Minik Parmaklar Geleceği Programlıyor!


04 Ağustos 2015 Salı 18:00
Minik Parmaklar Geleceği Programlıyor!

Türkiye’nin, teknolojinin gelişmesiyle beraber sıkça karşılaştığı bir senaryo var. Bu senaryoda çocuklar sürekli bilgisayar başında oyunlar oynuyor, internete giriyor yani bilgisayarı tüketici olarak kullanıyorlar.

Bu senaryonun değişmesi gerektiğine inanan Microsoft Türkiye, Finansbank ve Habitat, Türkiye’nin bilişim alanındaki geleceği açısından çok önemli bir yere sahip Minik Parmaklar Geleceği Programlıyor projesini hayata geçirdi. Projeyle, Türkiye’nin binde 8 olan bilişim üretimindeki payının arttırılması ve çocuklara küçük yaşlardan itibaren programlama eğitimleri verilerek bir bilişim üssü haline getirilmesi planlanıyor.

Minik Parmaklar Geleceği Programlıyor projesiyle birlikte, Türkiye’deki çocuklar programcılıkla tanıştırılacak ve bu sayede küçük yaşlardan itibaren analitik düşünmeyi öğrenerek programcı bilincine sahip olacaklar.

Hour of Code etkinliğinin bir parçası

15-08/04/hour-of-code.jpg

Dünya çapındaki Hour of Code etkinliğiyle bugüne kadar 250 bin kişinin programlamayla tanışması ve ürettikleri programları sanal mağazalarda yayınlamasına imkan sağlandı. Etkinliğe Bill Gates, Barack Obama, Mark Zuckerburg gibi birçok ünlü isim de destek oluyor. Microsoft Türkiye, bu kapsamda 2014 yılında Türkiye’deki pilot illerde gerçekleştirdiği Kodu programla dili eğitimleriyle 5 bin çocuğun programlamayla tanışmasını sağladı. Hızla büyüyen bu etkinliğin Türkiye’de yaygınlaşması için ise Minik Parmaklar Geleceği Programlıyor projesi hayata geçirildi.

Çocuklar programlama yaparken Microsoft tarafından geliştirilen Kodu Game Lab’ı kullanacaklar. Kodu programlana dilini kullanan Kodu Game Lab, çocukların basit bir şekilde oyunlar hazırlamasına imkan sağlıyor.

Eğitmen eğitimleri ile gönüllü eğitmenler yetiştiriliyor

15-08/04/11817146_10206300500007017_5166568263315236505_n.jpg

Minik Parmaklar Geleceği Programlıyor projesinde çocuklara eğitim vermesi için eğitmen adaylarına da bir dizi eğitim veriliyor. Bu eğitimleri Yıldız Teknik Üniversitesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bölümü uzmanları veriyorlar. Bu sene, 29-31 Temmuz ve 2-4 Ağustos’ta yapılan eğitimlerle pilot illerden gelen ve 25’er kişiden oluşan iki gönüllü eğitmen grubunun eğitimi de başarıyla tamamlandı.

Gönüllü eğitmen olmak isteyenler için şu anda başvurular kapalı. Başvurular açıldığında sizde gönüllü eğitmen olmak istiyorsanız Minik Parmaklar Geleceği Programlıyor projesinin sayfasını takip edebilirsiniz.

Yıl sonuna kadar 5 bin çocuk projeden faydalanacak

Proje kapsamında 2015 yılı sonuna kadar pilot illerdeki(Adıyaman, Afyon, Ankara, Antalya, Aydın, Denizli, Diyarbakır, Elazığ, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Isparta, İstanbul, İzmir, Kırklareli, Kütahya, Rize, Samsun, Siirt, Şanlıurfa, Tokat, Van) 8-12 yaş arası 5 bin öğrenciye 16 saatlik ücretsiz programlama eğitimi verilecek. Bu eğitimler Microsoft’un eğitim ağı Açık Akademi üzerinden de yayınlanacak.

Microsoft Açık Akademi üzerinden yayınlanacak eğitimlere ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz. 

:: Minik Parmaklar Geleceği Programlıyor projesi hakkındaki düşünceleriniz neler?
yazarAdem Çamlıkaya

Bilgisayarla tanıştığı günden beri teknoloji dünyasıyla iç içe bir yaşam süren Adem, şu anda Atatürk Üniversitesi'nde Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bölümü'nü okuyor ve SDN'de yazarlık yapıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

4 yorum - “Minik Parmaklar Geleceği Programlıyor!”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Biz 18 yaşımıza geldik programlama severken sınava çalıştık hayallerimiz için. Seninki haksızlıksa bizimki ney

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Merhaba sdn ekibi ve arkadaşlar… benim oglum(yiğit) gecen hafta zeka testine girdi 144 puanla üstün zeka seviyesinde çıktı. Araştırmalarım sonucunda Malesef türkiyede üstün zekalı çocukların egitimi için uğraşan bi yer bulamadım. Bilsem ve ram ı aradık fordotosan varmış dediler fordotosan okulu kapatalı 2 sene olmuş. Şimdi bu minik parmaklar 8 yaş yazmışsınız acaba yigit 6 yaşında oraya kayıt ettirmem mümkün mü? Yiģidin pc başında sürekli oynadıgı oyunlar tasarım agırlıklı oyunlar apparatus minecraft paint gibi sürekli biseyler yapacagı oyun ve programlar kullanmak istiyor ne dersiniz?

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  Bu kadar gecikmek zorundalar mıydı?14 yaşındayım.1 senedir canla basla uğraştım.Swift,android studio,visiual studio kullanı***** de php öğ***** size;bana haksızlık değil mi?!

" Minik Parmaklar Geleceği Programlıyor! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Minik Parmaklar Geleceği Programlıyor! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Minik Parmaklar Geleceği Programlıyor! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Ofis içi video: Hakkı Alkan hediye dağıtıyor! Ofis içi video: Hakkı Alkan hediye dağıtıyor!
 2. 2 BİM'den 250 liralık kulaklık alırsanız ne olur? BİM'den 250 liralık kulaklık alırsanız ne olur?
 3. 3 Çekiliş mafyası, insanları kandırıyor mu? Çekiliş mafyası, insanları kandırıyor mu?
 4. 4 Türkiye'de iPhone 12 Pro kutusundan neler çıkıyor? Türkiye'de iPhone 12 Pro kutusundan neler çıkıyor?
 5. 5 MSI Immerse GH61 kulaklık incelemesi! MSI Immerse GH61 kulaklık incelemesi!
 6. 6 Xiaomi Mi 10T Pro kutu açılışı - Efsane telefon! Xiaomi Mi 10T Pro kutu açılışı - Efsane telefon!
 7. 7 Apple saatleri pahalı aksesuarlardan kurtardık! Apple saatleri pahalı aksesuarlardan kurtardık!
 8. 8 FujiFilm X-T200 vLogger KİT inceleme! FujiFilm X-T200 vLogger KİT inceleme!
 9. 9 Mac bilgisayarı yüzde 20 hızlandırdık! Mac bilgisayarı yüzde 20 hızlandırdık!
 10. 10 800 liralık Sphero Mini Robot incelemesi! 800 liralık Sphero Mini Robot incelemesi!