Okunma

Minecraft, Yapay Zeka için Kullanılacak


14 Mart 2016 Pazartesi 15:00
Minecraft, Yapay Zeka için Kullanılacak

Yapay zeka alanındaki çalışmalar farklı firmalar tarafından hızlanmaya devam ediyor. Söz konusu geleceğin teknolojisine Microsoft, Minecraft ile birlikte adım atmaya hazırlanıyor.

Microsoft Araştırmacısı Katja Hofmann, şirketin Cambridge merkezli İngiltere laboratuvarından Makine Öğrenmesi Ve Algı Grup ekibiyle birlikte  Project AIX adı altındaki çalışmayı açıkladı.

Venture Beat haberine göre Project AIX olarak bilinen araştırma, Minecraft ile bir bütünleşme içerisinde olacak gibi gözüküyor.

Örneğin, Londra’da yaşayan, dağ sporu ile uğraşan bir birey, herhangi bir tepe-dağ gibi eğime tırmanma isteğiyle Microsoft’un projesine başvurduğu zaman, Minecraft karakterlerinden faydalanarak, kişiye bir emsal teşkil ediliyor.

Yani, dağa tırmanmak isteyen bir kişiye ilgili Minecraft karakterleri tarafından eğitiliyor. Birey; dağa çıkmadan önce gerekli donanımlarla donatılmış oluyor.

16-03/14/minecraft-screenshot-3.jpg

Minecraft ile ilgili en iyi araştırmaları yapan şirket olarak betimlenen İsveç tabanlı oyun geliştirme stüdyosu Mojang, 2014 yılında Microsoft tarafından satın alınmıştı.

Bu birlikteliğin ardından, Minecraft ile Microsoft, sanal oyun alemi teşviği ile birlikte çocuklara kod yazımını öğretme çalışmalarına başlama yoluna gitmişti.

Microsoft şimdi de, Ocak ayında satın aldığı MinecraftEDU bölümünün yeni sürümünü duyurarak, çocuklara yapay zeka tekniklerini kullanarak Minecraft oyunu ile geleceğin teknolojisine dair gerekli donanımları aktarmayı planlıyor.

Microsoft Araştırmacısı Katja Hofmann konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Minecraft tarafından çocuklara sunulan dünyanın çok geniş bir dünya olduğunu, gerçek hayat ile sanal hayat arasında kurulan ilişkinin ise bu alanda çok faydalı olacağını ifade etti.

Hofmann, çocukların oyun içerisinde hayatta kalmak amacıyla savaş stratejilerini uygulanacak olmalarının, kod tekniği ve beraberinde yapay zeka çalışmalarına yapılacak katkıdan bahsetti.

16-03/14/hour-of-code-soho-hooray-ipad.jpg

Project AIX şu anda, Microsoft’un ilgili çalışanlarına ve küçük bir akademisyen gruba açık durumda. Söz konusu platformun açık lisans uygulaması ile kamuoyuna açık hale getirilmesi beklenilen konular arasında.

:: Microsoft’un yapay zeka çalışmalarında Minecraft ve çocuk kullanıcılardan aldığı destek hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarAta Ateş

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nde okuyan Ata; teknoloji, müzik, film ve popüler kültür yazılarıyla SDN’de kariyerine devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “Minecraft, Yapay Zeka için Kullanılacak”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    harika

  2. SDN Okuru dedi ki:

    Güzel bir mantık ama ne kadar faydalı olabilir tartışılır. YAni Yapay zeka 3d küplerle dolu bir dünya vaadinden çok daha fazlasını anlatmalı.

" Minecraft, Yapay Zeka için Kullanılacak konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Minecraft, Yapay Zeka için Kullanılacak ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Minecraft, Yapay Zeka için Kullanılacak ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "