Okunma

Mobil Arama Trafiği Rekora Koşuyor


08 Mart 2012 Perşembe 17:00
Mobil Arama Trafiği Rekora Koşuyor

Sabit numaralarla yapılan arama trafik miktarları büyük bir hızla devam ederken mobil trafik de aynı hızla artmaya devam ediyor. Bu durum 2011’in 4. çeyreğinde de bozulmadı ve BTK‘nın yayınladığı istatistiklere göre mobil arama trafiği az da olsa bir artış gösterdi.

2011’in 4. çeyreğinde mobil arama trafik miktarı %0.8’lik artış ile 38.48 milyar dakikaya ulaştı. Bir önceki çeyrekte ise bu sayı 38.18 milyar dakikaydı.

  

2004 yılında sadece 20.3 milyar dakika olan mobil trafik miktarı, hızla artarak 2010 yılında 125.8 milyar dakikaya yükselmişti. Bu sayı 2011 yılında ise 147,14’e çıkarak şimdiye kadar ulaşılmış olan en yüksek değere çıktı. Tabi bu sayının 2012’de de artması bekleniyor.

BTK tarafından açıklanan 2011 yılı toplam trafik miktarları gösteriyor ki mobil trafik artmaya devam ederken sabit hatlar ise tarihinin en düşük değerlerine indi. Yaygınlaşan mobil internet ve Skype gibi uygulamaların mobil trafik miktarına olumsuz etki etmeye başlayıp başlamayacağı ise şimdilik merak konusu.

:: Sizce mobil uygulamalar mobil arama trafiğini düşürebilecek mi?
yazarErdem Yaşar

Editörlüğe 2007 yılında başlayan Erdem, ilerleyen yıllarda odak noktasını mobil cihazlara ve sosyal medyaya çevirdi. İnternet olmadan yaşayamayanlardan.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Mobil Arama Trafiği Rekora Koşuyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Mobil Arama Trafiği Rekora Koşuyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Mobil Arama Trafiği Rekora Koşuyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "