Okunma

Morro Beta Hazır; Ücretsiz İndirin


24 Haziran 2009 Çarşamba 11:24
Morro Beta Hazır; Ücretsiz İndirin

Microsoft‘un geçtiğimiz yıldan bu yana hazırlıklarını sürdürdüğü Morro kod adlı ücretsiz güvenlik programı, Microsoft Security Essentials ismiyle sınırlı beta sürümüyle yayınlandı. Ancak bir hışımla programı indirmeye yeltenenler, Microsoft’un bu beta sürümü sadece belli ülkeler için yayınladığını ve Türkiye’nin bu ülkeler arasında yer almadığını görüp hayal kırıklığına uğruyor.

Morro’nun İlacı Burada

Microsoft Security Essentials Beta sürümü indirebilmek için hayli dolambaçlı bir yol izlemeniz gerekiyor. Öncelikle Microsoft Connect‘e kayıt olmalı, ardından File Transfer Manager‘ı indirip kurmalı ve sonrasında bu sayfadan Microsoft Security Essentials‘ı indirmelisiniz.

Tüm bu işlemleri Internet Explorer üzerinden yapmanız gerektiğini de hatırlatmakta fayda var. Güvenlik programını indirip, kısa süren kurulumu yaptıktan sonra, dilerseniz şimdi Microsoft Security Essentials’ı enine boyuna kurcalayalım.

Anahtar Kelime: Kolay Kullanım

Microsoft’un ücretsiz güvenlik yazılımında ilk dikkatimizi çeken, kompakt tasarımı ve basit arayüzü oldu. Morro’nun(her seferinde Microsoft Securty Essentials diye uzatmamak için kod adıyla devam edelim) gerçekten sade ve anlaşılır bir arayüzü var.

Türkçe dil desteği olmamasına rağmen, daha önce herhangi bir güvenlik yazılımını denemiş olanların rahatlıkla çözebileceği menüler dörde ayrılmış durumda. Home(Ana sayfa), Update(Güncelleme), History(Geçmiş) ve Settings(Ayarlar) şeklinde sıralanan menüde her sekme de kendi içinde aynı sadeliği sürdürüyor.

Pratiklik Ön Planda

Kurulumun hemen ardından, ilk güncelleme için hızlı bir şekilde Microsoft sunucularına bağlanıp gerekli bakım yapılıyor. Bunun sonrasında ana sayfada yer alan tarama seçeneklerinden birini kullanıp hızlı veya özel bir tarama gerçekleştirebilirsiniz.

Morro’nun Kaspersky veya Norton gibi ücretli güvenlik yazılımlarıyla rekabet amaçlı geliştirilmediğini hatırlatalım. Aslında bu program, Windows 7‘yi herhangi bir ücret ödemeden daha güvenli hale getirme projesinin bir parçası. O nedenle mucize beklemediğimiz Microsoft Security Essentials, daha ziyade güvenlik işlerini otomatiğe almak isteyenlere hitap ediyor.

Sistem Dostu Güvenlik Yazılımı

Anti virüs programları, özellikle tarama esnasında çektirdikleri çilelerle bilinir. Tam tarama yaparken ağır işler şöyle dursun, Firefox açıp internette dolaşmak bile zorlar. Oysa Morro‘yu denediğimiz sırada böyle bir sıkıntıyla karşılaşmadık.

Programın boştayken 60-65 MB civarında bellek kullanan AntiMalware Service Executable işlemi, tam tarama esnasında 70 MB’ı aşmayarak sistemi oldukça ferah bırakıyor.

Bilgisayarınız virüs taraması yaparken, internet üzerindeki işlerinize sorunsuz devam edebilmek oldukça rahatlatıcı.

İleri Düzey Ayarlar

Gündelik bir bilgisayar kullanıcısı için karmaşık sayılabilecek tarama zamanlayıcısı, risk karşısında yapılacak varsayılan eylemler ve tarama dışı bırakılacak dosya tipleri ya da klasörler de Morro‘nun ayarlar sekmesinde bulunuyor.

Dilerseniz arşiv dosyalarını ve taşınabilir dosyaları da taratabildiğiniz Microsoft Security Essentials, henüz beta sürümde olmasına karşın, bilgisayarınızda yer edecek sabit bir program olma yolunda azimle ilerliyor.

Programın nihai sürümünün de ücretsiz olacağını bilmek, Morro’yu yeni kurulan eş dost bilgisayarlarına yüklenebilecek bir program haline getiriyor.

:: Siz de Microsoft Security Essentials deneyimlerinizi forumda paylaşın.

Bilgi İçin : Microsoft Security Essentials
yazarErhan Kahraman

ShiftDelete.Net'in ilk günlerinden itibaren ekibin bir parçası olan Erhan, uzun bir süre metin yazarı olarak içerik deneyimini zenginleştirdikten sonra tekrar yuvaya döndü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Morro Beta Hazır; Ücretsiz İndirin”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    antimalware service executable kasma yapıyor benim laptopumda. üstelik böyle bir şey kurmadım ki ben.
    Lenovo 6 gb ram, 2.5 ghz , 500 gb harddisk,2 gb ekran
    sorun ne acaba bu programı nasıl durdurabilirim ve kaldırabilirim ve kaldırırsam sıkıntı cıkar mı ?
    teşekkürler

" Morro Beta Hazır; Ücretsiz İndirin konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Morro Beta Hazır; Ücretsiz İndirin ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Morro Beta Hazır; Ücretsiz İndirin ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "