Okunma

Mikro uydu müthiş fotoğraflar çekti!


16 Haziran 2018 Cumartesi 13:00
Mikro uydu müthiş fotoğraflar çekti!

Çin tarafından gönderilen mikro uydu, 20 günlük seyahatin ardından dünyayı fotoğraflamayı başardı. Mikro uydu, yeni görevler ile uzay çalışmalarına devam edecek.

Mikro uydu: Longjiang-2

Çin’in Queqiao uydusuna ulaşması hedeflenen mikro uydu Longjiang-2, zaman kaybetmeden dünya ve ay yüzeyinin fotoğraflarını çekmeye başladı. Bu görev ile müthiş fotoğraflar ortaya çıktı.

Daha önce Longjiang-1 ve Longjiang-2 isimli iki uydu ile tanıtılan projede, daha kapsamlı bir görev için hazırlanılıyordu. Ancak Longjiang-1 uydusunda yaşanan sorunlar nedeniyle bu uydu dünya yörüngesini terk edemedi. Bu nedenle, Queqiao ve Longjiang-2 işbirliği içinde ikili olarak görevi yürütmesine karar verildi.

Longjiang-2 tarafından çekilen yukarıdaki fotoğrafta, dünyamızın nasıl olduğu görülüyor. Aşağıdaki fotoğrafta ise Ay yüzeyine ait bir bölüm görülüyor.

mikro uydu

Çektiği muhteşem fotoğrafları dünyaya gönderen Longjiang-2, şimdi çok daha fazlasını yapmaya hazırlanıyor. Uydu, düşük frekanslı radyo astronomi ve amatör radyo deneylerini gerçekleştirebilecek. Görevdeki bir sonraki adım, Queqiao’nun 4 metrelik parabolik antenini test etmek olacak. Röle uydusunun veri aktarma görevlerini Dünya’dan yaklaşık 500 bin km uzaklıkta gerçekleştirmesi bekleniyor.

Bu uydu çalışması, Çin’in uzay yarışında elini güçlendiriyor. Genel olarak ABD ve Rusya tarafından yapılan uzay araştırma çalışmalarında Çin’in de yer alması, ülkeler arası rekabeti hızlandırıyor.
yazarBurak Kesayak

SDN popüler bilim editörü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

5 yorum - “Mikro uydu müthiş fotoğraflar çekti!”

 1. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Arabam 1970 model.

 2. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Her zamanki gibi doyurucu ne bilgi var nede fotoğraf. Ne idüğü belirsiz bir foto .. heh tamamdır is bitti haber bitti.

 3. baca dedi ki:

  eyvah, dünya düz değilmiş 🙂

 4. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Boş işler. Bilimsel magazin…

 5. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Fotoğraflar baya muhtişmiş. Birde görseydik.

" Mikro uydu müthiş fotoğraflar çekti! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Mikro uydu müthiş fotoğraflar çekti! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Mikro uydu müthiş fotoğraflar çekti! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "