Microsoft’a, Pentagon’dan hayal kırıklığı!


13 Mart 2020 Cuma 22:15
Microsoft’a, Pentagon’dan hayal kırıklığı!

Microsoft JEDI ihalesi konusunda hayal kırıklığı yaşıyor. ABD Savunma Bakanlığı Pentagon, Microsoft ile milyarlarca dolarlık bulut sözleşmesini gerçekleştirme kararını yeniden gözden geçirecek! Başkan Trump, daha önce Amazon‘un teklifi konusunda endişelerini dile getirmişti ve sözleşme Microsoft ile imzalanacak gibi görünüyordu.

Microsoft JEDI ihalesini kaybedebilir

Pentagon’dan U dönüşü

Perşembe günü ABD Savunma Bakanlığı, Pentagon’un Microsoft’la yaptığı milyarlarca dolarlık bulut sözleşmesinin kabul kararını yeniden değerlendirmek istediğini söyleyerek Amazon için hâlâ potansiyel bir zafer olduğuna işaret etti. Mahkeme dosyalarında Pentagon, U dönüşünün “Amazon Web Service tarafından sunulan dosyaya cevaben” olduğunu söyledi. Microsoft tarafında ise işler karıştı. Microsoft teklifinin “teknolojik olarak üstün” olduğuna emin olduğunu söylüyor. Bir açıklamada ise şöyle dedi: “Savunma Bakanlığı’nın sözleşmeyi imzalamasının doğru karar olacağına inanıyoruz. Bununla birlikte, tüm sorunları çözmenin ve gerekli modern teknolojiyi silahlı kuvvetlerimizdeki insanlara hızlı bir şekilde sağlamak adına teklifi yeniden gözden geçirme kararlarını da destekliyoruz.”

Trump, Satya Nadella ve Jeff Bezos

Bu haber Amazon için bir umut olabilir

Pentagon, konuyu yeniden değerlendirmek için 120 gün istedi. Dosyalama, Başkan Trump’ın sürece müdahale edip etmediğine değil fiyatlandırmaya dayanıyordu. Geçen yıl Temmuz ayında, Başkan Trump sürecin adil olup olmadığını sorgulamaya başladı ve gazetecilere “Pentagon ve Amazon ile yapılan sözleşme hakkında muazzam şikayetler” aldığını söyledi. Daha önce Washington Post’un sahibi olan Amazon kurucusu Jeff Bezos‘u da eleştirmişti. Ancak bu yeni haber Amazon için bir umut olabilir.

Amazon itiraz etti

Yeni sistem, gizli sırları barındıracak ve orduya yapay zeka tabanlı analiz sağlayacak DoD’nin eskimiş bilgisayar ağlarını tek bir bulut sistemiyle değiştirmek için tasarlandı. Ekim ayında, bir gecikmenin ardından sözleşme Microsoft’a verilmişti. Bir ay sonra Amazon, karara itiraz etmeye başladı ve  JEDI değerlendirme sürecinin çeşitli yönlerinde açık eksiklikler ve hatalar olduğunu aynı zamanda önyargıyla incelendiğini söyledi. Şirket, bu konuların incelenmesi ve düzeltilmesi gerektiğini de vurguladı.

Şimdilik Pentagon’un tam kararını ne zaman açıkyacağı belli değil. Bu gözden geçirme kararının sonrasında JEDI ihalesi Amazon’a mı yoksa Microsoft’a mı kalacak göreceğiz.
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Microsoft’a, Pentagon’dan hayal kırıklığı!”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Ekime kalsın, kasıma kalmasın. Anladın sen onu şiftimin deleyti.

" Microsoft’a, Pentagon’dan hayal kırıklığı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Microsoft’a, Pentagon’dan hayal kırıklığı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Microsoft’a, Pentagon’dan hayal kırıklığı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 iPhone güncellendikçe yavaşlar mı denedik! iPhone güncellendikçe yavaşlar mı denedik!
 2. 2 Poco X3 NFC fiyatı ve özellikleri! Poco X3 NFC fiyatı ve özellikleri!
 3. 3 iPhone'a her şeyi yaptıran Siri kestirmelerini denedik! iPhone'a her şeyi yaptıran Siri kestirmelerini denedik!
 4. 4 Herkes onu konuşuyor: OnePlus 8T inceleme Herkes onu konuşuyor: OnePlus 8T inceleme
 5. 5 EBA için en iyi 5 tablet önerisi! EBA için en iyi 5 tablet önerisi!
 6. 6 Başkasının telefonunu kontrol ettiren uygulama denedik! Başkasının telefonunu kontrol ettiren uygulama denedik!
 7. 7 A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler? A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler?
 8. 8 SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık! SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık!
 9. 9 Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde! Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde!
 10. 10 Beklenen telefon iPhone 12 elimizde! Beklenen telefon iPhone 12 elimizde!