MIT elektrikle çalışan maske üretti: Virüsleri öldürüyor!


23 Ekim 2020 Cuma 15:08
MIT elektrikle çalışan maske üretti: Virüsleri öldürüyor!

İnsanları koronavirüsten koruyan en ulaşılabilir ürünlerden birisi de maske. Milyonlarca insan dışarı çıkarken maske takmak zorunda ve pek çok çeşit maske bulunuyor. Bunların yanında Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nden (MIT) araştırmacılar elektrikle çalışan maske geliştirdi. Bu maskenin yaydığı sıcaklık ile virüsü öldürdüğü söyleniyor.

Söylenene göre elektrikle çalışan maske virüsleri öldürebiliyor

MIT İnternet sitesinde yayımlanan makalede söylendiği kadarıyla ilginç bir maske geliştirildi. Mühendisler, koronavirüsü filtrelemek ve etkisiz hale getirmek için ısıtılmış bir yüz maskesi fikrine başvurdu. Yeniden kullanılabilir şekilde tasarlanan bu maske, pil ile çalışabiliyor ve yalıtkan neopren ile çevrelenen ısıtılmış bir bakır ağı bünyesinde barındırıyor.

Araştırmacılar, ısıtılmış bir bakır ağ içeren maskeler yapmayı hedefliyor. Maskeyi takan kişi nefes alıp verirken, hava ve havanın içinde yer alan virüsler yüksek sıcaklıklar tarafından yavaşlatılıyor ve etkisiz hale getiriliyor. Araştırmacılar, böyle bir maskenin sağlık uzmanları için ve kalabalık bir otobüs gibi sosyal mesafenin elde edilmesinin zor olduğu durumlarda insanlar için yararlı olabileceğini söylüyor.

elektrikle çalışan maske

MIT’de Carbon P. Dubbs Kimya Mühendisliği Profesörü Michael Strano maske için: “Bu tamamen yeni bir maske konsepti, çünkü öncelikle virüsü engellemiyor. Aslında virüsün maskeden geçmesine izin veriyor, ancak yavaşlatıyor ve etkisiz hale getiriyor ”diyor.

Yayımlanan makale bilimsel veya tıbbi uzmanlar tarafından hakem incelemesine tabi tutulmamış hali, ancak kısa süre içinde maske makalesinin incelenmesi bekleniyor.

N95, cerrahi maskeler ve bez maskeler de virüse karşı etkili ancak ısıtılmış maskelerin potansiyel bir avantajı bulunuyor. Virüsü öldürdükleri için tek kullanımlık olmuyor aksine, tekrar kullanım sunabiliyor. Araştırmacılar, ısıtmalı maskelerin, kumaş maskelerden veya cerrahi maskelerden daha pahalı olacağını ancak virüse yakalanma riskini düşüreceğini söylüyor. Maske tasarımları için bir patent başvurusunda bulunuldu ve prototipleri MIT’de ortak çalışanlarla test edilmesi planlanıyor.
yazarNilay Kamu

Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nü ikincilikle bitirdi. Üniversite yıllarından beri de bilim ve teknoloji alanına ilgi duyan bir gazeteci. Birçok mecrada editörlük yaptı. Yazdığı yazılar ve haberler ile tecrübe kazanıp ilerleyen yıllarda çok daha iyi yerlere gelmek istiyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
6 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
2 ay önce

Ne kadarlık bir ısı yayıyor nedir ısı değerleri ne cins bir de detaylar olsa,virüs mesela 80 santigrat derece ve üstünde ölmeye başlıyor.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
2 ay önce

Yasarım baya kötü

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
2 ay önce

Maske takmayanlar bunu mu takacak .d

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
2 ay önce

Bize bu 5 sene sonra anca gelir

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
2 ay önce

Sinek kovar çat çat bitin sen 😂

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
2 ay önce

Şöyle bişey var virüsler canlı vücuduna girmediği sürece canlı değildir ve öldürülemez

" MIT elektrikle çalışan maske üretti: Virüsleri öldürüyor! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere MIT elektrikle çalışan maske üretti: Virüsleri öldürüyor! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda MIT elektrikle çalışan maske üretti: Virüsleri öldürüyor! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 AirPods Pro rakibi Jabra Elite 85T incelemesi AirPods Pro rakibi Jabra Elite 85T incelemesi
  2. 2 M1 işlemcili Mac mini kutusundan çıkıyor M1 işlemcili Mac mini kutusundan çıkıyor
  3. 3 Türkiye'de ilk! Galaxy S21 Ultra kutu açılımı Türkiye'de ilk! Galaxy S21 Ultra kutu açılımı
  4. 4 QCY T5 Bluetooth kulaklık incelemesi QCY T5 Bluetooth kulaklık incelemesi
  5. 5 Uygun fiyatlı realme Watch S kutusundan çıkıyor! Uygun fiyatlı realme Watch S kutusundan çıkıyor!
  6. 6 Tuzla Teknoloji Müzesi'nde tarihe tanıklık ettik Tuzla Teknoloji Müzesi'nde tarihe tanıklık ettik
  7. 7 SDN ofisi parayı ne yapıyor? SDN ofisi parayı ne yapıyor?
  8. 8 Dünyanın en büyük AirPods'u kutusundan çıkıyor! Dünyanın en büyük AirPods'u kutusundan çıkıyor!
  9. 9 Facebook hem kabul etti hem 'tehdit' etti Facebook hem kabul etti hem 'tehdit' etti
  10. 10 Arçelik 9 Serisi A65 A 955 A 4K Smart TV incelemesi Arçelik 9 Serisi A65 A 955 A 4K Smart TV incelemesi