Okunma

MIT Hafıza Genini Keşfetti


28 Aralık 2011 Çarşamba 05:45
MIT Hafıza Genini Keşfetti

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT)’nün nörobilim üzerine çalışmalar yapan bölümünün son keşfi, akıllara Eternal Sunshine of the Spotless Mind (Sil Baştan) adlı filmi getiriyor.

Çünkü enstitünün son keşfi beynin hafıza geni ve bu genin kontrol altına alınabilmesi oldu. Npas4 adı verilen hafıza geninin, yeni gerçekleşen olaylar karşısında beyinde bir takım komplike olaylar zincirini başlattığı ve bu sayede anıları hafızaya kaydettiği ortaya çıktı.

Nörobilimciler, fareler üzerinde yapılan deneylerde, bu geni kontrol altında tutarak yeni gerçekleşen olayların hafızaya kaydedilmesinin önüne geçmeyi başardılar.

Korkusuz fareler

Yapılan deneyde, bir labirente koyulan fareye ani elektrik şokları verildi. Ardından farenin labirentin o bölgelerinde korkudan şoka girdiği ve kaçtığı görüldü.

Fakat Npas4 genini baskılayarak genleriyle oynayan nörobilimciler, farenin yeni hafıza kaydının önüne geçti. Bu sayede labirenti asla çözemeyen ve elektrik yediği bölgelerde korkmayan bir fare yaratılmış oldu.

Npas4 geninin insanlarda da bulunduğunu belirten nörobilimciler, aynı deneyin insanlar üzerinde uygulandığında da aynı sonucu vereceğine inandıklarını belirtmiş.

Bundan sonraki ilk adımın, Npas4 geninin belli özel hafızaları nasıl kontrol ettiği ve hangi nöronlar üzerinde kaydedildiğini belirlemek ve Sil Baştan filmindeki gibi spesifik anıların hafızadan silinmesi olduğunu söyleyerek açıklamalarını noktalamışlar.

:: Npas4’ün keşfi hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarHakan Sülün

Üniversite yıllarında haber yazarak teknoloji basısına adım atan Hakan, bir anda kendini donanım incelemeleri yaparken buldu. Zamanla teknolojinin bağımlısı oldu ve kendini bu yola adamaya karar verdi ancak artık Bodrum'da yaşadığından deniz kenarında güneşlenirken yazabiliyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “MIT Hafıza Genini Keşfetti”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    bildiğin canlı robot!

  2. SDN Okuru dedi ki:

    vay anasını savaşta kullanmasalar bari

" MIT Hafıza Genini Keşfetti konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere MIT Hafıza Genini Keşfetti ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda MIT Hafıza Genini Keşfetti ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "