Okunma

Miracast Sertifikalı İlk Ürünler Duyuruldu


19 Eylül 2012 Çarşamba 07:42
Miracast Sertifikalı İlk Ürünler Duyuruldu

Wi-Fi Birliği (Wi-Fi Alliance), yaptığı açıklama ile Miracast adını verdiği yeni sertifikaya sahip ilk ürünleri duyurdu. Bu sertifikayı bulunduran ürünler, Wi-Fi üzerinden görüntü aktarımı yapabilecekler.

Bu teknoloji, daha önce Intel ve Apple tarafından farklı isimlerle piyasaya sürülmüştü. Intel WiDi teknolojisi hakkında detaylı bilgi için buraya tıklayabilirsiniz. Apple da, kendi cihazları arasında kullanılan AirPlay teknolojisiyle bu imkanı müşterilerine sunuyordu.

Wi-Fi Birliği’nin sunduğu Miracast sertifikası ile birlikte bu teknoloji, sadece belli markaların çözümleri olmaktan çıkıp, tüm sektörün kullandığı bir standart haline gelmiş olacak.

Miracast nedir?

Miracast sertifikasına sahip bir akıllı telefon veya dizüstü bilgisayardaki film veya oyun görüntüsü, gerçek zamanlı olarak devasa ekranlara sahip TV’lere (TV’de Miracast sertifikası varsa) aktarılabilecek.

Bu görev için kullandığımız HDMI veya DisplayPort gibi kablolardan bizi kurtarması beklenen Miracast‘in güvenliği ise WPA2TM şifreleme metodu ile sağlanacak.

Araştırma şirketlerinin sözcüleri, 2016‘ya kadar 1.5 milyar Miracast sertifikasına sahip cihaz satılmasını beklediklerini paylaşıyor.

Samsung, golü attı!

Intel‘in WiDi teknolojisini kullanan tüm cihazlar, bu imkandan faydalanabilecek. Bunun yanı sıra Broadcom, Marvell, MediaTek, Ralink ve Realtek gibi firmalar da bu sertifikaya sahip ilk ürünlerini resmi olarak duyurmuş oldular.

Belki de okurlarımızı daha yakından ilgilendiren güzel haber ise şöyle; Samsung Galaxy S3, Galaxy Note 10.1, Galaxy Note 2 ve yine Samsung Echo-P serisi TV‘leri de bu imkandan faydalanabilecekler.

:: Miracast teknolojisi işinizi kolaylaştıracak mı?

{AUTHOR}
{ARTICLE_LINK}


yazarHakkı Alkan

ShiftDelete.Net'in kurucusu olan ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; kişisel sitesi hakkialkan.com üzerinden de blog güncellemektedir. 
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

“Miracast Sertifikalı İlk Ürünler Duyuruldu” üzerine 7 yorum

 1. SDN Okuru dedi ki:

  samsubg galaxy s3 e miracast kuramıyorum yardımınız olur mı

 2. SDN Okuru dedi ki:

  LG G3 der susarim :))

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Lg g2 dede var ama

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Nexus 4 de var

 5. SDN Okuru dedi ki:

  lg g ve g pro modellerinde de bu özellik var.

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Tüh S2 ile note da olsa iyi olacakmış… 🙁

 7. SDN Okuru dedi ki:

  S3 herzaman 1 adım önde ilerliyor…Wİdi de bunlardan bir tanesi

Yorum yazın

Geri bildirim