MIT’ten COVID-19 hastaları için radyo sinyali çözümü!


25 Ağustos 2020 Salı 20:20
MIT’ten COVID-19 hastaları için radyo sinyali çözümü!

MIT Bilgisayar Bilimi ve Yapay Zeka Laboratuvarı araştırmacıları, radyo sinyalleri üzerinden hareket takibi yapabilen bir çözüm ürettiklerini duyurdu. RF-Diary isimli çözüm bir kişinin hareketlerini ve nesnelerle etkileşimini metin tabanlı dokümante edebiliyor. Termal harita benzeri bir çıktı ile kullanıcının ekran başında aktiviteyi anlık olarak takip etmesine imkan veriyor.

Alanın radyo sinyalleri ile sağlığı konusunda tedirgin olunun kişiler takip edilebiliyor. Geliştirici ekip evler ve hasteneler için iki ayrı ürün ile sistemin ticarileşebileceğini söylüyor. Bireysel kullanım için yaygınlaşıp, ucuzlayabilmesi ve herkesçe kullanılabilmesi epey zaman alabilir. Ancak hastaneler için çözümün biçilmiş kaftan olduğunu söyleyebiliriz.

MIT radyo sinyalleri ile hareket takip sistemi geliştirdi

MIT CSAIL (Bilgisayar Bilimi ve Yapay Zeka Laboratuvarı) ekibi bu yöntem ile bir süredir parkinson ve demans hastalarını takip ettiklerini, bu sayede hasta ve yakınları için gizlilik kaygılarını ortadan kaldırıp, hastanın huzurunu en iyi şekilde sağlayabildiklerini dile getirdi. Ve hatta COVID-19 salgın sürecinde, hastaların virüsü yaymasına engel olabilmek için bu çözümle hasta takibi yapmaya başladıklarını ekledi.

Sistem, kişinin nesneler ile etkileşimi üzerinden yemek pişirmek, televizyon izlemek, temizlik yapmak gibi faaliyetlerini yüzde 90’nın üzerinde doğru tahmin ediyor. Takibin gece karanlığında da aynı kalitede yapılması bu yöntemi güvenlik kamerasından ayırıyor.

Yüzde 90’lık tahmin yeteneğinin nasıl sağlandığına gelecek olursak, önce kişinin yaşam alanının haritası tanımlanıyor ve ardından veri toplamak adına takip edilecek kişinin günlük eylemlerini yerine getirmesi isteniyor. İşte önceden alınan bu veriler ile takip esnasındaki verilerin ne denli eşleştiği, kişinin hangi faaliyet içinde olduğunu, yanlış giden bir şey olup olmadığını gösteriyor.

Çözümün avantajları bir yana, radyo sinyallerinin duvarların ardından ve metrelerce uzaktan takip edilebilmesi yöntemin ileride gizliliğimiz adına büyük bir tehdit oluşturabileceğini de akıllara getiriyor.

Sizce, MIT radyo sinyalleri ile hasta takip sistemini ticarileştirdiğinde ilgi görür mü? Yorumlarınızı bekliyoruz..
yazarFerit Celik

Ferit, henüz MIS öğrencisi ziyadesiyle editör. Elimden her iş gelir kalıbının sonuna specialist eklemiş bir meraklı olan Ferit, eski Apple teknisyeni ve IBM stajyeri.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “MIT’ten COVID-19 hastaları için radyo sinyali çözümü!”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  bu daha önce askeri kullanım için yapılmıştı mit de ısıtıp covidle bağlayıp önümüzemi koymuş bunu ayrıca frekans değerleri verilmemiş olmasına ragmen wat ve frekans hesap edilince rf sinyallerinin yüzde 37.5 kanser oranını yükselttiği bilinirken covid takip ediyoruz diye insanları kanser etmekte ne biliym pekte etik bi bilim gibi gelmedi bana

  1995’de Sidney’de Dr. Bruce Hocking TV antenine 4 km. ‘den daha yakın evlerde çocuk akut Ienfatlk Iösemisinin %50’den fazla (1.61 kat) arttığını gösterdi. Çocukların aldıkları MD dozu 0.02-8 mikrowatt/cm2 idi; yani Avustralya için MD tehlike sınırının 1000’de birlnden az. Düşük doz MD’ların kanser yaptıgına dair bu çok kuvvetli bir kanıttı.

" MIT’ten COVID-19 hastaları için radyo sinyali çözümü! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere MIT’ten COVID-19 hastaları için radyo sinyali çözümü! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda MIT’ten COVID-19 hastaları için radyo sinyali çözümü! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Takipçimize Galaxy Note20 Ultra hediye ettik! Takipçimize Galaxy Note20 Ultra hediye ettik!
 2. 2 iOS 14 ile gelen efsane yenilikler! iOS 14 ile gelen efsane yenilikler!
 3. 3 Galaxy M51'e ilk bakış! - 7.000 mAh batarya! Galaxy M51'e ilk bakış! - 7.000 mAh batarya!
 4. 4 Asus RT-AX82U ve PCE-AX3000 inceleme! Asus RT-AX82U ve PCE-AX3000 inceleme!
 5. 5 Uzaktan eğitim için en iyi 5 laptop! Uzaktan eğitim için en iyi 5 laptop!
 6. 6 Yazılım hakkında en fazla merak edilen sorular (Video) Yazılım hakkında en fazla merak edilen sorular (Video)
 7. 7 Asus ROG Strix Scar 17 inceleme! Asus ROG Strix Scar 17 inceleme!
 8. 8 SDN ofisinde büyük iddialı PES 2021 turnuvası! SDN ofisinde büyük iddialı PES 2021 turnuvası!
 9. 9 Araç kasko yenileme işlemi, telefondan nasıl yapılır? Araç kasko yenileme işlemi, telefondan nasıl yapılır?
 10. 10 Apple için özel olarak üretilen kol inceleme! Apple için özel olarak üretilen kol inceleme!