Okunma

MIT’den Ayna Fotoğrafları için Kamera!


27 Mart 2016 Pazar 20:10
MIT’den Ayna Fotoğrafları için Kamera!

MIT Medya Laboratuvarı Kamera Kültür Kulübü, ayna yansımalı fotoğraflarda söz konusu olan bozukluk konusunu odağına alarak harekete geçti.

Laboratuvar bu bağlamda, yansıma nedeniyle parlaklığını kaybetmemeyi gerçekleştiren bir kamerayı üretti. Bu bağlamda netlik bozulmadan, kullanıcılar camdan fotoğraf çekebilecekler.

Yeni kamera çözümü ile çekmek istediğiniz fotoğraf ne olursa olsun üzerine gelen ışık ışınları, yansıma, yansımanın varış süresi gibi özelliklerin ölçen bir sistem geliştirdi.

Sistemi geliştirmek adına ultra steak bir kamera kullanıldı. Derinlik sensörü desteğinde çalıştırılan ultra steak kamera bir modifiyeye uğrayarak “Kinect Kamera”yı meydana getirdi.

16-03/27/mit-reflectionremoval.jpg

Geliştirilen kamera, kameraya gelen ışık frekanslarını ve farklı derinliklerdeki yansımaları keşfederek yansıma ile bozulan netlik sorununu ortadan kaldırdı.

Engadget’ta  yer alan habere göre laboratuvar, proje kapsamında ayrıca Microsoft Research’ten de yardım aldı.

Paris Diderot Üniversitesi Fizik Profesörü Laurent Dauded konuyla ilgili yaptığı açıklamada, ekibin çalışmasının tüketicinin büyük bir sorununu odağına aldığını ve bu bağlamda tüketiciyi son derece memnun edeceğini belirtti.

Söz konusu araştırmanın son derece ilham verici olduğunu ifade eden Diderot; kamera sektöründeki büyük markaların sistemi kendi cihazlarında uyumlu olmak üzere geliştirebilme olanaklarının doğduğunu sözlerine ekledi.

:: MIT’ın geliştirdiği yeni kamera çözümü hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarAta Ateş

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nde okuyan Ata; teknoloji, müzik, film ve popüler kültür yazılarıyla SDN’de kariyerine devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

9 yorum - “MIT’den Ayna Fotoğrafları için Kamera!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Güzel olmuş …

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Mit ne alaka?

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Konuyu anlamamissin kardesim onunde cam tarzi bir cisim varken cektigin fotograftaki yansimayi kaldiriyor. Bilmeden yorum yapma.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  nekkadar luzumsuz

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Vay be çok büyük bişey artık herkes bi fotoğraf çekerken ayna koyup öyle çekcek ve dünyanın sonu gelmeyecek

 6. SDN Okuru dedi ki:

  çok lazımdı gerçekten yüz yılın buluşu diye buna derim

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Yaptığınız bilim skm!! Bunun kime ne faydası var ki? Bilimsel olarak çook büyük olaylar pratikte incir çekirdeğini doldurmaz bazen!! İşte bu o!sen ultrasonografi tekniğide bi buluş yap ki pratikte çok şey değişsin!! Yoksa candycam efekti gibi bi olay sonuçta bu!! Çokda tınlık bi durum!!

" MIT’den Ayna Fotoğrafları için Kamera! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere MIT’den Ayna Fotoğrafları için Kamera! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda MIT’den Ayna Fotoğrafları için Kamera! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "