Microsoft’un Gelecekteki Planları


27 Mart 2010 Cumartesi 06:19
Microsoft’un Gelecekteki Planları

Windows Phone 7, Internet Explorer 9, Windows Live ve Office Web Applications… Microsoft bu sene işi bir hayli sıkı tutuyor ve kullanıcıları yeniliklere boğacağını gösteriyor.

Buna esasında şaşırmamak lazım. Çünkü Microsoft’un geçen çeyreklerdeki rakamlarına baktığımızda, çok acil bir şekilde taze bir kana ihtiyacı olduğunu söylemeliyiz. Öyle ki Microsoft’un, çok önemli IT alanlarında ya treni kaçırdığını ya da bindiği dalı kestiğini gördük.

 

Internet Explorer Kan Kaybetti

Buna en güzel örnek kuşkusuz tarayıcı pazarı. Microsoft’un son üç yılına baktığımızda tarayıcı pazarında ciddi düşüşler yaşadı. Net Application’un bir araştırmasına göre geçen sene Internet Explorer kullanan kişilerin %10’u Microsoft’a sırt çevirdi. Bu epey ilginç bir durum.

Çünkü Microsoft, Internet Explorer’i Windows işletim sisteminin içine gömdü. Dolayısıyla Windows kullanan herkes otomatik olarak Internet Explorer tarayıcısına sahip oldu. Fakat bu ters tepti. Öyle ki Microsoft, Mart 2009 yılında piyasaya sürdüğü Internet Explorer 8 bile durumu kurtaramadı.

 

Microsoft, Javascript desteğinde çok geride kalması rakipleri inanılmaz güçlendirdi.

 

Benzer bir durum Windows Mobile için de geçerli. Windows Mobile işletim sistemi, iPhone ve Android bazlı cep telefonlarına karşı duramadı. Windows Mobile o kadar çok Pazar kaybetti ki, geleceğini tehlikeye attı.

Yinede şunu söylemeden edemeyeceğiz. Microsoft savaş alanını savaşmadan terk etmez. Bu yüzden de kendi fuarı olan ve haftaya başlayan Mix10 herkes tarafından ilgi ile bekleniyor. Ne de olsa Windows Phone 7, Internet Explorer 9, Office Web Applications ve Windows Live Essentials beklenenler arasında.

 

Bu fuarda göreceğimiz teknolojileri yakından bakmaya ne dersiniz? Örneğin Windows Phone 7 gibi… Microsoft, geri dönüş uyumu ile birçok alanda prim yaptı. Fakat Windows Mobile işletim sisteminin eski sürümlerine uyumlu olması Microsoft’a bir şey kazandıramayacağı ortada.

Bu yüzden Mobile World kongresinde gösterilen Windows Phone 7 işletim sistemi birçok kişinin ilgisini çekti. Bunun da başlıca nedeni, Microsoft’un epey farklı bir konsept ile kullanıcıların karşına çıkmaya hazırlanması.

 

Windows Phone 7 işletim sistemi herkesin dilinde.

 

Microsoft, Windows Phone 7 işletim sisteminin şimdiye kadar sadece ara yüzünü gösteriyordu. Multitasking ve uygulama desteğinden hiç bahsedilmiyordu. Oysa bizim duyduğumuz, bu işletim sisteminin Silverlight desteği ile birlikte oyunların geliştirilmesinde de (XNA) önemli rol oynayacağı.

Microsoft, Mix10 toplantısında sadece bu konu ile alakalı 12 adet oturum açacağını duyduk.

Microsoft bu konuya fazlasıyla değiniyor. Çünkü geliştiricilere ve iş ortaklarına Mobil pazarda var olduğunu göstermesi gerekiyor. Verilen mesajlarda, konulan tarihlerin yerine getirileceği ve yeni teknolojilerin 2010 yılının Noel ayına yetiştirileceğini garanti etmesi gerekiyor.

Microsoft, Aralık 2009’da gerçekleşen Professional Developers konferansında Internet Explorer 9‘u duyurdu. Bu yeni tarayıcıda Java Script’lerin daha hızlı açılması, donanım bazlı metin taraması ve web standartlara daha iyi uyum konularında ciddi düzeltmeler yapıldı.

Tabii bunlar buz dağının sadece görünen kısmı. Çünkü söylenenlere göre çok daha fazla değişiklik için uğraşılmış. Hatta Mix 10 konferansında Internet Explorer 9 birçok oturuma ev sahipliği yapacak.

Web standartları, geliştirici uygulamaları ve performans bu konulardan sadece birkaçı. Toplantının sonunda ise Microsoft’un yeni tarayıcısı Firefox, Chrome, Safari ve Opera gibi rakiplerin karşısına nasıl duracağını herkes bilecek.

Internet demişken Windows Live Essentials’dan bahsetmeden olmaz. Windows Live Essentials, Windows Live Messenger, Mail, Fotoğraf Galerisi’ni, Movie Maker, Aile Koruması ve Toolbar gibi uygulamaları tek bir çatı altında tutması ile ilgi çekiyor. Bu uygulamalar Windows 7 işletim sisteminde yer almıyor. Bu yazılımlara sahip olmak için onları indirmek gerekiyor.

 

Microsoft’un senkronizasyon platformu Live Mesh tekrar gündemde.

 

Windows Live Essentials en son 2008’in sonlarına doğru güncellendi. Buna karşın neredeyse her ay bu uygulamanın yeni sürümünün piyasaya çıkacağını duyuyoruz.

Geçen aylarda bu sürümün yeni jenerasyonun adı ortaya çıktı. Wave 4 olarak adlandırılan bu yeni sürüm Office 2007 veya Office 2010 ara yüzüne çok benzemesiyle Microsoft burada Sosyal ağ entegrasyonunu da unutmadı. Buna ek olarak Live Mail uygulamasında Takvim ve Live FotoGalery uygulamasında da resim işleme ve Geotagging fonksiyonlarının da eklenmesi, Microsoft’un bu konuda bir hayli ciddi olduğunun en büyük göstergesi.

Bu yeni sürümde, ilk kez Nisan 2008’de basına tanıtılan senkronizasyon platformu Live Mesh teknolojisi de yer alacak. Windows Live Sync adını taşıyan bu teknoloji hakkında detaylı bir bilgi yok.

Windows Live Platformunun son bileşeni Office Web uygulamaları olacak. Bu uygulamalar Office 2010 yazılımının online sürümünden farklı değil. Microsoft bu konudaki ayrıntılı bilgileri Mix 10 toplantsına sakladığını duyduk.

Mix 10 toplantısında en çok ilgi çekecek konuların arasında kuşkusuz Silverlight olacak. Microsoft Silverlight 4 ile Adobe’u hedef alıyor. Daha doğrusu zengin İnternet uygulamalarında söz sahibi olmak istiyor.

Silverlight 4 bir önceki sürüme göre sadece çevrimdışı servisleri desteklemekle kalmıyor, lokal verilere erişip kullanılmasını sağlıyor. Microsoft Silverlight ile evrensel bir geliştirici platformu yaratmak istiyor. Hatta yarın öbür gün, Net Framework ile bir kaynaşma olursa hiç şaşırmayın.

 

Microsoft bu sene işi sıkı tutuyor. Birçok yenilik ile kullanıcısının karşısına çıkmaya hazırlanıyor.

 

Silverlight 4, yenilemiş ve geliştirilmiş ağ yapısı fonksiyonları ve Webcam ile mikrofon desteği sunuyor. Buna ek olarak performansı da üst seviyelerde olduğu iddia ediliyor. Dolaysıyla Mix 10′da bu konu ile ilgili epey fazla oturumun olması gayet doğal.

:: En çok hangi servis ilginizi çekti?

 

 
yazarSDN Yazarı

Akıllı telefon, tablet, taşınabilir bilgisayar, mobil uygulamalar, donanım incelemeleri ve haberleri; kısaca Türkiye'nin en iyi teknoloji sitesi!
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Microsoft’un Gelecekteki Planları konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Microsoft’un Gelecekteki Planları ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Microsoft’un Gelecekteki Planları ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Beklenen telefon iPhone 12 elimizde! Beklenen telefon iPhone 12 elimizde!
  2. 2 Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep! Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep!
  3. 3 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var? 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var?
  4. 4 SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık! SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık!
  5. 5 Bedava kahve getiren uygulamalar Bedava kahve getiren uygulamalar
  6. 6 iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video) iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video)
  7. 7 Kojima yeni oyunu için harekete geçti Kojima yeni oyunu için harekete geçti
  8. 8 Buraların kralı neden Samsung? Buraların kralı neden Samsung?
  9. 9 Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme
  10. 10 Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik! Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik!