Mobil Dünyada Fiber İnternet


22 Haziran 2012 Cuma 08:35
Mobil Dünyada Fiber İnternet

Bundan birkaç yıl önceye baktığımızda Fiber İnternet bizim için bir hayalden öteye gidemiyordu. Altyapısının hazırlanmasının zorluğu ve maliyeti yüzünden bir süre hayatımızdan uzak kalan Fiber İnternet artık net bir şekilde yaşamlarımıza dahil oldu diyebiliriz.

Hal böyle olunca, mobil dünyada da Fiber İnternet’in etkilerini görmeye başladık. Zaten aslına bakarsanız telekomünikasyon şebekelerinde iskeletin uzun yıllardan beri fiber optik kablolarla oluşturulduğunu biliyoruz.

Zaten böyle olmak zorunda çünkü kapasite ve bilgilerin uzak mesafelere iletimi ancak fiber optik kablolarla mümkün oluyor. Başka birçok avantajı da olduğunu hesaba katarsak, telekomünikasyon şirketlerinin neden fiber optik kabloları tercih ettiğini daha rahat anlayabiliriz.

Son dönemde yaşanan teknolojik gelişmelere göz attığımızda, mobil dünyanın genişbant veri aktarımı için fiber kullanmak durumunda olduğunu da hemen fark edebiliyoruz. Çünkü diğer teknolojiler fiberin hızına hiçbir şekilde yetişemiyor.

Yani mobil internette yüksek hızlara çıkabilmek için lisanslar alınarak daha yüksek bant genişliklerine ve daha fazla baz istasyonuna sahip olmak gerekiyor.

Daha fazla baz istasyonu ise yüksek modülasyon, kapasite artırımı ve kapsama ihtiyacının karşılanması için gerekiyor. Fakat daha da önemlisi bu baz istasyonlarının birbirine ya da ana merkeze bağlanabilmesi için çok yüksek kapasitelerde bant genişliğine ihtiyaç var.

Radyolinklerin bu kapasite ihtiyacını bir süre sonra karşılayamayacağı da bir gerçek. Çünkü yüksek kapsite ihtiyacı gün geçtikçe artıyor.

Sonuç olarak baktığımızda mobil Backhaul (Geniş bant ağlarda farklı noktalardan verileri merkeze toplayan mekanizma) için geriye aslında yalnızca tek bir seçenek kalıyor. O da tabii ki fiber internet ve fiber optik şebekesi.

Bugün baktığımızda, bir hücrede 43.2 Mbps hız sunabilen baz istasyonları var ve bu hızın üzerine çıkabilmek için gerekli adımı ancak fiber üzerinden iletim sağlayarak atabileceğiz gibi görünüyor.

Konuya bir de mobil genişbantın geleceği olarak betimlenen LTE açısından bakacak olursak, çalışma prensibinin, baz istasyonlarının birbirine ve merkeze fiber şebeke ile bağlanması üzerine kurulu olduğunu göz önünde bulundurmamız gerekir.

Teknolojik gerçekleri göz önüne aldığımızda, sabit ve mobil genişbantın fiber optik şebeke sayesinde başarıya ulaştığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Yani evlerimizde ve iş yerlerimizde kullandığımız sabit genişbant şebekeleri ve mobil şebekelerin yavaş yavaş fiber optiğe doğru kaydığı ortada.

Sonuç olarak bu durumda da ‘Ne kadar ekmek, o kadar köfte’ cümlesi akıllara geliyor. Çünkü ne kadar yaygın fiber ağı olursa o kadar yüksek hızda mobil ve sabit genişbant hizmeti verilebiliyor.

Mobil genişbant dünyasının da fiberden ne kadar fazla faydalanacağını şirket politikaları belirleyecek. Sonucunda da biz son kullanıcılar kazanacağız gibi görünüyor.

:: Fiber İnternet ve mobil dünya arasındaki etkileşim hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce de mobil dünyada fiber şebekeler gerekli mi?
yazarHakan Sülün

Üniversite yıllarında haber yazarak teknoloji basısına adım atan Hakan, bir anda kendini donanım incelemeleri yaparken buldu. Zamanla teknolojinin bağımlısı oldu ve kendini bu yola adamaya karar verdi ancak artık Bodrum'da yaşadığından deniz kenarında güneşlenirken yazabiliyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

4 yorum - “Mobil Dünyada Fiber İnternet”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  kapsite yanlış olmuş gibi :=)

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  hay fiberini hani nerde fiber

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  içimiz dışımız fiber oldu hacı 🙂 fax modem alıp ttneti superonline protesto edicem en son….varsa yoksa kota bide özgürlük demiyolarmı reklamlarda fitil oluyorum tam….

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  Sonucunda da biz son kullanıcılar kazanacağız gibi görünüyor.

  Hiç Zannetmiyorum

" Mobil Dünyada Fiber İnternet konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Mobil Dünyada Fiber İnternet ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Mobil Dünyada Fiber İnternet ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep! Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep!
 2. 2 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var? 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var?
 3. 3 SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık! SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık!
 4. 4 Bedava kahve getiren uygulamalar Bedava kahve getiren uygulamalar
 5. 5 iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video) iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video)
 6. 6 Kojima yeni oyunu için harekete geçti Kojima yeni oyunu için harekete geçti
 7. 7 Buraların kralı neden Samsung? Buraların kralı neden Samsung?
 8. 8 Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme
 9. 9 Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik! Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik!
 10. 10 Huawei Mate 40 serisi tanıtıldı! İşte detaylar Huawei Mate 40 serisi tanıtıldı! İşte detaylar