Okunma

Microsoft’un Yeni Garipliği


08 Haziran 2009 Pazartesi 07:43
Microsoft’un Yeni Garipliği

Tayvan’da düzenlenen Computex 2009 fuarı bitti ama yankıları hala sürüyor. Microsoft’un OEM bölümü başkan yardımcısı Steven Guggenheimer fuarda yaptığı bir konuşmada “netbook” tanımının yanlış olduğunu dile getirdi.

Mini dizüstü bilgisayarları yeniden tanımlamak istediklerini belirten Guggenheimer, Intel’in bu cihazlar için bulduğu ve herkesin alıştığı “netbook” tanımının değişmesi gerektiğini belirtti. Bunun sebebi olarak ise bu cihazların sadece İnternet’e girmeye yaramadığı, daha birçok işlemin yapılabildiği gösteriliyor. Bu yüzden “netbook” kelimesinin bu cihazları tam olarak anlatamadığı söyleniyor.

Microsoft’un bu cihazlar için bulduğu yeni terim ise: “Düşük maliyetli küçük dizüstü bilgisayar.” Microsoft’un bu hamlesinin ardında bu cihazlarda Windows 7 kullanımını sağlamak olduğu söyleniyor. Küçük dizüstü bilgisayar dendiği zaman insanların aklına daha güçlü bir donanım konfigürasyonu geleceğini düşünen Microsoft bu yüzden “netbook” tanımından uzak durmaya çalışıyor.

Türkçe olmasa da netbook terimini bizler de sıkça kullanıyoruz. Notebook yerine dizüstü bilgisayar tanımını kullansak da netbook ürünler için tam bir Türkçe karşılık yok. Microsoft’un dediği gibi “düşük maliyetli küçük dizüstü bilgisayar” demek ise sanki biraz laf kalabalığı yapıp insanların kafasını karıştıracak gibi duruyor.

:: Netbook’lara “düşük maliyetli küçük dizüstü bilgisayar” denmesi fikrine sıcak bakıyor musunuz?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

6 yorum - “Microsoft’un Yeni Garipliği”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  low prized laptop yani lpl diyelim bari tam olsn. amacı dikkat çekmek ise başka yollara başvurabilir

 2. SDN Okuru dedi ki:

  notbook değil zaten laptop yani dizüstü 🙂

 3. SDN Okuru dedi ki:

  MiniBook olsun bitsin..

 4. SDN Okuru dedi ki:

  aslında fiyatları düşük olursa herkes sıcak bakar ama herşey fiyatlara bağlı
  :D:D

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Olmamis şöyle olmakiydi; Küçük Ama Microsoft İşletim Sistemlerini Ve Programlarini Çalıştıran Notebook
  Tabi buna kısaltmada gerekir.
  Oda Şöyle ;KAMİSVPÇN

 6. SDN Okuru dedi ki:

  ya şimdi eski köye yeni adet getirilmezki yani bu bence yapılmamalıdır

" Microsoft’un Yeni Garipliği konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Microsoft’un Yeni Garipliği ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Microsoft’un Yeni Garipliği ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "