Mobil cihazların yüzde 40’ı tehlike altında!


21 Nisan 2021 Çarşamba 13:58
ABONE OL
Mobil cihazların yüzde 40’ı tehlike altında!

Siber güvenlik şirketi Check Point tarafından yayınlanan 2021 Mobil Güvenlik Raporu, akıllı telefon ve tablet cihazlarıyla ilgili kullanıcıları korkutan gerçekleri gün yüzüne çıkardı. Rapor, mobil cihazların yüzde 40‘ının siber saldırı tehlikesine karşı eğilimli olduğu belirtti.

Yayınlanan raporun ayrıntılarına göre dünya genelindeki şirketlerin yaklaşık yüzde 97‘si saldırı vektörü kullanan mobil tehditlerle savaş veriyor. Şirketlerin yüzde 46‘sında ise en az bir çalışan, akıllı telefonunda kötü amaçlı bir uygulama taşıyor.

Salgınla ilgili sahte haber uygulamaları tehdit saçıyor

COVID-19’un yükselişi ve evden çalışma kültürünün yayılmasıyla birlikte kurumsal şirket çalışanlarının kişisel cihazlarına saldırılar önemli ölçüde arttı. Raporun ayrıntılarına göre neredeyse tüm şirketler, geçen yıl en az bir akıllı telefon kötü amaçlı yazılım saldırısına tanık oldu. Söz konusu saldırıların yüzde 93‘lük bir çoğunluğu ise mobil ağdan kaynaklandı.

Siber saldırı

Yayınlanan raporun detaylarında, COVID-19 hakkında sahte haberler yayan uygulamaların da kötü amaçlı yazılımlarla dolu olduğu tespit edildi. Bilgisayar korsanları, insanların dikkatini çekecek içerikler hazırlayıp kullanıcıları izlemek ve gizli verileri çalmak için bu yol üzerinden saldırılar gerçekleştiriyor.

“Yalnızca resmi mağazalardaki uygulamaları kullanın”

Raporu paylaşan Check Point şirketinin Tehdit Önleme departmanında çalışan Başkan Yardımcısı Neatsun Ziv, elde ettikleri bulgular üzerine mobil kullanıcıları şöyle uyardı:

“2020 yılında gördüğümüz gibi, mobil tehditler genişlemeye devam ediyor. Şu anda neredeyse her şirket bir saldırıya maruz kalıyor. Ancak ufukta daha karmaşık tehditler var.

Siber suçlular, cep telefonlarına artan bağımlılığımızdan yararlanmak için tekniklerini geliştirmeye ve uyarlamaya devam ediyor. Şirketlerin, cihazları günümüzün gelişmiş siber tehditlerinden sorunsuz bir şekilde koruyan mobil güvenlik çözümlerini benimsemesi gerekiyor. Kullanıcılar ise olası riskleri en aza indirmek için yalnızca resmi uygulama mağazalarında yayınlanan aplikasyonları kullanmaya dikkat etmeli.”
yazarEfrahim Aslan

1998 yılında İzmir'de doğdu. Çeşitli dergilerde karikatür ve yazıları yayımlandı. Teknoloji sitelerinde ise freelancer olarak editörlük yaptı. Şimdi teknoloji editörlüğüne SDN'de devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
2 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
26 gün önce

Apk yüklemeyin iOS kullanın

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
25 gün önce

Apk’nin icinde hangi kod ve trojan var bilinemez. Apk’lardan uzak durun

" Mobil cihazların yüzde 40’ı tehlike altında! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Mobil cihazların yüzde 40’ı tehlike altında! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Mobil cihazların yüzde 40’ı tehlike altında! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Güneş enerjili powerbank kullanışlı mı? İnceledik! Güneş enerjili powerbank kullanışlı mı? İnceledik!
  2. 2 Ofis için ON AIR tabelası yaptık Ofis için ON AIR tabelası yaptık
  3. 3 iPhone 12, 3.000 TL'lik farka değer mi? iPhone 12, 3.000 TL'lik farka değer mi?
  4. 4 Yayıncıların işini kolaylaştıran ATEM Mini inceleme Yayıncıların işini kolaylaştıran ATEM Mini inceleme
  5. 5 WhatsApp'a onay vermeyen mesaj alamayacak! WhatsApp'a onay vermeyen mesaj alamayacak!
  6. 6 Hangi tablet modelini tercih etmeliyiz? Hangi tablet modelini tercih etmeliyiz?
  7. 7 Silinen dosyalarınızı bulun: Wondershare Recoverit Silinen dosyalarınızı bulun: Wondershare Recoverit
  8. 8 Fiyat farkına değer mi? Xiaomi Mi Band 5 vs Mi Band 6 Fiyat farkına değer mi? Xiaomi Mi Band 5 vs Mi Band 6
  9. 9 Amerika'da 5G hız testi yaptık! Yayıncılar için yeterli mi? Amerika'da 5G hız testi yaptık! Yayıncılar için yeterli mi?
  10. 10 SDN ofisinde kim ne mezunu? Ofis içi video! SDN ofisinde kim ne mezunu? Ofis içi video!