Okunma

Microsoft’ta Sızıntının Kaynağına Hapis!


13 Haziran 2014 Cuma 07:00
Microsoft’ta Sızıntının Kaynağına Hapis!

Eski Microsoft çalışanı Alex Kibkalo, çalıştığı şirkete ait hassas ticari sırları çalmak ve henüz tanıtılmamış yazılımları bir Fransız blogger ile paylaşmak suçlarından 3 ay hapis cezasına çarptırıldı. Mart ayında tutuklanan Kibkalo’nun cezası kesinleşmesiyle birlikte kısa bir süre daha tutukluluk hali devam edecek.

Mahkeme dosyalarında yer alan ifadeye göre Kibkalo konuyla ilgili “İşimle ilgili projeleri harici şahıslarla paylaşmama konusunda dersimi aldım elbette” açıklamasını yapmış bulunuyor. Yıllarca Microsoft‘ta çalışan yazılım mühendisi, kötü bir performans raporu aldığında şirketine bilenmeye başlamış ve bu işe girişmiş.

http://static.shiftdelete.net/img/article_new/winxp-news1401655361.jpg

Microsoft da zorda

Suçluyu tespit edebilmek için Microsoft’un da bir Hotmail kullanıcısının e-posta hesabına gizlice girmesi basında büyük yankı uyandırmış ve şirketi medya önünde zor durumda bırakmıştı. Windows kodları ve yetkilendirme yazılımıyla ilgili sızıntıyı ancak bu yolla çözen Microsoft ise ilk başta bahsi geçen Hotmail hesabına kısıtlı bir bakış attığını belirtse de, sonrasında tüm Outlook hesaplarıyla ilgili gizlilik sözleşmesini yenilemek durumunda kalmıştı.

:: Böyle bir suç için 3 ay hapis sizce uygun bir ceza mı?
yazarErhan Kahraman

ShiftDelete.Net'in ilk günlerinden itibaren ekibin bir parçası olan Erhan, uzun bir süre metin yazarı olarak içerik deneyimini zenginleştirdikten sonra tekrar yuvaya döndü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “Microsoft’ta Sızıntının Kaynağına Hapis!”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    İyi demişsin guest.

  2. SDN Okuru dedi ki:

    “SDN OKURU demiş ki:
    adam şirket sırrını sızdırdı diye hapis cezası alıyor bizimkiler devletin sırrını ifşa ediyor belge belge kimseye bir şey olduğu yok şimdi bu duruma göre america da demokrasi yok mu diyeceğiz diktatör microsoft yönetimi mi diyeceğiz bu cezayı veren hakime diktatör microsoft yönetiminin hakimi mi diyeceğiz satılık hakim mi diyeceğiz”
    kesinlikle katılıyorum

" Microsoft’ta Sızıntının Kaynağına Hapis! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Microsoft’ta Sızıntının Kaynağına Hapis! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Microsoft’ta Sızıntının Kaynağına Hapis! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "