Okunma

Bir Efsane Sona mı Erecek?


27 Nisan 2016 Çarşamba 19:30
Bir Efsane Sona mı Erecek?

Mitsubishi uzun yıllardan beri küresel bazda otomobil üretimi yapan bir önemli bir marka. Ama marka şu sıralarda çok zor günler geçiriyor. Yaşanan skandallar ve yapılan açıklamalar da durumun hiç de iç açıcı olmadığını gösteriyor.

Mitsubishi’de Neler Oluyor?

Mitsubishi markasının adı şu sıralar modellerinden çok yaşanan skandallar ile anılıyor. En son patlak veren skandal yakıt tüketiminde verilen değerlerde hile yapılmasının anlaşılması ile ortaya çıktı ve bu yapılan hilenin boyutları da gerçekten ciddi seviyelerde. 

Telaffuz edilen rakamlar 600.000 gibi ciddi rakamlar ve sadece bununla da sınırlı değil. Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ryugo Nakao, Tokyo’da düzenlenen toplantıda “İç pazarda 1991’den beri bu yöntemi kullanıyoruz “ demişti. Bu da aleni bir şekilde biz  25 yıldır hile yapıyoruz demek.  

16-04/27/2015-mitsubishi-lancer-evo-beauty-shot-resized-by-mitsubishi-motors-usa.jpg

Bu skandalın ortaya çıkmasının ardından markanın hisselerinde toplamda %50’lik bir düşüş meydana geldi. Mitsubishi markasının başkanı Tetsuro Aikawa yaptığı açıklamada “Tetiği kimin çekip bunu kimin başlattığını bilmiyoruz, yapabileceğimiz tek şey özür dilemek” açıklamasını yaptı.

Bundan Sonra Ne Olacak? 

Başkan Aikawa yapılan bu skandalın sorumlularını bulmak için çalışacaklarından da ayrıca bahsetti. Peki yaşanan bunca itiraf ve skandaldan sonra Mitsubishi’yi nasıl bir gelecek bekliyor?

16-04/27/b6674e77-1b9a-4469-97d9-b3166d78cfa9_cx0_cy10_cw0_mw1024_s_n_r1.jpg

Marka hisselerinin %50’lik düşüşünün yanında açıklanan satış rakamlarında ciddi bir düşüş mevcut. Açıklanan rakamlar gösteriyor ki Mitsubishi geçen her yıla oranla 100.000 adet daha az satıyor. Yaşanan bu düşüşün ardından ortaya çıkan bu olaylar da marka için çok sıkıntılı zamanların habercisi olabilir. 

General Motors veya VW grubu gibi firmalar da bu tarz sorunlar ile karşılaşmıştı. En yakın zamanda VW’de yaşanan emisyon krizi buna en güzel örnek olabilir, lakin bu tarz büyük ve küresel gruplar için yaşanan bu olayların faturasını Mitsubishi ile kıyaslamak biraz yanlış olabilir. Mitsubishi için işlerin bu kadar kolay olmasını düşünmek biraz daha zor.

Tüm bu yaşanan hisse düşüşleri ve satış rakamlarının azalması markaya elbette sorunlar yaşatacaktır. Belki başka gruplar ile birleşme belki markanın satılması gibi seçenekler duyabiliriz yakın zamanda. Ama otomobil tutkunları Mitsubishi gibi bir markanın küçülüp bize sunduğu önemli modelleri artık sunmayacağını açıkladığı günleri asla görmek istemez.

:: Siz Mitsubishi’nin geleceği hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarOzan Öğretmenoğlu

Ana branşı otomotivin tutkunu olan Ozan, bilişim ve mobil cihazlar hakkında bilgi sahibi. Ozan en güncel otomotiv ve teknoloji haberlerini takipçilerimiz ile buluşturuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

11 yorum - “Bir Efsane Sona mı Erecek?”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  efsane biteli çok oldu 😀 piyasa subaruya kaldı 😀 nerde evolar

 2. SDN Okuru dedi ki:

  ülkeler arası ekonomi savaşları giderek sertleşiyor

 3. SDN Okuru dedi ki:

  600 bin aracın 450 bini Nissan için üretilmiş ve bu hileli motor 650 cc hafif binek araçlardır.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  O cadillac olayı aydınlatıldı , sadece yerli motorda ilerleme kaydedilmiş ve test için motoru başka bir arabada deniyorlarmış.(Resimlerdeki kamuflaj desenli cadillac modeli) ancak seçime yaklaşırken bir şeyler göstermek istedikleri için o araçlar gösterildi. Seçimden sonra da ses seda kesildi zaten.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  abd hileleri biliyordu, üstün olduğu elektrikli otomobillerin yaygınlaşması için bir bir dosyaları raftan indiriyor. Rockefeller ailesi petrol piyasasından çekildi, fosil yakıt kullanımından hızla vazgeçilecek. Abd otomobil piyasının iki büyük ülkesi Almanya ve Japonya nın üzerine oynuyor. bi otomobil piyasası kalmıştı ele geçirdikleri ona da göz dikti. vahşi amerika herkese herşeyi ele geçirmek istiyor.

 6. SDN Okuru dedi ki:

  bizimkiler yerli oto için cadillağın eski modelini alacaklarına bu markayı alsalardı daha iyi olurdu.

 7. SDN Okuru dedi ki:

  mitsubishi sevdiğim bir firma umarım sorun yaşamazlar…

 8. SDN Okuru dedi ki:

  ülkeler arası ekonomi savaşları giderek kızışıyor sanırım

 9. SDN Okuru dedi ki:

  gençlere kötü örnek oluyorlar. hile ile zengin olmuşlar 🙂

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Bizim zenginler alsaya.

" Bir Efsane Sona mı Erecek? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Bir Efsane Sona mı Erecek? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Bir Efsane Sona mı Erecek? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "