Microsoft’un neden yapay zeka kullandığı ortaya çıktı!


15 Ekim 2020 Perşembe 23:40
Microsoft’un neden yapay zeka kullandığı ortaya çıktı!

Microsoft bildiğiniz üzere bilgisayar yazılımları, elektronik cihazlar, kişisel bilgisayarlar ve bilişim hizmetleri geliştirir, üretir, lisanslar ve satar.

Son zamanların gözdesi olan yapay zeka teknolojisi hayatımıza kolaylık sağladı. Bunun üzerine Microsoft yapay zeka alanına neden bu kadar çok yoğunlaştığı ortaya çıktı!

Microsoft yapay zeka sistemlerini güçlendiriyor

Microsoft, yapay zeka sistemlerini sağır ve görme engelli kişiler için daha erişilebilir hale getirecek yeni bir proje duyurdu. Araştırmacılar, çoğu veri kümesinin bu insan kategorisinin özelliklerini hesaba katmadığından eminler.

Teknolojinin gelişmesi ile beraberinde gelen bir sorun, makine öğrenimi algoritmalarının öğrenmek için yeterli veriye sahip olmaması ve işitme veya görme yetilerini tam olarak kullanamayan kişiler için özel olarak tasarlanmış teknolojiler geliştirmemesidir.

Önemli projelerden biri olan: Görünmez Görüntüleme Eğitimi için Nesne Tanıma projesi, görme yetisini kaybetmiş insanlar için yeni bir genel video veri kümesi oluşturacak. Bu veriler, akıllı telefon kameraları için algoritmalar geliştirmek için kullanılacak. İnsanların günlük olarak ihtiyaç duyduğu nesneleri cüzdan, yüz maskesini tanıyabilecekler. Onun yardımıyla, cihazlar odanın neresinde olduklarını anlayabilecekler.

Microsoft ayrıca, Amiyotrofik Lateral Skleroz (ALS) hastalarını destekleyen bir kuruluş olan Team Gleason ile de bu proje için iş ortaklığı yapmaktadır. Bu nörodejeneratif hastalığı olan bireylerin fotoğraflarından açık bir veri seti oluşturacaklar. Algoritma, gelecekte ALS belirtileri olan kişileri daha iyi tanıyabilecektir.

Üçüncü proje ekibi çeşitli etiketleri eğitmek, doğrulamak ve test etmek için halka açık bir veri kümesi geliştiriyor. Sonuç olarak, görme engelli kişiler, akıllı telefonu tanımlayacak ve kullanıcıya seslendirecek olan metne kamerayı doğrultabilecek. Araştırmacılar, birkaç düzine fikrin hala geliştirme aşamasında olduğuna dikkat çekiyorlar. Ayrıca hepsi daha önce yapay zekanın pratikte kullanılmadığı insanların yaşamlarını iyileştirmeyi amaçlıyor.

Örneğin, gelecekte otonom bir araç, tekerlekli sandalyedeki bir kişiyi tespit edecek ve duracaktır. Aynı zamanda, öngörülebilir bir işe alma sistemi, yapay zekada eğitilmiş “ideal çalışan” modelinden farklı oldukları için engelli adayların notunu düşürmez.
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Microsoft’un neden yapay zeka kullandığı ortaya çıktı!”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  İnandık…

" Microsoft’un neden yapay zeka kullandığı ortaya çıktı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Microsoft’un neden yapay zeka kullandığı ortaya çıktı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Microsoft’un neden yapay zeka kullandığı ortaya çıktı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık! SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık!
 2. 2 Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde! Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde!
 3. 3 Beklenen telefon iPhone 12 elimizde! Beklenen telefon iPhone 12 elimizde!
 4. 4 Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep! Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep!
 5. 5 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var? 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var?
 6. 6 SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık! SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık!
 7. 7 Bedava kahve getiren uygulamalar Bedava kahve getiren uygulamalar
 8. 8 iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video) iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video)
 9. 9 Kojima yeni oyunu için harekete geçti Kojima yeni oyunu için harekete geçti
 10. 10 Buraların kralı neden Samsung? Buraların kralı neden Samsung?