Okunma

Milli yazılımdan ilk mesaj geldi!


10 Ocak 2019 Perşembe 15:15
Milli yazılımdan ilk mesaj geldi!

Askeri platformlar ve komuta merkezleri arasındaki iletişimi güvenli bir şekilde sağlayacak olan milli yazılım Link-M ilk mesajını kamuoyu ile paylaştı.

Milli yazılım Link-M ilk mesajını paylaştı!

20 yılı aşkın süredir savunma sanayisine özgün çözümler üreten MilSOFT geliştirmiş olduğu milli yazılım Link-M ile birlikte, yeniden adından söz ettirdi.

Daha önceden NATO için Link-11, Link-16 ve Link-22 adlı yazılımları geliştiren MilSOFT 2009‘dan bu zaman kadar, bu taktik veri linklerini gemi, deniz altı gibi platformlara entegre ediyor.

Milli yazılım Link-M

NATO tarafından da kullanılan bu taktik linkleri ile birlikte oldukça büyük bir başarıya imza atan MilSOFT şimdi ise milli yazılım Link-M ile karşımıza çıkıyor.

Yine aynı şekilde NATO standartlarına uygun olan Link-11, Link-16 ve Link-22‘de öğrenilen bilgi birikimlerinden yararlanan MilSOFT, yürüttüğü Ar-Ge çalışmaları ile birlikte, yerli yazılım Link-M‘yi geliştirmeyi başardı.

Milli yazılım Link-M : ” Merhaba tarihi an!”

Bugünkü gelişmeye göreyse MilSOFT tarafından geliştirilen Link-M tarafınca ilk mesajda kamuoyuna paylaşıldı. Söz konusu yazılımın ilk mesajı ise ‘‘Merhaba tarihi an!” oldu.

Milli yazılım Link-M

Paylaşılan resmi verilere göre, MilSOFT’un aynı zamanda geliştirmiş olduğu taktik veri linkleri sayesinde dünyadaki sayılı şirketlerin arasında olduğunu da özellikle belirtelim.

Bu sistem ile birlikte MilSOFT, örneğin bir geminin uçağın radarıyla gördüğü temasın diğer tüm dost birlikte tarafından da gerçek zamanlı takip edilmesine de imkan tanıyor.
yazarDeniz Aslan

Teknoloji dünyasının bağrında gencecik bir yazar olan Deniz, teknolojiye olan merakını okurlara aktarmaktan büyük bir zevk duyuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

7 yorum - “Milli yazılımdan ilk mesaj geldi!”

 1. Anonim dedi ki:

  o hello world! değil miydi 🙂

 2. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Ne mutlu Türküm diyene

 3. raxetul dedi ki:

  Link-11, Link-16 ve Link-22 sadece yazılım değil ki! Bunlar protokol ve donanımları olmak durumunda. Link-M bunların üzerinde çalışan (genellikle 11, 16 ve 22 yi altta kullanan yazılıma ya da projeye özel bir isim veriliyor) bir yazılım ise benzer yerli çözümler yıllardır geliştiriliyor ve zaten varlar. Ki Denizaltı Komuta Kontrol yazılımı için Tübitak ile Havelsan’ın aynı anda ürüne sahip olduğuna ve biri tamamlamış ve üzerinden 1-2 yıl geçmişken diğerinin haberinin yapılıp “yerli deniz altı yazılımı hazır” başlıkları ile haber yapıldığına şahit bile olmuştum.

 4. Teknoloji Dostu dedi ki:

  MilSOFT yerli mi?

  1. Anonim dedi ki:

   evet yerli
   *****

  2. Anonim dedi ki:

   Hayır buralı değil. Ardahanlı.

  3. raxetul dedi ki:

   Adındaki “Mil” “milli” kelimesinden değil “military” kelimesinden gelmekte.

" Milli yazılımdan ilk mesaj geldi! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Milli yazılımdan ilk mesaj geldi! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Milli yazılımdan ilk mesaj geldi! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "