MLC tabanlı SSD’lerdeki veriler tehlikede!


27 Mayıs 2017 Cumartesi 15:00
MLC tabanlı SSD’lerdeki veriler tehlikede!

MLC NAND tabanlı SSD sürücüler, fiziksel güvenilirlik anlamında HDD’lere göre birçok avantaja sahip. Öte yandan mekanik sürücülerin SSD’lere karşı hala önemli bir üstünlüğü bulunuyor.

Sabit disklerin katı hal diskler karşısındaki üstünlüğü

Carnegie Mellon Üniversitesi, Seagate ve ETH Zürich tarafından sunulan yeni bir rapora göre, MLC tabanlı SSD sürücüler özel olarak hazırlanmış yazma işlemleri ile verilerin bozulması saldırılarına karşı savunmasız. HDD’ler ise özel hazırlanmış yazma işlemiyle verilerinizin zarar görmemesini sağlıyor.

İlk saldırı, bir hücrenin sınırı boyunca okuma ve yazma işlemleriyle sürücünün çarpıtılması yoluyla yakın hücrelerdeki verileri bozabilecek bir satır çekiç (row hammer) saldırısıyla karşılaştırılmış. Birçok saldırının bu ilkenin değiştirilmesi yoluyla çalıştığı ifade edilirken, bazılarıysa önbelleklenmiş verilerin ve sayfaların kaybolmasına sebep olacak özel işlemler dizisi gibi tekniklere güveniyor. Bu durum SSD’nin medyaya yazmayı beklediği değerli dosyanın etkili bir şekilde mahvolmasını yol açıyor.

17-05/26/mlc-ssd-guvenlik-sdn-02.jpg

Tabii ki sabit diskler de düzgün şekilde çalışıyor olsalar bile tamamen veri güvenliği sağlayamıyor. Bu sürücüler ise kurtarılamaz bit hatası oranına (UBER) sahip. Bu oran, veriler plakadan okunurken ki bu okuma çoğunlukla rastgele oluyor, bir hatanın ne sıklıkla yapılacağını derecelendirmekte. Durumla düzgün çalışan sürücülerde çok sık karşılaşılmadığı, ancak bunun gerçekleşmeyeceği anlamına gelmediği belirtiliyor. Önemli fark ise özel hazırlanmış bir yazma yöntemiyle bu durumun tetiklenememesi. Özetle kötü amaçlı yazılımlar, maalesef SSD’nizde bu tetiklenebilir bozulmayı başlatabilir.

Araştırma, SSD’lerin savunmasız durumda olduğunu ön plana çıkartsa da iyi haber henüz bundan istifade eden saldırılarla karşılaşılmamış olması ve çok fazla zararlı yazılımın bunu kullanma ihtimalinin olmaması. Diğer taftan, bulmanın ve fiyatı sebebiyle almanın zor olduğu SLC SSD’ler bu soruna karşı bağışıklığa sahip.

:: MLC tabanlı SSD’lerdeki verileri hedef alacak saldırılarla ilgili sizin düşünceniz nedir?
yazarİlker Şekercioğlu

Tam bir teknoloji bağımlısı olan İlker, bu bağımlılığını teknolojiyi yakından takip etmek isteyenlerle paylaşmaktan büyük keyif alıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “MLC tabanlı SSD’lerdeki veriler tehlikede!”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  lafontenden masallar ! hdd leri satabilmek için çıkmış bir haber olabilir zerre kadar itibar etmiyorum

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   kullanıcıları TLC lere mecbur bırakmak için dayatılmış bir safsata.
   türkiye de zaten serbest piyasa denilen ve fiyatları denetlenilmeyen çok sanal satıcı ve ne olduğu belli olmayan dolandırıcı tedarikçiler var. dayattıkları fiyatlarla zorbalık yaptıkları müşterilerin alınterinin hesabını mutlaka vermek zorunda kalacaklar. şimdlik işkembelerini doldursunlar. hepsinin hesabını soracağız.

" MLC tabanlı SSD’lerdeki veriler tehlikede! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere MLC tabanlı SSD’lerdeki veriler tehlikede! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda MLC tabanlı SSD’lerdeki veriler tehlikede! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Anker PowerPort III Nano adaptör inceleme! Anker PowerPort III Nano adaptör inceleme!
 2. 2 AFAD hangi teknolojileri kullanıyor? (Video) AFAD hangi teknolojileri kullanıyor? (Video)
 3. 3 Xiaomi Mi 10T kutusundan çıkıyor! Xiaomi Mi 10T kutusundan çıkıyor!
 4. 4 SDN ofisindekiler en çok hangi şarkıları dinledi? SDN ofisindekiler en çok hangi şarkıları dinledi?
 5. 5 Redmi Note 9 Pro'ya Open Camera ile meydan okuduk! Redmi Note 9 Pro'ya Open Camera ile meydan okuduk!
 6. 6 PARDUS kullanan AFAD merkezini ziyaret ettik PARDUS kullanan AFAD merkezini ziyaret ettik
 7. 7 Samsung 980 PRO NVMe M.2 SSD incelemesi Samsung 980 PRO NVMe M.2 SSD incelemesi
 8. 8 Uygun fiyatlı C4U C1 Akıllı Saat inceleme Uygun fiyatlı C4U C1 Akıllı Saat inceleme
 9. 9 69 liraya YouTuber, Tiktoker, Instagramer yapan set! 69 liraya YouTuber, Tiktoker, Instagramer yapan set!
 10. 10 Kısa sürede nasıl 12 kilo verdim? - VLOG Kısa sürede nasıl 12 kilo verdim? - VLOG