Okunma

Microsoft’tan renk körlerine özel uygulama


12 Kasım 2016 Cumartesi 08:00
Microsoft’tan renk körlerine özel uygulama

Renk körlüğü hayat kalitesini önemli ölçüde düşüren, çok rahatsız edici bir hastalık. 

Renk körleri belli renkler arasında fark göremedikleri için, sosyal hayatın bazı noktalarında sorunlar yaşayabiliyorlar.

Acaba burada ne yazıyor?

Örneğin, kırmızı ve yeşil renk arasında fark göremeyen bir renk körü, iki rengi de aynı renk olarak algılıyor. Bu da kırmızı üzerine yeşil fontla yazılan bir metni, bir tabelayı veya bir uyarı levhasını okuyamaması anlamına geliyor. 

Microsoft’ta renk körü olan bir mühendis ile ona yardımcı olan arkadaşı, şimdi bu soruna teknolojik bir çözüm getirmek için ilginç bir iOS uygulaması yayınladılar.

Dünyada renk körlüğünde en çok görülen üç farklı renk kombinasyonu için, renklerin tonlarını farklılaştırarak ayrım yapmayı kolaylaştıran bir uygulama yayınlayan mühendisler böylece renk körlerinin hayatını kolaylaştırmayı umut ediyor.

Henüz sadece iOS için yayınlanan uygulama Color Binoculars isimli uygulama yakında Android ve Windows’a da uyarlanacak. 

:: Uygulama hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarTolga Deniz

Teknolojiyle iç içe yaşayan, dünyayı birlerin ve sıfırların arkasından gören ama yaşamdan da kopmayan, boş zamanlarında Los Angeles'ın altını üstüne getiren, bir gün yeniden Türkiye'ye dönme hayalini hep taze tutan kendi halinde bir insan.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

11 yorum - “Microsoft’tan renk körlerine özel uygulama”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Bu kadar uygulamayı Windows Phone'a geliştirseydi insanları Windows platformuna çekerdi

 2. SDN Okuru dedi ki:

  mağazada öyle bir uygulama yok

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Uygulama hakkında detaylı bilgi verin. Kopyala yapıştır haberi olmuş

 4. SDN Okuru dedi ki:

  iOS so definitely not its own OS(WP)LOL

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Microsoft iOS'u coşturuyor

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Önüne gelen uygulamayı hep ios ve android için geliştiriyor bu microsoft. Oldu olucak şu Nokia Camera uygulamasını da android ve ios için çıkarsada kendide rahatlasa biz de rahatlasak.

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Önce Windows phone ve windows mobile a getirmeliydi. Renk körleri Windows mobile 10 telefon almak zorunda kalırdı. Microsoft için daha iyi olurdu.

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Kırmızı yeşil renk körlüğü hayatı olumsuz etkilemez fark bile etmezsin

 9. SDN Okuru dedi ki:

  helal olsun

 10. SDN Okuru dedi ki:

  İşte budur ya. Kısmen de olsa fiziksel özürlü mühendisler çalıştırıldığında, ortaya gerçekten "ihtiyaç karşılayan, ihtiyaca yönelik" yazılımlar çıkıyor. Tebrik ederim valla 🙂

 11. SDN Okuru dedi ki:

  Güzel bi uygulama

" Microsoft’tan renk körlerine özel uygulama konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Microsoft’tan renk körlerine özel uygulama ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Microsoft’tan renk körlerine özel uygulama ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "