Okunma

Mobil Ders 1 Yaşında!


07 Mayıs 2014 Çarşamba 14:20
Mobil Ders 1 Yaşında!

Kadir Has Üniversitesi ve Vodafone’un işbirliğiyle Türkiye’de ilk kez 2013-2014 öğretim yılında hayata geçirilen ve geleneksel ders ortamını tablete taşıyarak eğitimde zaman-mekan sınırlarını ortadan kaldıran Mobil Ders uygulaması 1. yılını tamamladı.

Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Pınar Kalay ve Kadir Has
Üniversitesi Yeni Medya Bölümü Öğretim Görevlisi İsmail Hakkı Polat,
uygulamanın ilk yıl sonuçlarını düzenlenen törende açıkladı. Vodafone
Türkiye’den Sayın Pınar Kalay’a konuya ilişkin
detayları sorduk. İşte yanıtlar…

Videoyu Full HD çözünürlükte izlemek için buraya tıklayabilirsiniz.

Mobil ders nedir?

Kadir Has Üniversitesi İletişim Fakültesi Yeni Medya Bölümü 1. sınıf öğrencileri, Yeni Medya 1. sınıf derslerini, Vodafone tarafından sağlanan Smart Tab tabletle, Mobil Ders uygulaması üzerinden Vodafone 3G+ şebekesi sayesinde canlı izleyip derslere katılabiliyorlar. Bunun yanı sıra sunum, resim, video, kitap gibi tüm ders materyalleri öğrencilerle tamamen kağıtsız ve dijital formatta paylaşılıyor ve öğrenciler test, ödev, proje ve sınav sorumluluklarını tablet ortamında yerine getiriyorlar.

Mobil Ders uygulamasının öğretmen modülü sayesinde, her öğrencinin kişisel performans ve etkileşim grafiği dönem boyunca takip edilerek, zaman zaman öğrencilerin kişisel performanslarını geliştirici programlar da uygulanabiliyor.

 

Mobil Ders uygulamasına yönelik gerçekleşen araştırma sonuçları şöyle:

Öğrencilerin derse ayırdığı zaman 4 saatten 5 saat üzerine çıktı.

Ödev gibi sorumluluklara geri dönüş oranı %50’den %85’e çıktı.

Geçen yıl dersin sosyal medya sayfasında mobil cihazlardan yapılan paylaşım oranı %17 iken, Vodafone tablet üzerinden yapılan mobil dersle bu oran %80’e çıktı.

Geçen yıl dersin Facebook grubunda öğrenci başına ortalama 17 olan dönemlik paylaşım oranı bu sene mobil ders ile 28’e çıktı.

Öğrencinin dersle ilgili öğretmenin taleplerine reaksiyon süresi klasik sınıf eğitiminde 1 hafta iken, mobil ders ile 3 saate kadar indi.

:: Teknoloji ve eğitimin buluşmasına yönelik ülkemizde atılan adımları nasıl değerlendiriyorsunuz?
yazarFerhat Verdi

Gazetecilik mezunu; tüketici elektroniği ve fotoğraf odaklı çok sayıda dergide editörlük yaptı. Mobil işletim sistemlerine, müzik ve tasarıma yoğun ilgi duymaktadır.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Mobil Ders 1 Yaşında!”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    çok güzel hareketler ***** daha da gelişerek gelmesini temenni ederiz.

" Mobil Ders 1 Yaşında! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Mobil Ders 1 Yaşında! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Mobil Ders 1 Yaşında! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "