Okunma

Microsoft’tan Eğitime Dev Yatırım


21 Eylül 2015 Pazartesi 14:00
Microsoft’tan Eğitime Dev Yatırım

Geçtiğimiz hafta DreamForce etkinliğinde Microsoft CEO’su Satya Nadella’nın eğitime yapılacak olan yatırım konuşması gündem yaratmıştı. Bahsi geçen bu büyük projenin detayları yavaş yavaş Microsoft cephesinden gelmeye başladı. Bilişim devinin yaptığı açıklamaya göre toplamda 75 milyon dolarlık bir yatırım kapıda. Devlet okullarını kapsayacak olan bu büyük atılım, Amerika’da bilişim uzmanları yetiştirecek.

Microsoft’un eğitime yaptığı en büyük yatırım YouthSpark adıyla gerçekleşmişti. YouthSpark, İleri Bilişim Eğitimleri adı altında devlet okullarında faaliyet gösteriyor. Bu programda öğrenciler yazılım programları ve bilgisayar destekli elektronik eğitimleri alıyor. Microsoft’un bu projedeki amacı ise önümüzdeki 40 senede 20 milyon bilişim dehasını Amerika’ya kazandırmak.

Hedef: 10 yıl içinde 7000 okul

2016 senesinin başlaması ile start alacak olan bu yatırım öncelikle Arkansas ve Kaliforniya eyaletlerinde kendini hissettirecek. Yeni yılın sonundaki hedef ise toplam 700 okula ulaşmak. Microsoft’un bu yatırımı toplam 10 yıl içinde tamamlanmış olacak. Bu süreç sona erdiğinde Amerika sınırları içerisinde bulunan 4000 okul tam teşekküllü ileri seviye bilişim dersleri verebilecek kapasiteye gelecek.

Satya Nadella, bu projenin Amerika’nın geleceği olduğunu söylüyor; “Önümüzdeki 20 sene içerisinde tüm sektörler, özellikle savunma sanayisi bilişim ve elektronik bazlı olacak. Amerika’nın gelecekte kaslı askerlere değil bilişim dehası insanlara ihtiyacı olacak.” Sözleri bu programın önemini vurgular cinsten.

Yeni eğitim yatırımı ile açılacak ileri seviye yazılım laboratuvarları, donanım ve silikon merkezleri, bilgisayar tabanlı elektronik eğitimi derslikleri Amerika’nın devlet okullarında hayat bulacak. Microsoft’un 2012 senesinden bu yana eğitime yapmış olduğu büyük yatırımlar zaten biliniyordu. Halk, firmanın devrim niteliğindeki yeni projesini takdirle karşılıyor.  

:: Ülkemizde bilişim için eğitime katkı ne kadar yeterli?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

11 yorum - “Microsoft’tan Eğitime Dev Yatırım”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  yemişim macını:)

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Bilişim ordusu değil. Microsoft teknolojilerine bağımlı ordu kurma çabaları. Visual Studio kullan ama bu program Windows olmadan çalışmaz kiiiiii… Windows al o zaman…Mobil mi geliştireceksin Windows Pro alman lazııııımmm.. Sonu gelmez. böyle gider.. Bu arada MAc'imde bir XCode bir Android Studio yüklü. Vakti gelince güncelleniyor. Windows da ise VS 2003 – VS 2005 – VS 2013 ve VS 2015 yüklü ayrı ayrı lisans alıyor adam. Ne biçim mühendislikse tek bir uygulamada birleştirememiş. (Bu arada 2013 ve 2015 community – az bi yola gelmişler… Hala Google gibi ücretsiz veremiyorlar elleri titriyor. Kısıtlı versek olmaz mı ???? )

 3. SDN Okuru dedi ki:

  nerdesin ülkem insanı ama tek kalemde helal olsun….

 4. SDN Okuru dedi ki:

  güzel bir şey hem eğitecekler hemde ilerde fikirleriyle bilgi alıp çalışacaklar….

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Acilen Türkiye'nin de buna benzer bir proje geliştirmesi lazım. Gerekiyorsa Microsoft ile işbirliği yapılabilir.

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Bu öğrenciler ne silahlar ne sistemler yapacaklar

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Büyüklük böyle bir şey işte…

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Şu aptal edebiyat dersleri kaldırıp aynı projeyi buraya da getirebilsek keşke…

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Biz halan brütüs 😛 Türkiye'nin bu çağda yeri yok

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Demekki google askeri teknolojiyi üstlenmiş microsoftta eğitimi. Anlaşmalı bunların hepsi

 11. SDN Okuru dedi ki:

  Saçma sapan şeyleri kıskanacağınıza şunları kıskanın 🙁

" Microsoft’tan Eğitime Dev Yatırım konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Microsoft’tan Eğitime Dev Yatırım ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Microsoft’tan Eğitime Dev Yatırım ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "