Okunma

Mies van der Rohe Kimdir?


27 Mart 2012 Salı 03:07
Mies van der Rohe Kimdir?

Tam adı Ludwing Mies van der Rohe olan ünlü mimar 1886 yılında Almanya’nın Aachen şehrinde dünyaya geldi. Çocukluğunda taş ustası olan babası ile duvarcılık atölyelerinde çalıştı. 1913 yılında Berlin‘e taşındığı ve burada kendi mimarlık bürosunu açtı.

Almanya’da Nazi döneminin başlamasıyla baskılara maruz kalan Mies van der Rohe, 1938 yılında ABD’ye göç etti. Yeni eserlerini burada üretmeyi sürdüren mimar, 1969 yılında hayatını kaybetti.

Eserlerinde sadeliğe vurgu yapan Mies van der Rohe, ‘less is more’ yani ‘az çoktur‘ fikrini ortaya atmıştır. Modernizmin babası olarak da kabul edilen Rohe, dünya çapında tanınan Alman mimarlardan biridir.

Gökdelen inşa etmeyi çok isteyen mimarın en önemli eserleri Barselona (ya da ALman) Pavyonu, Fransworth Evi, Twin Towers, Federal Centre gibi örnek yapılara imza atmıştır. En minimalist yapısı Farnsworth evidir.

Puro sevgisi ile de bilinen Rohe’nun en ünlü sözlerinden biri de ‘Tanrı detayda gizlidir‘ olmuştur. Moden mimarlığın babası olarak kabul edilen Rohe’u unutmayan Google, ona özel bir logo (Doodle) tasarladı.

Bir sonraki sayfada ünlü mimarın eserlerinden örnekler görebilirsiniz.


Mimarın en önemli eserlerinden biri olan ve Alman Pavyonu olarak da bilinen Barcelona PavyonuABD’de inşa ettiği Fransworth Evi


:: Yeni Doodle’ı beğendiniz mi?

 
yazarÖzgür Çetin

10 yılı aşkın süredir teknoloji ve internet sektörüne yazılarıyla katkıda bulunan Özgür Çetin, mobil cihazlara ve dijital fotoğraf dünyasına özel bir ilgi duymaktadır.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

69 yorum - “Mies van der Rohe Kimdir?”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Barcelona payvonu icin yorum yapmak icin yillarca mimarlik okumaniz ve o binayi farkli perspektiflerden bakmaniz lazim ustadim

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Google ın doodle ında yer alacack daha büyük tasarımcılar var .

 3. SDN Okuru dedi ki:

  kim 500 milyar yarışmasında çıkar mı la

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Mimarlık bir meslek, bir sanat dalı. İnsanlar mimar olabilmek için günümüzde fakülte eğitimi alıyorlar. Mimarlık mesleği ile uzaktan yakından ilgisi olmadığı halde, insanların böylesi eleştiriler yapması inanılmaz. Biraz objektif olalım. Elbette Mimar Sinan ile gurur duyuyoruz. Burada konu Mimar Sinan’ın eserleri değil. Konu Mies van der Rohe’nin mimarlığı ve eserleri. Twin Towers’ların da mimarı olan bir mimar hakkında yorum yaparken, lütfen bizim değerli mimarımızla karşılaştırmayalım. Onun eserlerine saygı duyarak yorum yapalım. Bazı arkadaşlar, çok komik yorumlar yapmışlar. Oysa o eserlerde ne integral hesapları yapıldığını biliyorlar mı? Ya da şöyle diyelim; acaba bu yorumu yapan arkadaşlar integralin ne olduğunu biliyorlar mı? Bu yorumları yapan arkadaşlar, Mimar Sinan’ın da eserlerinde kullandığı matematiksel hesapların inceliğini biliyorlar mı? Lütfen herkes haddini bilsin. Ben haddimi biliyorum ve dünyaya önemli eserler bırakan tüm mimarlara saygı duyuyorum. Mimar Sinan’ı, hiç bilmediğim mimarlık mesleği ile değerlendirerek başka herhangi bir mimar ile aynı kategoriye koyarak eleştiri yapmaktan utanç duyuyorum. Elma ile armutu karşılaştırmak gibi bir cehalete düşmek riskini göze alamam. Tabi elma ile armutu karşılaştırmak deyimini de anlayamayacak kadar sığ düşünceli kişilerin bu yorumu da farklı değerlendireceklerinden eminim!!!!

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Türk mimarlarımız varken elin gavuruna güzel yorum yapıyorsunuz bazıları hariç birazda kendi vatanınızdakileri örnek verin..

 6. SDN Okuru dedi ki:

  allahramet elesin 🙁

 7. SDN Okuru dedi ki:

  DEĞERLİ ADAM NE DİYEYİM VALLA

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Alt resimdeki evmiymiş…

 9. SDN Okuru dedi ki:

  MİMARLARIN MİMARI NİCE MUHTEŞEM ESERLERE İMZA ATMIŞ YÜCE MİMAR,YANİ MİMAR SİNAN (ŞANI DEĞER KOCA SİNAN) BİZLER ONUN BIRAKTIĞI ESERLERİ HALA İLK GÜN Kİ KADAR KALİTELİ VE KONFORLU YAPILARI ***** İÇİN BİZLER KENDİ MİMAR’IMIZA SAHİP ÇIKALIM ONU RAHMETLE VE ŞÜKRANLA ***** YORUMLARINA DA SAYGI GÖSTERİYORUM.

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Yorumların hepsi çok hoş. işte benim ülkemin insanı. hepinizi seviyorum. iyiki varsınız. :))

 11. SDN Okuru dedi ki:

  tek kelime ile mükemmel tasarımlar 🙂

 12. SDN Okuru dedi ki:

  Adam harikalar abidesiymiş…. Bu yüzyılda nah bulunur böyle adamlar.
  Gerçi bu adamında bir eksisi vardır muhakkak:)

 13. SDN Okuru dedi ki:

  hiçbir fikri olmayan insanlar nede güzel dalgaya alabiliyorlar iki satır okudukları şeye göre. arkadaşım hepiniz bu ülkenin geri kalmış vatandaşları olduğunuzu gösteriyorsunuz tebrikler.

 14. SDN Okuru dedi ki:

  Ah benim sevgili ama bir o kadar da cahil milletim. Neden bilmediğin konularda burada atıp tutarsın. Bilmemek ayıp değil ama bilmediğin konuda burada boşuna zırvalayıp rezil olmak ayıp. Eğer Google bu adama özel logo yapıyorsa var sen düşün rahmetlideki Allah vergisi yeteneği. İnşAllah ilerde bizim de böyle gururlanacak mimarlarımız olur. Evet geçmişte Koca Sinan gibi ne muhteşem mimarlarımız vardı ama kaçımız onları tanıyor, anısına sahip çıkıyor ki?

 15. SDN Okuru dedi ki:

  bir de adını Ludwig Mies Van Der Rohe yazsanız…

 16. SDN Okuru dedi ki:

  çok güzeldi işime çok çokçok yaradı.! bbu siteyi seviyorum bn ayşe damdam

 17. SDN Okuru dedi ki:

  Yapılardan ruhu ve yuva sıcaklıgını çıkarırsanız o zaman bu resimde gördünüz ve adına modern mimari dediğiniz yıgıntılar ortaya çıkar. Saframbolu evleri dedigimiz evlerle karşılaştırdıgınızda bu farkı görürsünüz. Üstelik o evleri yapanda meşhur mimarlar degil. Mimar sinana gelince onuneserlerini karşılaştıracak bir seğmentde adam değil bu şahıs. Biri dediki 90 lı yıllarda mimar sinan yaşamış olsa idi nasıl eser yaratırdı. 1500-1600 yıllarda yaşamış adam selimyeyi yapabiliyorsa bu yıllarda yaşasaydı eserini düşünemiyorum bile. Bunların yaptığı yanında müştemilat olabilirdi ancak

 18. SDN Okuru dedi ki:

  neyse

 19. SDN Okuru dedi ki:

  Fransworth Evini bizim laz uşakları Tonozlar üzerine oturtulmuş ahşap evlerde yüzlerce yıldan beri uyguluyor.

" Mies van der Rohe Kimdir? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Mies van der Rohe Kimdir? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Mies van der Rohe Kimdir? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "