Okunma

Mobil Dönüşüm ve Değişen İş Yapılış Şekilleri


17 Aralık 2015 Perşembe 12:20
Mobil Dönüşüm ve Değişen İş Yapılış Şekilleri

Son 50 yıla bakacak olduğumuzda, tüketicilerin ve insanlığın hayatlarını değiştiren trendlerin, yaklaşık 10 yıllık periyotlarla beraber değiştiğini görüyoruz. Fakat son yıllardaki en büyük değişimi 2000 ve 2007 yıllarında yaşadık ve yaşamaya devam ediyoruz.

Hayatımıza giren iPod ile beraber, online müzik satın alma ve yanımızda sürekli taşıyacağımız bir cihaz kavramına iyice alışan tüketiciler, 2007 yıllarında tamamen yenilenen akıllı telefon deneyimi ve sosyal medya deneyimini yaşamaya başladılar. Bu da günümüzü etkileyen en büyük değişim sürecini başlattı.

15-12/17/htc.JPG

iPhone ve Android ile başlayan büyük değişim, herkesi etkiledi

Android ve iOS ile beraber ivmelenen mobil dönüşüm süreci, artık günümüzde verilerin çoğunun mobilden üretildiği bir noktaya geldi. 

Mobil cihazların gelişmiş yetenekleri ve internet özellikleriyle beraber üretilen verinin de inanılmaz derecede arttığını görüyoruz.

İnsanoğlunun 5000 yılda ürettiği veriyi hemen üretiyoruz

2007 yılında 4 Exabyte değerinde tekil veri üretiliyorken, günümüzde her gün 2.5 Exabyte veri üretildiğini hatırlatalım.

Bu rakam, insanoğlunun 5000 yılda ürettiği veriden daha fazla. Son yıllardaki teknolojik gelişmenin, dijitalleşmenin ve mobil dönüşümün hangi boyutlarda olduğunu anlamamız için de çok güzel bir örnek.

15-12/17/gunluk-paylasim.jpg

Devir abone ol devri!

Bir düşünün. Abone olmak! Eskiden ne kadar da önemli bir terimdi. Dergilere, gazetelere abone olunurdu. Akıllı cihazların hayatımıza girmesiyle beraber, abonelik kavramı da değişmiş durumda.

Günümüzde dergilere artık online abone olabiliyoruz. Hatta online dergi ekosistemine komple aylık abone olup, o ağdaki tüm dergilere de sahip olabiliyorsunuz. Yazımızın başında dediğimiz dijital dönüşümü, basın sektörü de bu şekilde yaşıyor.

Abone olma kavramını, abonelik satan yeni şirketlerin ortaya çıkmış olması da etkiledi. Mobil dönüşüm sürecini hızlandıran ve son kullanıcıyı bünyesine katan en iyi örnek. Artık bir filmi ya da müzik albümünü satın almak yerine, aylık abonelik olunarak tüm müzik ya da filmlere ulaşabilme imkanına erişiyorsunuz. Kısacası artık, aldığımız hizmete abone oluyoruz. 

Artık teknoloji firmaları da kullanıcılarına abonelik sunuyor. Artık kalıcı lisans yerine süreli lisans modeline geçiş yapan Autodesk bunlardan bir tanesi.

Abone olmanın avantajları neler?

Günlük dinlediğimiz müzikler için aylık abone olmadığımızı düşünsenize? Tek tek müzikleri satın almak ya da fiziksel albümleri satın almak ne kadar maaliyetli ve iş sürecini artırıcı olacaktır. 

Kullandıkça öde mantığında ilk satın alma maaliyetlerinin daha düşük olması, başta bulut hizmetleri gibi firmalardan doğrudan hizmet satın alabilme, donanım giderleri gibi ek giderlerin minimuma inmesi, en büyük avantajlar arasındaki yerini alıyor.

Geleceğin yazılımları!

Autodesk Fusion’ı düşünün. Başka bir kıtada bulunan sunucuda çalıştırılan, bulut tabanlı, gelişmiş bir tasarım uygulaması. Kullanmanız için gereken tek şey abone olmak ve tarayıcı çalıştıran bir cihaz ya da mini bilgisayar.

Abone olmanızla beraber, ödemekten kurtulduğunuz masrafları alt atla sıralayalım;

-Güçlü bir iş istasyonu

-Bunu yönetecek bir IT birimi

-Bakım ve onarım, cihaz yenileme masrafları

-Oluşacak ek elektrik sarfiyatı

-Ve çok daha fazlası…

Günümüzün ve geleceğin yazılımlarında, donanım diye bir ihtiyaç ortadan kalıyor. Sadece akıllı bir cihaz ve internet ile en iddialı tasarımları yapabilecek hale geliyorsunuz.

Kaynak: Techinside.com

:: Sizce mobil dönüşüm sürecinin geleceği nasıl olacak?
yazarTolga Küçükyılmaz

Çocukluktan beri iyi bir teknoloji takipçisi olan Tolga Küçükyılmaz, tekrar ShiftDelete.Net okurlarına en güncel teknoloji bilgilerini aktarmaya devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Mobil Dönüşüm ve Değişen İş Yapılış Şekilleri”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    Bu yazı bizim ülkeye 10 gömlek fazla olmuş. Senin internetin ne ki, gelişimin olsun.. Upload hızları ve akn denen saçmalık bu ülkenin gelişimindeki en büyük engel fakat öngürüsüz ve geri kafalı yöneticiler yüzünden bu durum bir türlü değişmiyor.

" Mobil Dönüşüm ve Değişen İş Yapılış Şekilleri konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Mobil Dönüşüm ve Değişen İş Yapılış Şekilleri ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Mobil Dönüşüm ve Değişen İş Yapılış Şekilleri ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "