Okunma

Microsoft, Türk yazılım şirketini satın aldı!


24 Ocak 2019 Perşembe 21:11
Microsoft, Türk yazılım şirketini satın aldı!

Microsoft, ülkemizle ilgili önemli bir adım atarak, Türk yazılımcıların kurduğu Citus Data‘yı kendi bünyesine kattı. Türkiye’nin yerli yazılım alanında gelişmesi ve dünya sahnesine adım atması için çok önemli olan bu satın alım, Microsoft’un kendi blog’unda geniş yer buldu.

Microsoft, Citus Data’yı kendi bünyesine kattı!

TechInside’ın haberine göre, Türkiye’de kurulan ve yenilikçi açık kaynak yazılımı şirketi olan Citus Data, Azure PostgreSQL‘in performansında ve ölçeğinin geniş alanlara yayılmasında önemli rol oynayacak.

Blog‘da kullanılan ifadelere göre, veri ve analitik her geçen gün daha çok dijital dönüşümün merkezinde yer alıyor. Dünyanın önde gelen kurumları da  müşteri kazanımı ve memnuniyeti, uzun vadeli stratejik planlama ve net yeni pazarlara açılım sağlamak için veri ve analitikten yararlanıyor.

Microsoft, esnek ve açık bir platform oluşturmaya kararlı ve müşterilerinin ihtiyaçlarına uygun teknoloji seçimleri sunmak istiyor. Microsoft Azure Veri Hizmetleri, MySQL, PostgreSQL ve MariaDB’yi kapsayan, topluluk tabanlı açık kaynaklı veritabanı servisleriyle sürekli olarak bu yönde yatırımlar yapıyor.

İşte Citus Data’nın satın alınması da bu yönde yapılmış bir yatırım olarak göze çarpıyor. Microsoft Türkiye Genel Müdürü Murat Kansu, attığı tweet ile şirketin ülkemizdeki yazılımcılara olan güvenini açıkça ifade etti.
yazarEmin Çıtak

Tamriel'in bağrından kopup gelen Emin, sıkı bir TES ve Dark Souls hayranıdır, tam bir oyun delisidir. Çok uzun zamandır oyun oynuyor, tam çözüm çekip, inceleme yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

18 yorum - “Microsoft, Türk yazılım şirketini satın aldı!”

 1. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Microsoft bizi yedi bitirdi github’ı aldıgında türkiyedeki açık kaynak kodcular kafayı yedi microsof etrafı satın alarak kendimi açık kaynak kodlu yapmasın.

 2. Anonim dedi ki:

  iyi o halde yabancı şirket alınca biz seviniyorsak telekom gibi dünya devine telefonu ve aveayı sattık, telsimi başka bir dünya devine vodafone’a sattık, turkcell’ in bir kısmını sattık dünyaya açılıyoruz diye sevinelim 👏👏👏

 3. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Türk yazılım şirketleri Microsoft’a satılınca mı dünyaya açılıyoruz? Yoksa zaten dünya devi olan Microsoft bizim yazılımlarımızı ülkemize mi hapsediyor?

 4. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Bizi nezaman satacaklar acaba 🤔🤔

 5. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Hala küçük düşünüyoruz desem yalan olmaz, yazılım yap, biraz geliştir sonra yabancı devlere sat, biz niye o devlerin arasında değiliz diye sonra ağla!

 6. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Microsoft, Amerika istihbarat bölümünün bir aracı. Yıllardır tüm Dünyadaki insanların bilgilerini arşivliyorlar.

 7. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Arkadaşlar yıllar önce yahoo satıldı yahoo varmı daha ötesi. Neden bizden kimse çıkıp yahooyu almadı. Sonra yerli milliyiz derler hadi oradan.

 8. Anonim dedi ki:

  Microsoft satın aldığı yazılım şirketinin merkezini ve çalışanlarını Türkiye’de mi tutacak yoksa yurt dışına mı transfer edecek? Bu sorularda önemli diye düşünüyorum. Şayet ekonomik durumu göz önüne alırsak şu an Türkiye’de ticaret yapmak çok çok saçma bir durum.

 9. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Güzel bir haber. Bizim ülkemizde heba olacaklarına Microsoft gibi bir şirketin finansmanıyla daha iyi işlere imza atabilirler. Malum şu anda ekonomik refah içerisinde yaşadığımız için buradaki şirketler bir bir batıyor.

 10. fakasupi dedi ki:

  Neden biz daha iyisini yapıp Microsoftu satın almıyoruz 🙂
  Komik oldu ama keşke o günleri de görebilseydik.

 11. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Kötü olmuş. Birinin ülke degerinizi satın alması güzel bişey degil. Özellikle yazılım ve arazi. Bişeyler üretip sürekli satmak daha mantıklı.

 12. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Bir web developer olarak yerimi aldım bekliyorum

 13. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Öyle olmuyor tepki gösteren arkadaşlar. Bir marka değeri oluşturarak bunu yurtdışına ihraç etmek kötü bir durum değil. Sonuçta firmayı satanlar gidip sahil kasabasına yerlesmiyor. Başka bir isimle yeniden marka oluşturmaya devam ediyorlar.

  1. Cok Asi dedi ki:

   Millet mantıkla değilde niyetleriyle düşününce böyle oluyor. Bir ürün satılırken bazen hata olur ama bazende çok büyük bir avantaj olur. Örneğin Instagram satıldığında sahipleri hata ettik demişlerdir, ama Tumblr satıldığında iyikide sattık demişlerdir.

   Belki bizim firmada daha ileri götürecek durumda değildi, zarara dönmek yerine satılması gerçekten kârlı sayılabilir. Oradan aldıkları paralarlada çok daha iyi bir girişim kurabilirler belki.

 14. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Acınacak haldesiniz. O kadar emeğin karşılığı kaç $ eder..?

 15. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Sattikca mutlu olursunuz

 16. Royal99 dedi ki:

  Yerli ve Milli olmaktan çıkıp ecnebi olmuş

 17. Anonim dedi ki:

  satın alıyor sonrada kapatıyor sizde sevınıyorsunuz meshur olduk diye

" Microsoft, Türk yazılım şirketini satın aldı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Microsoft, Türk yazılım şirketini satın aldı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Microsoft, Türk yazılım şirketini satın aldı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "