireyleri sevindnirecek bir açıklama geldi. Neowin.net sitesinin haberine göre, şirket otizmli bireyleri çalışma hayatına katacak pilot bir program uygulamaya soktu.

Pilot program New York’ta başlıyor

Program çerçevesinde Microsoft’un New York’taki ofis gücüne katkı sağlaması amacıyka otizmli çalışanlar alınması planlanıyor. Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Microsoft başkan yardımcısı Marry Allen Smith, her bireyin  farklılıkları olduğunu ve otizmli bireylerin güçlü yönlerine ve bazılarının sahip olduğu yeteneklere Microsoft‘ta ihtiyaç olduğunu belirtti. 

15-04/06/images.jpg

Kapsam genişleyebilir

Microsoft‘un engellerilerin günlük yaşamlarını kolaylaştırmak için oluşturduğu yazılımlardan sonra, otizmli bireylere verdiği bu destek kamuoyunda olumlu karşılandı. Microsoft‘un pilot programının başarılı olması sonucunda projenin kapsamının genişletilebileceği ve başka şirketlerce de benimsenebileceği düşünülüyor.

:: Microsoft’un projesi sizce yaygınlaşmalı mı?
yazarAzim Köse

Ege Üniversitesi, Sinema TV Bölümü Yüksek Lisans mezunu olan Azim, 4 yıldır farklı mecralarda teknoloji hakkında haberler ve makaleler yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

8 yorum - “Microsoft Otizmli Çalışanlar Alacak”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Yanlız haber görselindeki resim down sendromlu bir çocuk.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Nerden başvuruyoruz

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Microsoft önce apple gibi erişilebilirlik konusunda uygulamaları cihazlarında yerleşikbir şekilde yolasın ondan sonra iş alımı yapsın. Hani apple a hpahalı diyenler varya biraz düşünmeli. Ben görme engelliyim şuanda da size iphone 6 ile yazıyorum. Ancak eskiden nerdeyse telefon parası kadar programlara para veriyorduk. Örneğin pc için olan jaws ekran okuyucusu yaklaşık 1300$ kadar. Buyüzden önce fırsat eşitliği sağlansın sonra otizimli yada diyer engel gruplarını düşünsünler. Bu arada apple ın bütün ürünlerinde ekran okuma programı var. Ayrıca otizimler içinde güdümsel öğrenme var.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Bu çok güzel bir haber İnşallah Türkiyedeki ofislerinde, çalışma alanlarında da yapar bunu Tebrikler. Teşekkürler Microsoft.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  otizmli bireylerin üstün yeteneklerinden faydalanmak yeni bir durum değil. Ülkemiz kurumlar hala bunun farkında değil

 6. SDN Okuru dedi ki:

  lütfen yanlış anlaşılmasın ben de dahil programcıların kendisi zaten normal değil 🙂

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Aslında çok iyi olur otizmli bireylerde insan

 8. SDN Okuru dedi ki:

  1-2 sene önce Samsung da yapmıştı bu olayı. Ürünlerini, daha titiz ve dikkatli oldukları için onlara test ettirmek istiyordu.

" Microsoft Otizmli Çalışanlar Alacak konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Microsoft Otizmli Çalışanlar Alacak ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Microsoft Otizmli Çalışanlar Alacak ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "