Okunma

Microsoft’tan Garip Yasak


05 Haziran 2009 Cuma 07:06
Microsoft’tan Garip Yasak

Microsoft, Windows XP kullanan netbooklarda farklı depolama birimleri kullanımına yasak koydu. Bunun anlamı hem SSD hem de sabit disk kullanan cihazlarda bundan sonra Windows XP’yi göremeyeceğiz.

Eğer netbook üreten firmalar cihazları için Windows XP lisansı almak istiyorlarsa sadece tek bir depolama biçimini kullanmak zorundalar. Daha önce benzer şekilde “en fazla 1 GB bellek” sınırlaması getiren Microsoft’un yeni hamlesiyle birlikte üreticiler daha zor bir duruma düştüler. Microsoft’un bu kararının altında Vista’ya destek verme isteği olduğu söyleniyor.

Bu yeni yasaktan ilk etkilenen firma MSI oldu. Microsoft’un açıklamasından önce piyasaya çıkan Wind U115 için Microsoft Haziran ayının sonuna kadar süre verdi. MSI’ın Microsoft’la olan ilişkisini korumak adına bu karara boyun eğeceği düşünülüyor.

Wind U115 modelinde işletim sisteminin yüklendiği bir SSD ve de 160 GB‘lık sabit disk bulunuyordu. Ayrıca güç tasarrufu yapabilmek için sabit disk kapatılıp sadece SSD kullanılabiliyordu.

Böyle anlarda netbook’larda Linux‘un çok fazla yaygın hale gelememesine hayıflanıyoruz. Windows XP’ye alışan kullanıclar farklı bir işletim sistemine geçmekten çekindikleri için Microsoft bu pazarda üreticilere istediklerini kolayca yaptırabiliyor. Eğer Microsoft’un karşısında sağlam bir rakip olsaydı aynı yasağı koyabilir miydi, bunu merak etmeden edemiyoruz.

:: Microsoft’un her alanda tekel oluşturmaya çalışması hakkında ne düşünüyorsunuz?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

5 yorum - “Microsoft’tan Garip Yasak”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  XP yi kırmak istiyorlar ama anca böle netbooklara yaparlar. Vista ellerinde patladı windows 7 de ellerinde patlıcak. Daha uzun bir süre XP yi kıramazlar

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Ayıptır.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Yasaklar tepki getirir.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  5 Yıldır, işyerinde, evde, notebook ve masaüstü bilgisayarımda sürekli Ubuntu Linux kullanıyorum. Gayet memnunum. Bilgisayarlarımda windows hiç yok bile…

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Microsoft bunu hep yapıyor. Tekel olduğu için tonlarca para verdiğiniz işletim sistemini burada kullanamazsın şurada kullanamazsın hatta amerika istemezse kullanamzsın (ambargo uyguladığı ülkelerdekilere geçerli). Uyanın artık insanlar linux eskisi gibi değil , oldukça gelişti. Windows a gösterdiğiniz sabrın birazını da linux a gösterin. İnanın taş gibi bir işletim sisteminiz olur. Yazılım firmaları da linux sürümlerini çıkartmak zorunda kalırlar bazı programların.

" Microsoft’tan Garip Yasak konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Microsoft’tan Garip Yasak ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Microsoft’tan Garip Yasak ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "