Microsoft’tan Windows 10 sürümü için karar


20 Mart 2020 Cuma 11:30
Microsoft’tan Windows 10 sürümü için karar

Microsoft‘un Windows 10 1709 sürümü için planlanan destek sonlandırma tarihi 14 Nisan’dı. Ancak, 19 Mart’ta şirket, ürünün Enterprise, Education ve IoT sürümlerini kullananlar için bu tarihi 13 Ekim’e kadar ertelediğini bildirdi. Microsoft’un gönderisi, Corona virüse atıfta bulunmasa da ertelemenin ana nedeni olarak bu görülüyor.

Microsoft Tech Community açıklamayı blogunda yayınladı

Microsoft: “Toplum sağlığı durumunu değerlendiriyoruz ve birçok müşterimizin halini anlıyoruz. Müşteri geri bildirimlerine dayanarak Windows 10 sürüm 1709’un Enterprise, Education ve IoT Enterprise sürümleri için planlanan hizmet bitiş tarihini ertelemeye karar verdik.”

Windows 10 1709 sürümü

Windows 10, sürüm 1709’un Enterprise, Education ve IoT Enterprise sürümleri için güncellemeler Mayıs ve Ekim ayları arasında aylık olarak gerçekleşecek. Özetle, Windows 10 sürüm 1709 sürümü için son güvenlik güncelleştirmesi Ekim ayında yayımlanacak.

1709 sürümü için üç yıllık destek

Windows 10 1709 sürümü

Windows 10 1709, Ekim 2017’de piyasaya sürüldü ve sürümün Windows 10 Home ve Windows 10 Pro sürümleri 18 ay destek almasına rağmen 9 Nisan 2019’a kadar 30 aylık güncelleme aldı. Microsoft, Eylül 2018’de önemli müşterilerini, büyük işletmeleri ve kuruluşları için ikinci destek ömrünü oluşturarak 18 ve 30 aylık gruplara ayırmıştı.

Windows 10 1709 Home, Pro, Pro Education ve Pro Workstations Sürümleri desteği 9 Nisan 2019’da zaten sona ermişti. COVID-19‘un etkisi birkaç ay içinde azalmazsa Microsoft 1709’un tarihini biraz daha geriye alabilir. Ardından sıradaki Windows 10 1803‘ü erteleme listesine ekleyebilir. 30 Nisan 2018’de geniş çapta kullanıma sunulan Windows 10 1803 Kurumsal ve Eğitim sürümleri de bu noktada 10 Kasım 2020’de destekten çıkacak.
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

14 yorum - “Microsoft’tan Windows 10 sürümü için karar”

 1. Anonim dedi ki:

  bu güncellemeler para tuzagından başka bişey değil…

 2. Anonim dedi ki:

  Linux kullandığım için umrumda olmayan karar.

  1. djsami dedi ki:

   o zaman neden yorum yazdın ? sırf hava etmek içinmi?

  2. Anonim dedi ki:

   napak oğlum windows yorumuna gelmiş linux anlatıyorsun

  3. Teknoloji Dostu dedi ki:

   Senin linux kullandığından bize ne dedirten yorum bu yazdığında

  4. Teknoloji Dostu dedi ki:

   Senin linux kullandığından bize ne dedirten yorum bu yazdığında umrunda değildi neden Windows haberine girdin ve yorum yazdın madem ki

   1. Anonim dedi ki:

    Windows 10 ile ilgili haberlerin altında Teknoloji Dostu müstearlı üyenin Linux kullandığına dair yorumlara da rastlanabiliyor.

    Sizin kafanız karışmış anlaşılan.

  5. Anonim dedi ki:

   sen ve linux un da bizim umrumuzda değil. kaybol

  6. Anonim dedi ki:

   Hahaha windowsçular doluşmuş….

   1. Teknoloji Dostu dedi ki:

    Evet windows kullananlar dolmuş buraya çünkü yapılan haber windows kullananlar için ama sen linux kullanıp burada olman yanlış

    1. Anonim dedi ki:

     Linuxla ilgili haberlerin altına yorum yazan Windowsçuları da görüyoruz.

 3. Teknoloji Dostu dedi ki:

  De gitsin güncelleme ede ede eski cihazları yavaşlatmadan başka işi olmayan olmayan hataları doğuran apple gibi bir şirket

  1. djsami dedi ki:

   hiçde değil sen sata disk alıp windows 10 kurarsan yavaşlar.
   arada bir sisteme temizleme yapmaz san yavaşlar.
   bilgisayar b sinden anlamayanlar gelip burada yorum yapıyor ya ne deyim.

   1. Anonim dedi ki:

    Bak bu saydığın durumlar Linuxta yaşanmıyor. Düşün aradaki farkı.

" Microsoft’tan Windows 10 sürümü için karar konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Microsoft’tan Windows 10 sürümü için karar ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Microsoft’tan Windows 10 sürümü için karar ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "