Okunma

Türkiye’nin ilk mini otonom araç yarışması!


11 Mayıs 2019 Cumartesi 01:00
Türkiye’nin ilk mini otonom araç yarışması!

Otomobil üreticileri otonom araçlar için çalışmalarına hız kesmeden devam ederken, otonom sistemlerin tasarlanması ve yapay zeka algoritmalarının geliştirilmesi konusunda bu alana ilgi duyan kişiler için çeşitli yarışmalar düzenlenmeye devam ediyor. Bunlardan birisi de, OpenZeka MARC Mini oldu.

Türkiye’nin İlk Mini Otonom Araç Yarışması: OpenZeka Marc Mini

Ülkemizde yapay zeka algoritmaları kullanılarak gerçekleştirilen ilk otonom araç yarışması olan OpenZeka MARC Mini teknoloji devlerinin ilerleyen yıllarda ihtiyaç duyacağı insan kaynağının oluşmasına büyük katkı sağlıyor.

Son yıllarda otonom sürüş konusundaki araştırma – geliştirme çalışmalarına hız veren Bosch’da, lise ve üniversite öğrencileriyle otonom araç meraklılarının kendi geliştirdikleri prototiplerle katıldıkları bu yarışmanın ana sponsoru oldu.

OpenZeka MARC Mini’nin finali, Yıldız Teknik Üniversitesi’nde gerçekleştirildi. Yarışmaya 4 lise, 13 üniversite ile 6 otonom araç meraklısı takım olmak üzere toplam 170 kişiden oluşan 23 takım katıldı.

Yapılan final sonunda ise üniversite liginde, yarışmaya 3 ayrı takımla katılan Trakya Üniversitesi’nden Cleaf Takımı birinciliği kazanırken, lise liginde birinciliği SEV Amerikan Koleji aldı.

OpenZeka Kurucusu Ferhat Kurt konu hakkında “OpenZeka olarak vizyonumuzu, yakın gelecekte hayatın her alanında yer alacak otonom sistemlerin tasarlanması ve gerçek hayata dair problemleri çözecek yapay zeka algoritmalarının geliştirilmesi olarak belirledik. Bence bu vizyonu hayata geçirmenin yolu, dünyada gerçekleşen Endüstri 4.0 devrimini ülkemizde uygulayacak ve gelişimine katkı sağlayacak insan kaynağını yetiştirmekten geçiyor.

OpenZeka MARC bu nedenle ülkemizdeki ilk ve katılımcıların sürücüsüz araç geliştirme eğitimi aldığı tek yarışma. OpenZeka olarak 2019 yılında MARC-Otonom Araç Yarışmasını ülkenin geneline yayarak, mümkün olduğunca çok takım eğiterek, bu süreçte bizimle beraber ilerleyen partnerlerimizle birlikte ülkemizin ihtiyaç duyacağı insan kaynağını yetiştirmeyi hedefliyoruz” diye konuştu.
yazarMehmet Ali Ertunç

2015 yılı Ekim ayında SDN ailesine dahil olan Mehmet Ali, İskenderun Teknik Üniversitesi'nde eğitim hayatına devam ediyor. Havacılık tutkusu her geçen gün artarken, silahlara ve otomobillere büyük ilgi duyuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Türkiye’nin ilk mini otonom araç yarışması!”

  1. Anonim dedi ki:

    7879

" Türkiye’nin ilk mini otonom araç yarışması! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Türkiye’nin ilk mini otonom araç yarışması! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Türkiye’nin ilk mini otonom araç yarışması! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "