Milli radar Gaziantep’e kuruldu


17 Şubat 2020 Pazartesi 08:43
Milli radar Gaziantep’e kuruldu

Türkiye’nin yeni radar sistemi Milli Gözetim Radarı (MGR), görev başı yapmaya hazırlanıyor. İlk sivil avacılık amaçlı radar Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre Gaziantep Havalimanı’nda. Milli radar Gaziantep Havalimanı’nda göreve başlayacak. Milli Gözetim Radarı özellikleri neler?

Milli radar Gaziantep Havalimanı’na kuruldu

Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğü ve TÜBİTAK Bilişim ve Bilgi Güvenliği İleri Teknolojiler Araştırma Merkezi (BİLGEM) iş birliği kapsamında yerli ve milli olarak geliştirilen radar ile ilgili açıklama yapan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, radar ile sivil uçakların daha güvenli iniş ve kalkış yapacağını söyledi.

Şimdilik test aşamasında olan milli radar, tüm testler bittikten sonra DHMİ’ye teslim edilecek. Hemen ardından hava trafik kontrol hizmetlerinde aktif olarak kullanılacak.

Varank aynı zamanda geliştirilen bu teknolojilerin ticarileştirmek ve seri üretimini yapmak isteyen firmalarla iş birliği yapabileceklerini ve onlara bu teknolojiyi lisanslamaya hazır olduklarını söyledi.

Milli Gözetim Radarı özellikleri neler?

Milli Gözetim Radarı özellikleri arasında hareketli hedef takibi yapabilmesi bulunuyor. Ayrıca radar yağış konumunu ve yoğunluğunu da kolayca ölçebiliyor. MGR aslında tam yedekleme özleliğine sahip birincil gözetleme radarı PSR ve ikincil gözlem radarı SSR‘den oluşuyor. PSR, 112 kilometrelik menzile ve 8.5 kilometrelik azimut kapsama alanına sahip. SSR ise MODE-S desteği sunuyor. Böylece uçağın tescil işareti, hızı, irtifası ve mevkisi gibi bilgiler elde ediliyor.

PSR sisteminin testleri tamamlandı. Sistemin saha kabul test süreci ise 24 Şubat günü başlayacak.
yazarHazal Orta

2012 yılında editörlük kariyerine başlayan yazarın yolu yakın zamanda ShiftDelete.Net ile kesişti. Teknoloji gündemini yakından takip eden yazar, Türkiye ve dünya gündeminde yaşanan teknolojik gelişmeleri okurlara aktarıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “Milli radar Gaziantep’e kuruldu”

 1. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Chpkk da çilek aromalı heykel açılışı yapsın ağır işsizler

 2. Teknoloji Dostu dedi ki:

  En sevdiğim bakan ve en çalışkan bakan Mustafa Varank.

  1. Teknoloji Dostu dedi ki:

   Aynen

" Milli radar Gaziantep’e kuruldu konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Milli radar Gaziantep’e kuruldu ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Milli radar Gaziantep’e kuruldu ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "