Milli fırkateyn için güçler birleştirildi! İşte tarih


11 Haziran 2020 Perşembe 16:45
Milli fırkateyn için güçler birleştirildi! İşte tarih

Ülkemizde savunma sanayi konusunda yürütülen kritik çalışmalardan birisi de, fırkateynler. MİLGEM Projesi’nin devamında üretilecek İ sınıfı fırkateynlerin ilki olan İstanbul Fırkateyni öncekilere kıyasla çok daha yüksek bir yerlilik oranıyla Türk Deniz Kuvvetlerine kazandırılacak.

İ sınıfı fırkateynlerde yerlilik oranının en az yüzde 75 olması hedefleniyor. Bir kıyaslama yapacak olursak, ada sınıfı MİLGEM korvetleri platform sistemlerinde (ana tahrik sistemi hariç) yaklaşık yüzde 72 yerlilik oranı elde edildi.

Milli fırkateyn için yerli güç birliği oluşturuldu!

Silah sistemlerindeki onanım değişikliği veya ilaveler nedeniyle geminin boyu 10 metre uzadı ve buna bağlı olarak yapısal değişikliklere gidildi. Yurt içinde ve dışında deniz platformu inşa ve modernizasyon faaliyetleri yürüten STM Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret AŞ’nin sorumluluk üstlendiği projelerde bugüne kadar yaklaşık 300 sistem sağlayıcı ve 400’ü aşkın inşa malzemesi üretici ve tedarikçisiyle çalışma gerçekleştirdiği vurgulandı.

Milli fırkateyn için yerli güç birliği oluşturuldu - istanbul fırkateyni!

Ana alt yüklenicilerden biri olunan MİLGEM Projesi’nin ilk 4 gemisi, Ada sınıfı korvetlerin Deniz Kuvvetleri Komutanlığına tesliminin ardından projenin devamı niteliğinde ve STM’nin ana yüklenici sorumluluğunda İ Sınıfı Fırkateyn (MİLGEM Projesi 5’inci gemi) Tedariki Projesi, Test ve Eğitim Gemisi Projesi (TCG UFUK A-591), Yeni Tip Denizaltı Projesi, Preveze Sınıfı Denizaltı Yarı Ömür Modernizasyon Projesi, Pakistan ile Denizde İkmal Tankeri Projesi ve Agosta 90B Denizaltı Yarı Ömür Modernizasyon Projesi gerçekleştiriliyor.

Pakistan’da yürütülen projelerde, MİLGEM Projesi’nde çözüm ortağı olan yurt içi firmaların sistemlerinin de kullanılması bu firmalara ihracat imkanı sağlıyor, ürünlerin uluslararası platformlarda tanınmasına katkıda bulunuyor.

Geçtiğimiz yıl Nisan ayında Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı ile MİLGEM 5’inci Gemi (İstanbul/F-515) Tedarik Sözleşmesi imzalandı. Sözleşmeyle STM, geminin tasarımı, silah-elektronik sistemleri ve ana tahrik sistemi sorumluluklarını da kapsayacak şekilde ana yüklenici olarak görevlendirildi.

ASELSAN ve HAVELSAN’ın ana iş ortakları olarak yer aldığı projede, 150’den fazla sistem için 80 civarında alt yüklenici görev yapıyor. Toplamda sözleşmeli ve sipariş emriyle çalışılan firma sayısı ise 220’yi buluyor.

2023 yılında Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nda

İstanbul Fırkateyni’nin blok inşaları ve birleştirmeleri devam ediyor. Geminin Ocak 2021’de denize indirilmesi öngörülüyor. Havuzda gerçekleştirilecek donatım faaliyetlerinin ardından Mayıs 2022’de liman kabul testlerine, Ocak 2023’te seyir kabul testlerine başlanması planlanıyor. Her şey yolunda giderse İstanbul Fırkateyni, Eylül 2023’te Deniz Kuvvetleri Komutanlığına teslim edilecek.

Milli fırkateyn projeleri hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumunuzu bekliyoruz…
yazarMehmet Ali Ertunç

1997 yılında Hatay’da doğdu. İskenderun Teknik Üniversitesi'nde eğitimine devam ederken, 2015'den bu yana ShiftDelete.Net'te çalışıyor. Yazılım geliştirmenin yanı sıra, savunma sanayi ve havacılıkla ilgileniyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
9 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
7 ay önce

Ne kadar cok uretebilirsek o kadar iyi..

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
7 ay önce

Muhteşem

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
7 ay önce

Tebrik ederim 👏👏👏 TF2000 ( Hava Savunma ve Füze Destroyerleri ) oda umarım en kısa zamanda denizlere indirilir

Anonim
Anonim
7 ay önce

3 tarafı denizlerle çevrili bir ülke olarak bu tür harekat kabiliyeti yüksek gemilere çok daha fazla ihtiyaç var. LPD gibi atıl bir gemi olmayacak, işe yarayacak. Yerlilik oranı keşke dedikleri gibi olsa! Neyse, güzel, devam, yapalım daha fazla..

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
7 ay önce

Allah bereketini artırsın İnşallah

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
7 ay önce

Güzel daha hızlı çalışılması gerek ve ordumuzun gücüne güç katacak nu gemilerin daha hızlı ve güvenli yürütülmesi gerek hak yar Ve yardımcınız olsun daha büyük gemiler görmek dileklerimle emegeyi geçenlere Teşekür ler

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
7 ay önce

Bir devlet denizlerde güçlenmedikçe süper güç olamaz. Tarihe bakın, Osmanlının en güçlü dönemi denizlerde hakim olduğu dönemdir. İngiltere ve sonra amerika için de aynı durum geçerli. Yılda en az 1 fırkateyn yapmamız lazım. Donanmanın büyük kısmı 30-40 yıllık ne yazıkki.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
7 ay önce

Allah türkiyemizi güçlü kılsın

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
5 ay önce

Projelerin hızlandırılması gerekiyor. Projeler çok yavaş ilerliyor. Yunanistan fransa italya ortaklığından hazır fremm fırkateynleri alacak ve 1 sene sonra envanterine koyacak. Biz ise 2023’te ilk gemiyi ordunun emrine vereceğiz. Zaman kaybediyoruz. Daha çabuk olunmasını ve gemi projelerimizin dahada hızlandırılmasını istiyorum. Allah devletimizin yar ve yardımcısı olsun inşallah.

" Milli fırkateyn için güçler birleştirildi! İşte tarih konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Milli fırkateyn için güçler birleştirildi! İşte tarih ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Milli fırkateyn için güçler birleştirildi! İşte tarih ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Tuzla Teknoloji Müzesi'nde tarihe tanıklık ettik Tuzla Teknoloji Müzesi'nde tarihe tanıklık ettik
  2. 2 SDN ofisi parayı ne yapıyor? SDN ofisi parayı ne yapıyor?
  3. 3 Dünyanın en büyük AirPods'u kutusundan çıkıyor! Dünyanın en büyük AirPods'u kutusundan çıkıyor!
  4. 4 Facebook hem kabul etti hem 'tehdit' etti Facebook hem kabul etti hem 'tehdit' etti
  5. 5 Arçelik 9 Serisi A65 A 955 A 4K Smart TV incelemesi Arçelik 9 Serisi A65 A 955 A 4K Smart TV incelemesi
  6. 6 300x zoom ile telefona yakından baktık! 300x zoom ile telefona yakından baktık!
  7. 7 A101’den 35 TL’ye yüz temizleme cihazı alıp denedik! A101’den 35 TL’ye yüz temizleme cihazı alıp denedik!
  8. 8 İçerik platformlarının aile üyeliklerini karşılaştırdık İçerik platformlarının aile üyeliklerini karşılaştırdık
  9. 9 MSI Optix MAG274QRF-QD monitör incelemesi MSI Optix MAG274QRF-QD monitör incelemesi
  10. 10 Android telefondan iPhone 12 Mini'ye geçtik Android telefondan iPhone 12 Mini'ye geçtik