Okunma

Oyun, Üniversite Bıraktırıyor


14 Aralık 2008 Pazar 17:18
Oyun, Üniversite Bıraktırıyor

Dünya üzerinde milyonlarca insanın oynadığı, World of Warcraft ve benzeri MMORPG olarak anılan oyunların yarattıkları bağımlılıkların gençlere yükseköğrenim hayatında önemli bir darbe vurduğu iddia edildi. FCC üyelerinden Deborah Tate tarafından ortaya atılan iddiaya göre, ABD’de birçok öğrenci, devasa çok oyunculu online oyunlar sebebiyle üniversite hayatlarına son veriyorlar. Hatta bunu ifade ederken, gençlerin yükseköğretimden ayrılmalarındaki en büyük sebeplerden bir tanesi olarak sayıyor.

Bu Doğru Olabilir mi?

Teknik olarak oyuncular oyunlara kendilerini fazla kaptırdıkları için okul hayatından kopabilir veya düşük notlar sebebiyle şevkleri kırıldığı için okulun kendileri için doğru bir yer olmadığı düşüncesine kapılabilirler. Fakat, çok az kişi, oyunlara da kendimi verdim gitti, nasıl olsa otuzumdan sonra aile servetinin varisi olup şirketleri ben yöneteceğim, diye düşünerek hayal dünyasında gerçeğe dönmeyi reddederek okulunu ve geri kalan sosyal hayatını bitirmeye gayret edecektir. Peki sizce MMORPG tarzı oyunlar akademik kariyeri baltalayan en önemli sebeplerden bir tanesi olabilir mi?

:: SDN forumlarında tartışıyoruz: MMORPG bağımlılığı öğrenim hayatınızı kaydırır mı?
yazarBerkin Bozdoğan

Hayatını kamera karşısında değişik hareketler yaparak ve oyun sunucularında balistik incelemelerle bulunarak geçiren Berkin SDN ekibinin başına yeni çoraplar örmek için geri döndü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

7 yorum - “Oyun, Üniversite Bıraktırıyor”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  sacmalık online oyun konsollardan cok daha iyi bence

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Bence olabilir. 🙂 İpin ucunu bir ara kaçırmış biri olarak söylemem gerekiyor ki; insan her an kontrolünü yitirmeye meyilli. Bağımlılık aşamasına geldikten sonra oyunlardan uzaklaşmak çok zor oluyor. Dikkat etmek ve tadında bırakmak lazım.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  aferin tum bırakanlara boyle devam

 4. SDN Okuru dedi ki:

  ben de bıraltım wow yüzünden

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Kesinlikle doğru bir tespit. Pek çok kişi tanıyorum ki lise ve üniversitede ciddi anlamda ders ve sene kayıpları yaşadılar. Ayrıca evli kişilerde aile içi sorunlara ve hatta söz, nişan atanlara kadar sonuçlar doğabiliyor.

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Bizim bir arkadaşımızda aynı şekilde bıraktı. Bu eleman gene Wow için bırakmış bizimki Knight oynayarak bıraktı :S Şimdi askere gitti eleman.

 7. SDN Okuru dedi ki:

  kesinlikle katılı***** genel olarak internet ele alınsa daha doğru ***** tanıştığımdan beri okuldan ve daha önemlisi gerçek hayattan koptum.

" Oyun, Üniversite Bıraktırıyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Oyun, Üniversite Bıraktırıyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Oyun, Üniversite Bıraktırıyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "