Okunma

Microsoft’un Msnbc.com Ortaklığı Bitti


16 Temmuz 2012 Pazartesi 17:53
Microsoft’un Msnbc.com Ortaklığı Bitti

Bilgisayar ve internet kullanıcılarının özellikle Windows işletim sistemi serisi ile tanıdığı Microsoft‘un bir de iş dünyasına ait bilinmeyen yönü mevcut. Özellikle farklı alanlarda yaptığı iş ortaklıklarıyla dikkat çeken teknoloji devi, son olarak Surface isimli yeni tabletini görücüye çıkarmıştı. Diğer taraftan Windows’un yeni sürümü Windows 8 için adeta geri sayım yapan firma bu sefer üzücü bir gelişme ile adından bahsettiriyor.

Yapılan açıklamaya göre, 10 yılı aşkın süredir NBC ile yaptığı ortaklık anlaşması neticesinde msnbc.com haber portalını işleten iki dev yolun sonuna geldiklerini bildirdi.

Microsoft ve National Broadcasting Company’nin birleşiminden oluşan alan adı her iki firmanın da %50 ortaklığı ile kuruldu. 2005 yılına geldiğimizde tüm hisseleri satın alan NBC, MSNBC kanalını tekeline geçirdi. Anlaşma dışında tutulan msnbc.com ise yoluna devam etti.

16 yıldır süregelen yayın anlayışlarında herhangi bir değişimin söz konusu olmayacağını açıklayan NBC editörlerinden Jennifer Sizemore, Microsoft’un bu ayrılıktan 300 milyon dolar alacağını söyledi. Üstelik 2013 yılında yeni bir dijital platform (tv) kuracaklarının müjdesini veren Sizemore proje hakkında ayrıntı vermekten çekindi.

Dolanan dedikodular ise ayrılığın nedeni hakkında ipucu veriyor. Çeşitli kaynakların söylediğine göre Microsoft yeni yıldan önce tamamen şirkete ait yeni bir haber servisi açmayı planlıyor. Bu yüzden mevcut anlaşmasını bitirip -ortalama 100 kişinin dahil olduğu- bahsi geçen projesi üzerine yoğunlaştığı iddia ediliyor.

Artık nbcnews.com üzerinden erişilebilecek servis yayınladığı haber ile tüm kullanıcılarını durum hakkında bilgilendirirken ülkemizde yayın yapan Ntvmsnbc‘nin durumdan nasıl etkileneceği şimdilik bilinmiyor.

:: Microsoft ve NBC ayrılığı hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce Microsoft yeni haber servisi hakkında ne planlıyor?

 

 
yazarCihan PEHLİVAN

'Teknoloji tutkusu dinmek bilmeyen öğrenci' olarak tanınan yazarımız, sosyal medya ve internet gündemini adeta bir gölge gibi takip ediyor. Ek olarak çeşitli yazılım ve servis incelemeleriyle SDN okurlarına faydalı ipuçları veriyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “Microsoft’un Msnbc.com Ortaklığı Bitti”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  cnbc-edeki nbc National Broadcasting Company den gelmiyor. cnbc Consumer News and Business Channel ın kısaltması.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Ntv:bizim kanalımız ise
  ms:microsoft ise
  nbc: National Broadcasting Company ise

  İşte sorum;

  CNBC-e ‘deki “C”-NBC-e tırnak içindeki “C” ne anlama geliyor.E harfini ***** neden sormadi diye merak etmeyin :p

 3. SDN Okuru dedi ki:

  ENTİVİEMESENBİSİ alıştık buna yahu

" Microsoft’un Msnbc.com Ortaklığı Bitti konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Microsoft’un Msnbc.com Ortaklığı Bitti ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Microsoft’un Msnbc.com Ortaklığı Bitti ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "