Okunma

Microsoft Paçayı Kurtaramadı


14 Haziran 2009 Pazar 10:51
Microsoft Paçayı Kurtaramadı

Microsoft geçtiğimiz günlerde 22 Ekim’de piyasaya çıkacak olan Windows 7’nin Avrupa’da satılacak olan sürümlerinde Internet Explorer 8’in bulunmayacağını açıklamıştı. Microsoft’un böyle bir karar almasının ardında yatan sebep ise, Avrupa Komisyonu’nda görülen tekel oluşturma davasıydı. Microsoft’un insanlara Internet Explorer’ı dayatarak tekel oluşturmaya çalıştığı iddiasıyla açılan dava henüz sonuçlanmadı. Eğer dava Microsoft’un aleyhine sonuçlanırsa, şirket çok büyük bir para cezasıyla karşılaşabilir.

Bu davadan kurtulmak için Internet Explorer 8’i Windows 7’nin içnden çıkaran Microsoft’un hayalleri Avrupa Komisyonu’ndan gelen açıklamayla suya düştü. Yapılan açıklamada Microsoft’un bu yeni hamlesinin takdirle karşılandığı fakat şirketin 1996 yılından beri işletim sistemlerine Internet Explorer’ı koyarak rekabet kurallarını ihlal ettiği, bu yüzden davanın geri çekilmesi gibi bir durumun söz konusu olmadığı belirtildi.

Avrupa Komisyonu’nun önerisi

Avrupa Komisyonu’ndan gelen açıklamada Microsoft’a çok ilginç bir öneri yapıldı. Bilgisayar kullanıcılarının çok sayıda seçenek arasından tercih yapmalarının sağlanması gerektiğini belirten yetkililer, satışa sunulan bilgisayarların %95’inin Windows ile birlikte geldiği bir pazarda kulanıcılara sunulacak seçeneklerin üretici kanalıyla sunulması gerektiğini vurguladılar.

Bu açıklamadan anlaşılması gereken şu ki Avrupa Komisyonu Windows 7’nin içinde her hangi bir tarayıcı bulunmamasının yerine IE ile birlikte tüm diğer tarayıcıların da bulunmasını istiyor. Avrupa Komisyonu’nun aklındaki fikir Windows kurulurken kullanıcıların Opera, Firefox, Chrome, Safari ya da IE arasında bir tercih yapması. Microsoft’un bu fikre hiç sıcak bakmadığı biliniyor.

Microsoft’un tepkisini çeken bir diğer olay ise en büyük rakibi Apple’ın işletim sistemleri ile birlikte Safari’yi de kullanıcılarına sunuyor olması. Şirketin Avrupa Komisyonu’nun bu çifte standardına büyük tepki gösterdiği söyleniyor.

::Windows 7’de tüm web tarayıcılarının bulunması fikri hakkında ne düşünüyorsunuz?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Microsoft Paçayı Kurtaramadı”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    Bilgisayar aldım, işletim sistemini kurdum ama tarayıcım yok, internete nasıl çıkacağım. Neden her satın aldığım cep telefonunda tarayıcı yüklü ve TAMAM tuşuna bastığımda kontör kaybediyorum. Sonuç olarak bu devirde tarayıcısız işletim sistemi istemek ahmaklığın daniskasıdır. Microsoft ilk defa bu olayda haklı durumda olmasına karşılık davayı kaybetmiştir. Kim istiyor tarayıcısız işletim sitemini? Ben istemem şahsen. Saygılar.

" Microsoft Paçayı Kurtaramadı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Microsoft Paçayı Kurtaramadı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Microsoft Paçayı Kurtaramadı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "