Okunma

MIT, Trafik Işıksız Bir Geleceği Öngörüyor


22 Mart 2016 Salı 09:30
MIT, Trafik Işıksız Bir Geleceği Öngörüyor

Massachusetts Instıtute Of Technology (MIT), geleceğin trafik çözümlerini konu alan bir araştırmada bulundu.

Yapılan araştırmada, geleceğin yol durumundan, trafik ışıklarına kadar birçok inceleme yer aldı. Araştırmada dikkat çeken en önemli yön ise, gelecekte insanlığın trafik ışıklarına ihtiyaç duymayacağına ilişkin ifadeler oldu.

MIT Araştırmacıları, gelecekte trafik ışıklarının, trafikte gerekli olmayacak bir unsur olacağını dile getirdi.

16-03/21/light-traffic-800x420.jpg

Gelecekte sürücüsüz otomobil çözümlerinin yollarda hakim olacağı ön görülen araştırmada, deyimi yerindeyse kendiliğinden giden araçların trafik ışıklarına ihtiyaç duymayacakları belirtildi.

Sürücüsüz araçlar, yoldaki trafik durumuna göre kavşakta, tali yoldan gelen diğer araçları bekleyecekler. Trafik yoğunluğu bekleyen araçların olduğu tarafta yoğunlaşırsa, bu sefer diğer yöndeki araçlar duracak ve bekleyen araçlara yol verecek.

Trafik kazalarının en çok kavşaklarda meydana geldiğinin ifade edildiği Slash Gear’da yer alan araştırmada, bu bağlamda kavşaktaki trafik problemlerinin araştırma odağında yer aldığının altı çizildi.

Trafik ışıklarının varlığından, çok daha akıcı ve verimli bir sistemin meydana getirileceğini söyleyen MIT Araştırmacıları, net bir tarih vermese de, yakın bir dönemde söz konusu teknolojinin kullanıma geçebileceğini belirttiler.

Google başta olmak üzere birçok firmanın sürücüsüz otomobil sistemlerinde çalışmalarını hızla sürdürdüğü düşünülürse sistemin kullanılır hale gelmesinin uzun sürmeyeceğini söyleyebiliriz. Fakat geride şöyle bir soru işareti kalıyor: Akıllı otomobillere güvenebilecek miyiz?

:: Sürücüsüz otomobillerin bu sisteme uyum sağlamasının ardından, gelecekte trafik ışıklarının ortadan kalkabileceğini düşünüyor musunuz?
yazarAta Ateş

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nde okuyan Ata; teknoloji, müzik, film ve popüler kültür yazılarıyla SDN’de kariyerine devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

11 yorum - “MIT, Trafik Işıksız Bir Geleceği Öngörüyor”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  İstemezük

 2. SDN Okuru dedi ki:

  "MIT, Trafik Işıksız Bir Geleceği Öngörüyor"
  -Şimdi de yokmuş gibi davran panpa! 🙂

 3. SDN Okuru dedi ki:

  bunu söyleyen adam görmeyeceği kesin

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Arabalar sürücüsüz olacak, yolların altyapısı ona göre ayarlanacak… ölme eşeğim ölme derler bizim memlekette, çok zor vesselam. 30 yıl içinde Amerikada yaygınlaşır, bize gelmesi ise nerden baksanız 60 yılı bulur herhal. 🙂

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Kapitalizm bu işte. Aldıracaklar 🙂

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Çok harika bir sistem olur

 7. SDN Okuru dedi ki:

  bizde mit gibi bir yüksek teknoloji üniversitesi kursak bağışlarımızla, on binlerce araştırmacımız ilaçlar bulsak, uzaya gitsek. ben her ay 100 lira aksatmadan veririm

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Ben almıyorum akıllı araba napacam ben reno 9 ile veya başka bir arabayla? 😀

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Mit ajanlari sandim

" MIT, Trafik Işıksız Bir Geleceği Öngörüyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere MIT, Trafik Işıksız Bir Geleceği Öngörüyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda MIT, Trafik Işıksız Bir Geleceği Öngörüyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "