Microsoft’tan yapay zeka uygulaması!


Microsoft’tan yapay zeka uygulaması!

Yapay zeka çalışmalarına yatırım yapan Microsoft, bir nevi sosyal sorumluluk olarak da nitelendirebileceğimiz bir çalışmaya imza attı. Yeni yapay zeka uygulaması Seeing Al, görme engellilerin bilişsel algısının artmasını sağlayarak, gündelik faaliyetlerindeki en önemli yardımcıları oluyor.

Uygulama neler sağlıyor?

Akıllı telefonlar ve Pivothead SMART gözlükler için tasarlanan uygulamaya, şu anda iOS platformundan ulaşılabiliyor.  Akıllı telefon veya gözlük aracılığıyla görüntüyü alan uygulama, karşısındaki kişiyi veya eşyayı analiz ederek kullanıcıya geri bildirim veriyor. Bireyin vücut analizini yapabiliyor, ruh halini algılayabiliyor. En önemli özelliklerinden biri ise para banknotlarını ayırabiliyor olması.  

Seeing AI bilişsel algılamasının yanı sıra metinler, menüler, işaretler, barkodlar ve hatta yönleri okuyabiliyor.

17-07/17/gorme-ugulamasi-shiftdelete.jpg

Görme engellilerin gündelik hayatındaki en büyük yardımcısı olacak Seeing AI uygulaması altı ülkede (Birleşmiş Devletler, Hindistan, Kanada, Singapur, Hongkong ve Yeni Zelanda’da) mevcut. Uygulamanın Android için ne zaman piyasaya sürüleceği bilinmiyor.

::Görme engelliler için geliştirilen Seeing Al uygulaması hakkında ne düşünüyorsunuz?

  “Microsoft’tan yapay zeka uygulaması!” üzerine 7 yorum

  1. SDN Okuru dedi ki:

   Helal olsun

  2. SDN Okuru dedi ki:

   Açıkçası ben bir görme engelli olarak uygulamayı görmeden, incelemeden herhangi bir yorumda bulunmak istemiyorum. Çünkü bu tarz uygulamalar güzel güzel anlatılır fakat elimize geçtiği zaman işlevini daha iyi anlayabiliriz. Umarım bir an önce türkiye'de de uygulama kullanılabilir durumda olur.

  3. SDN Okuru dedi ki:

   Androide gelmesinin daha 4 – 5 senesi var 😀

  4. SDN Okuru dedi ki:

   Cortana ne oldu cortana ha haaa yapmayın microsoft haber tırt hepsi……

  5. SDN Okuru dedi ki:

   Zaten engelliler android kullanm

  6. SDN Okuru dedi ki:

   Yapay zekanin artik uygulamasini yaptilar. Zekanin uygulamadi var lutfen indirin. Bu insanlik icin de gecerli olsaydi keske. Boyle geri bi nesil yetistikce biz teknolojik gelismelere akilli, yapay zeka,… gibi isimler daha cok veririz.

  7. SDN Okuru dedi ki:

   Barrier free Web siteleri yapiniz. Bunlara gerek kalmaz pek.

  Yorum yazın