Okunma

Microsoft’tan konuşma tanımlama devrimi!


22 Ağustos 2017 Salı 20:00
Microsoft’tan konuşma tanımlama devrimi!

Microsoft, konuşma tanımlama teknolojisiyle ilgili çabalarında yeni bir kilometre taşına ulaşmayı başarmış durumda. Şirket, araştırma ekibinin geçtiğimiz yıl elde ettiği yüzde 5.9 olan hata oranında çıtayı daha yükseğe çıkardıklarını ifade ediyor.

Microsoft konuşma tanımlamada büyük başarı elde etti!

Son olarak Microsoft, konuşma tanımlama teknolojilerindeki hata oranının yüzde 5.1 değerine ulaştığını ifade ediyor. Daha da önemlisi, yüzde 5.1’lik kelime hata oranının ise insan hata oranı ile eşleşmiş olması.

Geçen yılın sonuçlarına göre, çok sayıda yeni aracın kullanılıyor olması sayesinde konuşma tanımlama hata oranının yaklaşık yüzde 12 kadar indirgenmiş olması da oldukça önemli. Ek olarak, bu araştırma sonunda Cortana, Sunum Çevirici ve Microsoft Bilişsel Hizmetler gibi her gün milyonlarca kişi tarafından kullanılan hizmetlerin de doğruluk oranı artmış olacak.

17-08/22/microsoft-konusma-tanimlama-teknolojisi-sdn-02.jpg

Şirket, genel olarak konuşma tanımlamada insan paritesine ulaşmanın kesinlikle önemli bir başarı olduğunu, ancak bu özelliği karmaşık ortamlarda da mükemmelleştirmek için hala yapılması gerekenler bazı çalışmalar olduğunu ifade ediyor.

Microsoft’un da dahil olduğu tüm teknoloji endüstrisi, yapay zekayı geliştirmek için ciddi çaba sarf ediyor. Şirket konuşma tanımlamanın yanı sıra görüntü tanıma, doğal dilde işleme gibi alanlarda da çalışmalar yürütüyor.

:: Microsoft’un konuşma tanımlama teknolojisindeki bu önemli başarısı konusunda ne düşünüyorsunuz?
yazarİlker Şekercioğlu

Tam bir teknoloji bağımlısı olan İlker, bu bağımlılığını teknolojiyi yakından takip etmek isteyenlerle paylaşmaktan büyük keyif alıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “Microsoft’tan konuşma tanımlama devrimi!”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    Eyyy koca microsoft ne oldu surface phone ???

  2. SDN Okuru dedi ki:

    Türkçe için geçerli değil

" Microsoft’tan konuşma tanımlama devrimi! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Microsoft’tan konuşma tanımlama devrimi! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Microsoft’tan konuşma tanımlama devrimi! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "