Okunma

Mobil cihazlar internet trafiğini ele geçirecek!


31 Ekim 2016 Pazartesi 07:00
Mobil cihazlar internet trafiğini ele geçirecek!

Yeni bir araştırma, 2017 yılında mobil cihazların internet trafiğinin büyük çoğuna hakim olacağını söylüyor. Peki, Zenith tarafından hazırlanan Mobil Reklamcılık Tahminleri başlıklı araştırmanın ortaya koyduğu tahminler neler?

Mobil cihazların internet trafiği kullanımı 2017’de yüzde 75’i bulacak

Araştırma için öne çıkan 60 ülkenin mobil reklamcılık ve mobil teknolojilerine bakıldığı ifade ediliyor. Tüketicilerin mobil internet kullanımı miktarının, akıllı telefonların ve tabletlerin yaygınlaşmasıyla nasıl bir artış gösterdiğine bakıldığında çok ciddi bir artış göze çarpıyor.

Araştırmaya göre 2012 yılında yüzde 40’larda gezen internet kullanımı, 2016 yılında yüzde 68’e fırlamış durumda. Bu rakamın 2017 yılında yüzde 75’e ve 2018 yılında ise yüzde 79’a çıkacağı öngörülüyor.

En çok mobil internet tüketen ülkeler hangileri?

Araştırmaya göre; İspanya, Hong Kong ve Çin mobil internet tüketiminin en üst seviyelerde olduğu ülkeler. İspanya’da bu oran 2016 yılında yüzde 85 iken, Hong Kong’ta yüzde 79. ABD’nin yüzde 74 ve İtalya ile Hindistan’ın ise yüzde 73 oranında tüketim yaptığı ortaya konuyor. 2018’de ise Hong Kong’un yüzde 89’luk mobil internet tüketimiyle zirveye yerleşeceği düşünülüyor.

16-10/30/mnet02.jpg

Akıllı telefon kullanımı hızla artıyor

2012 ve 2016 yılları arasında akıllı telefon yaygınlığının 2.4 kat arttığı belirtiliyor. Buna göre 2012’de şirket, araştırma yaptığı 60 pazarda yüzde 23 oranında akıllı telefon ve yüzde 4 oranında tablet kullanıldığını tespit etmiş. Günümüzde ise akıllı telefon yaygınlığı yüzde 56’lara ulaşmış durumda. 2018’de ise tahminler yüzde 63’e ulaşacağı yönünde.

Batı Avrupa ve Asya akıllı telefonları seviyor

Akıllı telefon yaygınlaşmasının en çok Batı Avrupa ve Asya’da olduğu görülüyor. Hatta 2016 yılında İrlanda yüzde 92’lik oranla akıllı telefonların en fazla yaygınlaştığı ülke. İrlanda’yı yüzde 91 ile Singapur, yüzde 88 ile İspanya, yüzde 86 ile Norveç ve yüzde 84 ile Güney Kore takip ediyor. 2018 yılında da İrlanda’nın birinciliğini koruyacağı tahmin ediliyor. Tablet tarafında ise yaygınlığın oldukça çeşitlilik gösterdiğinin altı çiziliyor. Tabletlerin en çok yüzde 75 ile Singapur’da ve en az yüzde 3 ile Çin ve Tayland’da yaygınlaştığı belirtiliyor.

Görünen o ki internet trafiğinin hakimi önümüzdeki süreçte mobil cihazlar olacak!

:: İnterneti daha çok akıllı telefonunuzdan mı, yoksa tabletinizden mi kullanıyorsunuz?
yazarİlker Şekercioğlu

Tam bir teknoloji bağımlısı olan İlker, bu bağımlılığını teknolojiyi yakından takip etmek isteyenlerle paylaşmaktan büyük keyif alıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

4 yorum - “Mobil cihazlar internet trafiğini ele geçirecek!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Hastasıyım yapılan araştırmalar lafına :)) Olm belli değilmi mobil cihaz kullanımı , IOT ve bu cihazların internet kullanımı sürekli artıyor. Bunun için ne tür bir araştırma yaparsın ki? Gözle görünür bariz bir gerçek zaten.

  Ha ileride ne oranda artacağı konusunda öngörü yapıyoruz dersen eyvallah o zaman :)))

 2. SDN Okuru dedi ki:

  bu bir furya bir zamanlar laptop masaüstü nü geçti deniyordu amma iş performansa geldimi çoğunlukla masaüstü tercih ediliyor.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Daha çok yükselir. Pazarda Pcyi sildi süpürüyor.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Lighning ne la 🙂

" Mobil cihazlar internet trafiğini ele geçirecek! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Mobil cihazlar internet trafiğini ele geçirecek! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Mobil cihazlar internet trafiğini ele geçirecek! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "