Okunma

MIT Dünya için 5 Milyar Dolar Harcayacak!


08 Mayıs 2016 Pazar 08:00
MIT Dünya için 5 Milyar Dolar Harcayacak!

Massachusetts Instıtute Of Technology(MIT), mevcut dünyadan daha iyi bir dünyaya ulaşmak için çalışmalarını sürdürüyor.

ABD’nin dünyaca ünlü teknoloji Enstitüsü,  başlatıığı “Daha İyi Bir Dünya Kampanyası” çerçevesinde 5 milyar dolarlık bir harcama yapacak.

MIT Ne Yapacak?

Dünya gezegeninin sahip olduğu başlıca büyük sorunlara eğilecek olan proje kapsamında altı öncelikli konu yer alacak.

İlk olarak yaşlanma ve beyin arasındaki korelasyon incelenerek alzheimer hastalığına ilişkin daha detaylı bulgular elde edilmeye çalışacak.

Sonraki aşamada Güneş Sistemi dışında yer alan öte gezegenler, insan fizyolojisindeki protein etkileşimi çalışmaları MIT’ın “Daha İyi Bir Dünya Kampanyası”nda yer alacak.

Projenin diğer yönlerini ise sürdürülebilir tüketim, küresel iklim değişikliği-küresel ısınma, çevre ile ilgili bir dizi araştırma oluşturacak.

Ayrıca proje kapsamında CRISPR-Cas9 adında biyolojik devreler, süreçler hakkında detaylı incelemelerde bulunularak, kanser tedavilerine olanak sağlanması hedefleniyor.

MIT, proje kapsamında çalışmalarını sürdüren öğrencilere girişim desteği ve mali yardım çözümlerinde de bulunacak.

Öğrencilerin daha iyi ortamda çalışmalarını sürdürmeleri için açılacak yeni tesisler, MIT öğrencilerinin hizmetinde olacak.

16-05/08/mit_main_campus_aerial-1462681758.jpg

MIT Başkanı L.Rafael Reid konuyla ilgili yaptığı açıklamada, dünyanın mevcut siyasi, kültürel, ekonomik sorunlarına alternatif çözümlerde bulunmak için çalışmalarda bulunduklarını, bu kapsamda “Daha İyi Bir Dünya” projesini oluşturduklarını belirtti.

MIT çalışanları ile parlak zihinler adı altında öğrencileri aynı çatı altında birleştirmeyi hedeflediklerini ifade eden Reid, bu kampanyanın daha iyi bir dünya için çok yararlı olacağına inandıklarını dile getirdi.

Engadget’da yer alan habere göre MIT proje kapsamında halihazırda 2.6 milyar dolar harcamış durumda. Enstitünün projenin geliştirilme aşamasında 2.4 milyar dolar daha harcaması bekleniyor.

:: MIT’ın “Daha İyi Bir Dünya Kampanyası” hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarAta Ateş

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nde okuyan Ata; teknoloji, müzik, film ve popüler kültür yazılarıyla SDN’de kariyerine devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

6 yorum - “MIT Dünya için 5 Milyar Dolar Harcayacak!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  savaştan kaçanlara yardım caiz deildir çünkü onlar vatanını namus ve şereflerini satmışlardır biz ne diyoruz önce vatan korkak araplara yardım bela getirir bize ve getiriyoda heryerde bombalar patlıyo

 2. SDN Okuru dedi ki:

  O kadar parası varmiymis

 3. SDN Okuru dedi ki:

  O kadar parası varmiymis

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Savastan kacanlara yardim etmeli

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Savasa maruz kalan insanlara yardım ulaştırmalı

 6. SDN Okuru dedi ki:

  milli istihbarat teskilati olarak anlayanlar burada mi?

" MIT Dünya için 5 Milyar Dolar Harcayacak! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere MIT Dünya için 5 Milyar Dolar Harcayacak! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda MIT Dünya için 5 Milyar Dolar Harcayacak! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "