Okunma

Microsoft’tan Facebook’a Rakip; Socl


19 Kasım 2011 Cumartesi 15:13
Microsoft’tan Facebook’a Rakip; Socl

Sosyal ağ sitelerinin bir numarasının, içeriğiyle, kullanıcı sayısıyla, uygulamalarıyla, topluma açık ve erişilebilir, kolay kullanılabilir oluşuyla Facebook olduğunu hepimiz biliyoruz. Google‘ın çıkarttığı, Facebook ve Twitter‘ı harmanlayan Google+, karmaşık arayüzü ile biraz geri planda kaldı. Şimdi, Microsoft da Socl atağına geçti

Birkaç ay önce, Microsoft “yanlışlıkla” internete açtığı Tulalip adındaki sosyal ağ sitesinin (projesinin) adını Socl olarak değiştirdiği öğrenildi. Tulalip sitesi yanlışlıkla internet açılmış, sonrasında sitede aşağıdaki duyuruyu yapmışlardı.

Geldiğiniz için teşekkürler.

Socl.com Microsoft Research’ün dahili bir tasarım projesidir ve yanlışlıkla internette yayınlanmıştır. Bu gerçekten de yanlışlıkla oldu.

The Verge‘den Thomas Houston‘ın inceleme şansı bulduğu Socl’ın, Microsoft’un arama motoru Bing ile etkileşimi, tasarımı ve aramalarınızın, Facebook durum güncellemeleri gibi paylaşılabilmesi, yorum yapılabilmesi, aradığınız şeyleri arkadaşlarınızın görebilmesi özellikleri dikkat çekiyor.

Yakında tamamlanması beklenen proje, ilk etapta davet sistemi ile kendisine kullanıcı arayacak. Bakalım Socl, Apple‘ın Ping adlı projesi gibi çöp mü yoksa Facebook‘a gerçek bir rakip mi olacak.

:: Socl başarılı olabilecek mi?

 
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

10 yorum - “Microsoft’tan Facebook’a Rakip; Socl”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  adamlar facebook üzerinden kayıt alarak mı hedefliyor facebook’u bitirmeyi. sisteme ancak facebook hesabınla kaydolabiliyorsun

 2. SDN Okuru dedi ki:

  kimse google plusu böyle geç***** google plus tan vazgeç***** ilerde google plus kendi kendisini yiyip bitirir,facebook ve Socl ise farklı yenilikler getirirse kullanıcılar buralara kayabilir..

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Viral iş.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  iyide bunlar zaten ortak değil miydi?bence bir oyun var bu işin içinde

 5. SDN Okuru dedi ki:

  iyide bunlar zaten ortak değil miydi?bence bir oyun var bu işin içinde

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Facebook’a şimdiye kadar bir çok rakip görüldü ama hep aynı taslak üzerinde facebook’a benzer ara yüzleri vardı google gibi bu sefer daha iyi bi çalışma bekliyoruz çünkü facebook ta bir gün mutlaka tarih olacak fakat bu bayrağı kimin elinden alacağı meçhul şimdilik

 7. SDN Okuru dedi ki:

  facebook un işi bitsinde kimin bitirdiğinin önemi yok 😉

 8. yedionbir dedi ki:

  5 seneye kalmaz 1 milyar olacak facebook u geçmez imkansız artık…düşünün koca çin’i alıp başka ülkeye yerleştirmek ne kadar mantıklı üstelik bunu zorbalıkla değil güzel dille yapmaya çalışıosan

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Sosyal ağ sistemlerinde geçiş mutlaka ki sancılı olacaktır. Facebook herkes tarafından biliniyor. Herkes orada arkadaş gruplarını oluşturmuş durumda. Kimse hazır bir düzen varken bu arkadaş gruplarını başka sosyal ağlara taşımak için uğraşmaz. Ama Google ‘ın Facebook’tan çok daha donanımlı olduğunu söyleyebilirim. Şunu da deneyimlerime dayanarak söylemem gerekirse; eğer Microsoft’ta bu işe el attıysa çok farklı yenilikler getirecektir.

 10. TEGİN dedi ki:

  Facebook’u böyle geç***** facebook tan vazgeç***** ilerde facebook kendi kendisini yiyip bitirir,Google plus ve Socl ise farklı yenilikler getirirse kullanıcılar buralara kayabilir..

" Microsoft’tan Facebook’a Rakip; Socl konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Microsoft’tan Facebook’a Rakip; Socl ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Microsoft’tan Facebook’a Rakip; Socl ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "