MIT’den deprem titreşimlerini depolayan sistem


02 Mart 2020 Pazartesi 08:00
MIT’den deprem titreşimlerini depolayan sistem

Ülkemizde ve dünyanın birçok yerinde depremler meydana gelmeye devam ediyor. Bu bağlamda depremlerden korunmak için geliştirilen sistemler, her geçen gün daha çok kullanılıyor.

MIT yeni sistem ile deprem titreşimlerini depoluyor

MIT’de çalışan bilim insanları tarafından geliştirilen yeni bir mekanizma sayesinde deprem titreşimlerinin daha sağlıklı bir şekilde depolanması ve karbondioksit emisyonlarının daha verimli bir şekilde yer altında depolanması sağlanacak.

Bilim insanlarının geliştirdiği bu sistem, yalnızca laboratuvar ortamında denendi. Alınan diğer bir bilgiye göre kendisinin yakında laboratuvar ortamının sağladığı şartlar dışında da denenebileceği konuşuluyor. Dünyada gerçekleşen depremler ve bu depremlerin değişen şiddetleri, onların kaydedilmesini zorlaştırıyor.

Bu nedenle yapay zekaya başvurularak geliştirilen yeni mekanizma sayesinde gelecekte yapılacak olan deprem ölçümleri çok daha kolay ve sağlıklı bir şekilde gerçekleştirilebilir.

Düşük frekanslı dalgaları tespit etmeyi zorlaştıran sismik uğultular, yapay zeka sayesinde doğru bir şekilde yönlendirilebiliyor. Bu sayede daha doğru sonuçlar elde edilebiliyor.

Makine öğrenimi ile geliştirilen ilgili yapay zeka, dünyanın yeraltını yapılarını ve düşük frekanslı dalgaları incelemek için depremleri kullanıyor.

MIT yeni sistem ile yapay (test amaçlı) depremlerden gelen yüksek frekanslı verilerin bileşenlerinde yer alan “gizli korelasyonları” bulmak için evrişimsel sinir ağlarını kullanıyor.

Bu ağlar, algoritmik bir harita sayesinde, doğru koşullar eşliğinde düşük frekanslı dalgaların hareketleri ve yeraltı yapıları hakkında öncesinden daha doğru sonuçlara ulaşmayı kolaylaştırıyor.
yazarNilay Kamu

Gazi Üniversitesi Gazetecilik bölüm ikinciliği mezunu, üniversite yıllarından beri de bilim ve teknoloji alanına ilgi duyan bir gazeteci. Birçok mecrada görev alıp haber düzenleyen editör, yazdığı yazılar ve haberler ile tecrübe kazanıp, ilerleyen yıllarda çok daha iyi yerlere gelmek istiyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" MIT’den deprem titreşimlerini depolayan sistem konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere MIT’den deprem titreşimlerini depolayan sistem ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda MIT’den deprem titreşimlerini depolayan sistem ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep! Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep!
  2. 2 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var? 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var?
  3. 3 SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık! SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık!
  4. 4 Bedava kahve getiren uygulamalar Bedava kahve getiren uygulamalar
  5. 5 iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video) iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video)
  6. 6 Kojima yeni oyunu için harekete geçti Kojima yeni oyunu için harekete geçti
  7. 7 Buraların kralı neden Samsung? Buraların kralı neden Samsung?
  8. 8 Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme
  9. 9 Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik! Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik!
  10. 10 Huawei Mate 40 serisi tanıtıldı! İşte detaylar Huawei Mate 40 serisi tanıtıldı! İşte detaylar