Milli fırkateyn için güçler birleştirildi! İşte tarih


11 Haziran 2020 Perşembe 16:45
Milli fırkateyn için güçler birleştirildi! İşte tarih

Ülkemizde savunma sanayi konusunda yürütülen kritik çalışmalardan birisi de, fırkateynler. MİLGEM Projesi’nin devamında üretilecek İ sınıfı fırkateynlerin ilki olan İstanbul Fırkateyni öncekilere kıyasla çok daha yüksek bir yerlilik oranıyla Türk Deniz Kuvvetlerine kazandırılacak.

İ sınıfı fırkateynlerde yerlilik oranının en az yüzde 75 olması hedefleniyor. Bir kıyaslama yapacak olursak, ada sınıfı MİLGEM korvetleri platform sistemlerinde (ana tahrik sistemi hariç) yaklaşık yüzde 72 yerlilik oranı elde edildi.

Milli fırkateyn için yerli güç birliği oluşturuldu!

Silah sistemlerindeki onanım değişikliği veya ilaveler nedeniyle geminin boyu 10 metre uzadı ve buna bağlı olarak yapısal değişikliklere gidildi. Yurt içinde ve dışında deniz platformu inşa ve modernizasyon faaliyetleri yürüten STM Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret AŞ’nin sorumluluk üstlendiği projelerde bugüne kadar yaklaşık 300 sistem sağlayıcı ve 400’ü aşkın inşa malzemesi üretici ve tedarikçisiyle çalışma gerçekleştirdiği vurgulandı.

Milli fırkateyn için yerli güç birliği oluşturuldu - istanbul fırkateyni!

Ana alt yüklenicilerden biri olunan MİLGEM Projesi’nin ilk 4 gemisi, Ada sınıfı korvetlerin Deniz Kuvvetleri Komutanlığına tesliminin ardından projenin devamı niteliğinde ve STM’nin ana yüklenici sorumluluğunda İ Sınıfı Fırkateyn (MİLGEM Projesi 5’inci gemi) Tedariki Projesi, Test ve Eğitim Gemisi Projesi (TCG UFUK A-591), Yeni Tip Denizaltı Projesi, Preveze Sınıfı Denizaltı Yarı Ömür Modernizasyon Projesi, Pakistan ile Denizde İkmal Tankeri Projesi ve Agosta 90B Denizaltı Yarı Ömür Modernizasyon Projesi gerçekleştiriliyor.

Pakistan’da yürütülen projelerde, MİLGEM Projesi’nde çözüm ortağı olan yurt içi firmaların sistemlerinin de kullanılması bu firmalara ihracat imkanı sağlıyor, ürünlerin uluslararası platformlarda tanınmasına katkıda bulunuyor.

Geçtiğimiz yıl Nisan ayında Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı ile MİLGEM 5’inci Gemi (İstanbul/F-515) Tedarik Sözleşmesi imzalandı. Sözleşmeyle STM, geminin tasarımı, silah-elektronik sistemleri ve ana tahrik sistemi sorumluluklarını da kapsayacak şekilde ana yüklenici olarak görevlendirildi.

ASELSAN ve HAVELSAN’ın ana iş ortakları olarak yer aldığı projede, 150’den fazla sistem için 80 civarında alt yüklenici görev yapıyor. Toplamda sözleşmeli ve sipariş emriyle çalışılan firma sayısı ise 220’yi buluyor.

2023 yılında Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nda

İstanbul Fırkateyni’nin blok inşaları ve birleştirmeleri devam ediyor. Geminin Ocak 2021’de denize indirilmesi öngörülüyor. Havuzda gerçekleştirilecek donatım faaliyetlerinin ardından Mayıs 2022’de liman kabul testlerine, Ocak 2023’te seyir kabul testlerine başlanması planlanıyor. Her şey yolunda giderse İstanbul Fırkateyni, Eylül 2023’te Deniz Kuvvetleri Komutanlığına teslim edilecek.

Milli fırkateyn projeleri hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumunuzu bekliyoruz…
yazarMehmet Ali Ertunç

2015 yılı Ekim ayında SDN ailesine dahil olan Mehmet Ali, İskenderun Teknik Üniversitesi'nde eğitim hayatına devam ediyor. Havacılık tutkusu her geçen gün artarken, silahlara ve otomobillere büyük ilgi duyuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

9 yorum - “Milli fırkateyn için güçler birleştirildi! İşte tarih”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Projelerin hızlandırılması gerekiyor. Projeler çok yavaş ilerliyor. Yunanistan fransa italya ortaklığından hazır fremm fırkateynleri alacak ve 1 sene sonra envanterine koyacak. Biz ise 2023’te ilk gemiyi ordunun emrine vereceğiz. Zaman kaybediyoruz. Daha çabuk olunmasını ve gemi projelerimizin dahada hızlandırılmasını istiyorum. Allah devletimizin yar ve yardımcısı olsun inşallah.

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Allah türkiyemizi güçlü kılsın

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  Bir devlet denizlerde güçlenmedikçe süper güç olamaz. Tarihe bakın, Osmanlının en güçlü dönemi denizlerde hakim olduğu dönemdir. İngiltere ve sonra amerika için de aynı durum geçerli. Yılda en az 1 fırkateyn yapmamız lazım. Donanmanın büyük kısmı 30-40 yıllık ne yazıkki.

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  Güzel daha hızlı çalışılması gerek ve ordumuzun gücüne güç katacak nu gemilerin daha hızlı ve güvenli yürütülmesi gerek hak yar Ve yardımcınız olsun daha büyük gemiler görmek dileklerimle emegeyi geçenlere Teşekür ler

 5. Ziyaretçi dedi ki:

  Allah bereketini artırsın İnşallah

 6. Ziyaretçi dedi ki:

  3 tarafı denizlerle çevrili bir ülke olarak bu tür harekat kabiliyeti yüksek gemilere çok daha fazla ihtiyaç var. LPD gibi atıl bir gemi olmayacak, işe yarayacak. Yerlilik oranı keşke dedikleri gibi olsa! Neyse, güzel, devam, yapalım daha fazla..

 7. Ziyaretçi dedi ki:

  Tebrik ederim 👏👏👏 TF2000 ( Hava Savunma ve Füze Destroyerleri ) oda umarım en kısa zamanda denizlere indirilir

 8. Ziyaretçi dedi ki:

  Muhteşem

 9. Ziyaretçi dedi ki:

  Ne kadar cok uretebilirsek o kadar iyi..

" Milli fırkateyn için güçler birleştirildi! İşte tarih konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Milli fırkateyn için güçler birleştirildi! İşte tarih ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Milli fırkateyn için güçler birleştirildi! İşte tarih ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 EBA için en iyi 5 tablet önerisi! EBA için en iyi 5 tablet önerisi!
 2. 2 Başkasının telefonunu kontrol ettiren uygulama denedik! Başkasının telefonunu kontrol ettiren uygulama denedik!
 3. 3 A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler? A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler?
 4. 4 SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık! SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık!
 5. 5 Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde! Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde!
 6. 6 Beklenen telefon iPhone 12 elimizde! Beklenen telefon iPhone 12 elimizde!
 7. 7 Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep! Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep!
 8. 8 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var? 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var?
 9. 9 SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık! SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık!
 10. 10 Bedava kahve getiren uygulamalar Bedava kahve getiren uygulamalar