Milli Eğitim Bakanlığı düğmeye bastı! Planlar hazır


06 Ağustos 2020 Perşembe 10:48
Milli Eğitim Bakanlığı düğmeye bastı! Planlar hazır

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından yapılan bir açıklamada okulların açılması için gün sayan öğrencileri ilgilendiren 4 farklı senaryodan bahsedildi. Vaka sayılarının artması, bazı tedbirlerin alınmasını zorunlu kılıyor.

Milli Eğitim Bakanlığı okulların açılması için senaryolar hazırladı

COVID-19 salgını yüzünden etkilenen kişi sayısı tırmanışa geçti. Bilindiği üzere 31 Ağustos 2020 tarihinde açılacak olan okullar, virüs sebebi ile öğrencilerin sağlığını tehdit edebilir. MEB tarafından alınan önlemler 4 aşamadan oluşuyor.

İlk aşama sosyal mesafenin korunması, ortak kullanım alanları ve derslikler için oturma düzenlerinin hazırlanması ve öğrenci sayısının az olduğu sınıfların oluşturulmasını içeriyor. Okulların bu aşama sayesinde açılması planlanıyor.

İkinci senaryoda Bilim Kurulunun kararları devreye giriyor. Bu aşamada okulların yarı zamanlı açılabilme ihtimali yer alıyor. Üçüncü senaryoda vaka sayılarının çok olduğu şehirlerde okulların açılmaması öneriliyor.

Milli Eğitim Bakanlığı okulların açılması

Corona virüsünün daha az kişiyi etkilediği şehirlerde ise il dışı seyahat kısıtlaması uygulanabilir ve böylece buradaki okullar açılabilir. Okulların açılmadığı şehirlerde işlenemeyen derslerin başka yöntemler ile işlenebilmesi sağlanacak.

Son senaryo ise sonbaharda beklenen ikinci dalga tehlikesine karşı alınan önlemleri içeriyor. Buna göre 2020-2021 eğitim öğretim yılında yarı zamanlı veya tamamen uzaktan eğitime geçilebilir. Uzaktan eğitimin yapılabilmesi için gerekli olan teknolojik altyapı çalışmalarının tamamlandığı bildirildi.

Milli Eğitim Bakanlığı, okulların açılması hakkında net bir tarih vermişti ancak yine de tedbirli davranıyor. Zira salgının daha ne kadar devam edeceği belli değil. Sizce hangi senaryo veya senaryolar uygulanır?
yazarEge ERKEK

İlk olarak 2006 yılında forumlara adımını atan içerik üreticisi, 2011 yılında başladığı yazarlık ve editörlük macerasının son durağı olan Shiftdelete.net adına dersini çalışıyor, emek veriyor ve okuyucularını severek işini yapıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

46 yorum - “Milli Eğitim Bakanlığı düğmeye bastı! Planlar hazır”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Sanki bütün illerde vaka sayisi az sankide

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Sinir krizi geçirdi em saçmalık bize okul yok diğer kısma var oldu virüse yakalanırsak ve bize birşey olursa kimi hesap verecekler illaki sınıfta aile si virüs geçirmiş veya taşıyıcı olacak kişiler vardır ve kimse birbirine yaklaşanı Okulda yemek yicez 40 dakika teneffüs yapıcakdınız futbol oynıcaz futbol oynarken maske takarken bayılırsak orası okul olmaz o zaman vakalarda çoçuklar sayesinde artacak mumun mantıklı hiçbir yanı yok

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  Herkes 31 Ağustos’u konuşuyor. Biz 17 Ağustos’ta okula gideceğiz. Kimse neden bunun hakkında konuşmuyor. Devlet izin verdiği için bizim okul 17 Ağustos’ta eğitime başlıyor. Çok büyük ihtimalle 31 Ağustos’ta okullar açılmayacak ama biz 17 Ağustos’tan sonra gittiğimiz 1-2 haftayla kalacağız. Devlet neden bunun hakkında bir açıklama yapmıyor. Sizce mantıklı mı 17 Ağustos’ta okulları açmak ?

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   Özel okulmu sizinki

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  1. aşamayı ele alıyorum; sosyal mesafe korumasını gayet geçtiğimiz aylarda günlerde gördük. Öğrencilerin kaynaşma, sohbet amaçlı birbirine yaklaşacaklarını düşünüyorum. Tam denetim altında olunamayacağını düşünüyorum. 1. Aşama gerçekten zor ve yapılmaması gerektiğini düşünüyorum.
  2. Aşamada ise: Yarı zaman veya tam zaman kavramında; Zaman kavramının çok önemli olacağını düşünmüyorum. Taşıyıcı hasta, veya teşhis konulmamış hasta; 1 saat de olsa 10 saat de olsa bunu yayabilme potansiyelinde.
  3. Aşamada ise: Uzaktan eğitim alan öğrenci ile yüz yüze eğitim alan öğrencinin aldığı eğitim arasında çok fark olabileceğini düşünüyorum. Uzaktan eğitime karar verilecekse her yerde uzaktan eğitimin verilmesi gerektiğini düşünüyorum.
  Aslında olay sadece okulda değil, ne zaman işler çığırından çıksa hemen bir yaptırım uygulamaya başlıyoruz. Daha bayram öncesine kadar her şey serbestti. Vaka sayısı artmaya başlayınca neden yasaklar da devreye girmeye başlıyor. Neden tek seferde bu işi yapıp bitiremiyoruz? Kurban Bayramı, mezbahaneler, kurban kesmek için ailesinin yanına, köyüne memleketine dönen insanları engellemek varken neden serbest bırakıp vaka sayısının artışını izledik? Şimdide okullar açılır mı açılmaz mı derdine düştük. Enteresan…

 5. Ziyaretçi dedi ki:

  Gençler doktora yapmış mühendisim. Bu kadar kasmayın. Yeteneğiniz yoksa okumakla olmuyor bu işler. Liseyi bitir yeter derdi eskiler. Ticaret yapın.

 6. Ziyaretçi dedi ki:

  Ya abi görsel beden eğitimi müzik demokrasi (lisede) proje hazırlama (lisede) gibi dersleri at programdan 10 ders saati ediyor. Ana dersler 28 ders saati ediyor. 12 dersten kurtulmuş oluyorsun. At bunları ne gerek var

 7. Ziyaretçi dedi ki:

  Herşey güzel ama internet sıkıntısı çeken ne yapacak peki neden kimse bunları düşünmüyor.

 8. Ziyaretçi dedi ki:

  Okula başlamadan önce tahutname imzalanacak bu da demek oluyor ki biz gerekli önlemleri almadık bir sıkıntı olursa sorumlusu siz olacaksınız açılmasın bence hadi liseye gidenler kendilerine dikkat edebilir ya ilk ve ortaokul öğrencileri nasıl dikkat edecek 😠😠😤😤

 9. Ziyaretçi dedi ki:

  Okulda her sinifta en az 35 kisi var laboratuvar bile sinif nasil sigacagiz okula merak ediyorum iftar cadiri gibi cadir kurarlarsa iyi olur 🙂

 10. Ziyaretçi dedi ki:

  Oğlum geçen sene okula başladı. Okuma yazma ile beraber küfür ve kavga öğrendi. Yani okula gitmese daha memnun olurum.

 11. Ziyaretçi dedi ki:

  Sadece konuşun. Bekâra karı boşamak kolay. Çocuk benim senin kafa rahat tabi

 12. Ziyaretçi dedi ki:

  Çocuğum 7 yaşında. Hastalık kapınca yoğun bakımda tutulacak denilse çocuğa nasıl anlatacağız bu durumu. Uzak tan eğitim yeterli. Olmadı 1 sene fazla okur

 13. Ziyaretçi dedi ki:

  Bu sene çocuğu okula göndermem.

 14. Ziyaretçi dedi ki:

  Özel okullar para alabilmek için göstermelik birşeyler yapacaklar.

 15. Ziyaretçi dedi ki:

  Seneryo yazmakta üstümüze yk

 16. Ziyaretçi dedi ki:

  Okul hiç açılmasa da olur. Yazık körpe beyinleri yıkıyoruz eğitim falan yok ortada şunu sev şunu sevme şuna tap buna tapma…

 17. Ziyaretçi dedi ki:

  Uzaktan eğitim maalesef hiçbir işe yaramıyor saten internetlerde çekmiyor uzaktan eğitim çöp!

 18. Ziyaretçi dedi ki:

  Abi acilsin nedenmi cunku uzaktan egitim iyi deil

 19. Ziyaretçi dedi ki:

  Okulları hiç açmayın corona olursak sorumluluk sizin

 20. Ziyaretçi dedi ki:

  Bence okula devam çünki cok tanidigim var, uzaktan egitim olursa cocuklariyla ilginenmeyecekler. Uzaktan egitim olursa veli takip etmesi lazim cocugu. Sabah kahvaltisini yaptiracak bilgisayar/tabletin sarji varmi yokmu geceden kontrol edecek. Verilen odevleri yaptiracak cocuguna. Bizim millet sallar bence. Allah hayirlisini versin neticede.

 21. Ziyaretçi dedi ki:

  Abi bizim staj durumu da sakat şu ortamda napıcaz biz yaa

 22. Ziyaretçi dedi ki:

  Ülkenin bir kısmında tamamen açmak, bir kısmında uzaktan eğitim yapmak FIRSAT EŞİTLİĞİNE aykırı. 8. ve 12. sınıflar bu yıl sınava girecek. Okula gidenle gitmeyen aynı sınava girerse mantıklı olur mu?

 23. Ziyaretçi dedi ki:

  Okullar tamamen online hale getirilmeli. 2020 yılında küçük bir çocuğa sınıfta bir yetişkinin verebileceği hiçbir şey kalmadı. Öğretmenleri kırsala, taşraya kaydırmak lazım. Büyükşehirlerde sınıf eğitimi artık gereksiz

 24. Ziyaretçi dedi ki:

  Hemen Hazırlar zaten okul açmaya eğer 31 Ağustos’ta okullar açılırsa Korona’nın Bayram Günü Olucak😀

 25. Ziyaretçi dedi ki:

  Çocuğu okula göndermiyeceğim. Son sözüm budur. Uzaktan eğitim yeterli.

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   Nereye yeterli? Hiç uzaktan eğitim görmeden konuşuyorsunuz. Son konular en kolaylarıydı hiçbirini anlayamadım. Üstelik başarılı bir öğrenci sayılırım lgs de 0,34 teydim. Seneye 11 olacağım ve bence en önemli sene. Dersleri anlamak istiyorum. Gerekirse okulda maske de takarım.

   1. Ziyaretçi dedi ki:

    Öğrenmek isteyen her halükarda öğrenir burada prim kasmayın

 26. Ziyaretçi dedi ki:

  Eşim özel okulda öğretmen. Özel okullar darbe almasın diye açma girişiminde bulunacaklarını düşünüyorum ancak bayram sonrası tablo belki bu bu girişimi ortadan kaldırır.

 27. Ziyaretçi dedi ki:

  Peki uzaktan eğitime tüm öğrenciler hazır mı?

 28. Ziyaretçi dedi ki:

  Okullar açılmayacak net

 29. Ziyaretçi dedi ki:

  Bence türkiye de uzaktan eğitim devam etsin. Çünkü bizler okula gidersek kimde virüs var kimde yok bilemediğimiz için açılmaması en doğru karar.

 30. Ziyaretçi dedi ki:

  Turizm için öğrencilerin hayatını bile riske atmayı göze alırlar bazı ilçelerde okullar ağzına kadar dolu direk vardiyalı senaryolar birçoğuna uymuyor haliyle kalabalıktan dolayı ortada bir önlem de kalmıyor illa vaka sayısı artsın öyle akıllansınlar

 31. Ziyaretçi dedi ki:

  Peki ya yurtlu öğrenciler ne olacak? Benim kaldığım yurda 15-20 tane İstanbullu geliyor. Diğer illeri saymıyorum bile. Bunlardan birinin ya da benim ailesinde olsa tüm yurt hatta okul hatta öğretmenlerin ailesine kadar herkes tehlikede. Allah korusun biri bana bulaştırsa veya ben birine bulaştırsam ne olacak? Benim babamın ciğerlerinde yara var, doktoru yakalanırsan Alah korusun yaşama ihtimalin düşük demiş. Benim babama bir şey olsa bunun hesabını kim verecek ha? Sadece ben değil Türkiye’de bilmem kaç tane yurt var, benim gibi kaç tane çocuk var, bunlar ne olacak biri bana söylesin?

 32. Ziyaretçi dedi ki:

  Okul sağlıktan daha önemli

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   DOĞRU

  2. Ziyaretçi dedi ki:

   Sağlık her şeyden önemli sağlık olmazsa eğitim olmaz

  3. Ziyaretçi dedi ki:

   Nasıl Okul Sağlıktan Daha Önemli . İyi misiniz acaba ? Sağlık olmadığı Sürece hiç bir şey yapamayacağınızı çok net bilmeniz gerekli .

 33. Ziyaretçi dedi ki:

  Bazı illerde uzaktan olması çok saçma olur..

 34. Ziyaretçi dedi ki:

  Son senaryo en mantıklısı

 35. Ziyaretçi dedi ki:

  Okulları açmak için neden bu kadar hevesli oldular? Anlam veremiyorum.

 36. Ziyaretçi dedi ki:

  Dolar az once 7 lirayi gecti abi ne okulu

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   1 Dolar 2001’de 1.689.587 milyonu da geçmişti çok şey yapma :PP Hani enflasyonun %50+ olduğu zamanlar.

   1. Ziyaretçi dedi ki:

    O zaman da fabrikalar satıldı o sayede enflasyon azaldı ve ekonomi iyileşti fakat bu kısa zamanlı bir ö***** ceremesini çekiyoruz.

  2. Ziyaretçi dedi ki:

   dolarla okulun ne alakası var moruk 😀

  3. Ziyaretçi dedi ki:

   Karşılığı olmayan ve tedavülde kaç trilyon dolar olduğu bile değilken ve hatta USD tahvillerinin karşılığı sahiplerine verilmez iken DEĞER VERENLER OLDUKÇA DAHA ÇOOOOK ARTAR!..SİZ EVDE ZOMBİ OYUNLARI OYNAYIP HIRSIZLIĞI İYİ GÖSTEREN OYUNLARA DEVAM EDEDURUN EMİ…

" Milli Eğitim Bakanlığı düğmeye bastı! Planlar hazır konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Milli Eğitim Bakanlığı düğmeye bastı! Planlar hazır ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Milli Eğitim Bakanlığı düğmeye bastı! Planlar hazır ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Dyson V11 kablosuz süpürge incelemesi! Dyson V11 kablosuz süpürge incelemesi!
 2. 2 En iyi Chrome eklentilerini sıraladık! En iyi Chrome eklentilerini sıraladık!
 3. 3 Gençlerle füze gönderdik! Gençlerle füze gönderdik!
 4. 4 Twitter'da dolandırıcı reklamlarına tıkladık! Twitter'da dolandırıcı reklamlarına tıkladık!
 5. 5 3.700 TL ile telefon, kulaklık ve akıllı saat aldık! 3.700 TL ile telefon, kulaklık ve akıllı saat aldık!
 6. 6 Yazılımcılara sorulan zor sorular Yazılımcılara sorulan zor sorular
 7. 7 Uygun fiyatlı Game Garaj Shark 5A inceleme! Uygun fiyatlı Game Garaj Shark 5A inceleme!
 8. 8 Uygun fiyatlı Logitech G102 Lightsync inceleme! Uygun fiyatlı Logitech G102 Lightsync inceleme!
 9. 9 Galaxy S20 FE kutusundan çıkıyor! Galaxy S20 FE kutusundan çıkıyor!
 10. 10 Windows'tan Mac'e geçenlere hayat kurtaran ipuçları! Windows'tan Mac'e geçenlere hayat kurtaran ipuçları!