Mobil İnternet 5 Yılda 66 Kat Hızlanacak


09 Mart 2009 Pazartesi 10:52
Mobil İnternet 5 Yılda 66 Kat Hızlanacak

Cisco’nun yaptığı mobil internet araştırması, yılda yüzde 131 büyüme hızı ile küresel mobil trafiğinin 2008-2013 yılları arasında 66 kat artacağını ortaya koyuyor. Cisco tarafından düzenli olarak yapılan Cisco Görsel Ağ Endeksi Mobil Öngörüleri (Cisco Visual Networking Index – VNI Global Mobile Traffic Forecast, 2008-2013) araştırmasının 2008-2013 tarihlerini içeren sonuncusunun bulguları açıklandı.


Mobil internetin önü açık, dur-durak tanımıyor

Araştırma, internet üzerinde mobil geniş bant uygulamalarının kullanımının artması ile şekillenen yeni trendleri ortaya koyuyor. Buna göre, video içeriklerin tetiklemesi ile 2013 yılına kadar mobil veri trafiğinin ayda 2 exabyte’a ulaşacağı öngörülüyor ve bunun 1,4 exabyte’ını video içeriklerinin oluşturacağı tahmin ediliyor.

Bu bağlamda araştırma sonuçları; abonelerin daha çok mobil video izleyebilmesini ve birçok mobil genişbant hizmetinden yararlanabilmesini sağlayan 4. nesil (4G) mobil teknolojisine doğru gerçekleşen kaçınılmaz dönüşümü gösteriyor. Cisco metodolojisi ve bağımsız analistlerin projeksiyonları doğrultusunda yapılan Görsel Ağ Endeksi 2008-2013 Mobil Öngörüleri Araştırması’nın önemli sonuçları şöyle:

* Mobil trafik 2013’e kadar her yıl iki katı büyüklüğe ulaşacak.

* 2013 yılına kadar aylık küresel mobil trafiği 2 exabyte’ı geçecek.

* Küresel mobil geniş bant, 2013’te mobil trafiğin yüzde 80’ini kapsayacak.

* Mobil video 2008-2013 yılları arasında yüzde 150 büyüme gösterecek ve 2013 yılında dünya mobil trafiğinin yaklaşık yüzde 64’ünü video içerikleri oluşturacak

* 2013’te ileri teknoloji bir mobil cihaz 200 cep telefonuna, bir dizüstü bilgisayar ise 400 cep telefonuna eşit seviyede trafik yaratacak.


Mobil internetin tetikleyicileri: Netbook ve akıllı telefonlar

* Latin Amerika mobil kullanımında yüzde 166 oran ile en hızlı büyüyen pazar olacak. Latin Amerika’yı yüzde 146 büyüme ile Asya Pasifik takip edecek. Asya-Pasifik, 2013 yılına kadar mobil data trafiğinin üçte birini oluşturacak.

* Sadece 2008’de yarım milyar kişi mobil servislere abone oldu.

* Dünyanın yetişkin nüfusunun yarısı hali hazırda mobil ağa bağlı.

Cisco’nun Servis Sağlayıcı Pazarından Sorumlu Başkan Yardımcısı Suraj Shetty, “Araştırmanın sonuçları, tüketicilerin mobil trafiği öngördüğümüz şekilde yükseltmelerine neden olacak çok çeşitli cihaz, hizmet ve uygulamayı kullanacağı şeklindeki trendi yansıtıyor.


4G’ye doğru IP ağlarının önemi maksimum seviyeye çıkıyor

4G mobil internet dönüşümünün başlaması, insanların internete nasıl eriştiği ve internette hangi deneyimleri yaşadıklarını da belirliyor” diyor ve ekliyor: “Mobil medya içeriğinde öngörülen artış, 4G’ye geçişin kaçınılmaz olduğunu gösteriyor. Bu, endüstrinin tüm IP ağlarına yaklaşımını değiştirecek bir gelişme.”

:: Mobil internetin Türkiye’deki geleceği konusunda umutlu musunuz?

 
yazarCem Sünbül

TV'de çeşitli kanal/programlarda sunuculuk yapan Cem, SDNtv'nin de ilk sunucusudur. Daha çok tüketici elektroniği, mobil ve kurumsal teknolojilere dair haberlere ağırlık veren Cem, uzun yıllardır görsel ve basılı teknoloji medyasında yer alan bir isim.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Mobil İnternet 5 Yılda 66 Kat Hızlanacak konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Mobil İnternet 5 Yılda 66 Kat Hızlanacak ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Mobil İnternet 5 Yılda 66 Kat Hızlanacak ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Xiaomi Mi 10T kutusundan çıkıyor! Xiaomi Mi 10T kutusundan çıkıyor!
  2. 2 SDN ofisindekiler en çok hangi şarkıları dinledi? SDN ofisindekiler en çok hangi şarkıları dinledi?
  3. 3 Redmi Note 9 Pro'ya Open Camera ile meydan okuduk! Redmi Note 9 Pro'ya Open Camera ile meydan okuduk!
  4. 4 PARDUS kullanan AFAD merkezini ziyaret ettik PARDUS kullanan AFAD merkezini ziyaret ettik
  5. 5 Samsung 980 PRO NVMe M.2 SSD incelemesi Samsung 980 PRO NVMe M.2 SSD incelemesi
  6. 6 Uygun fiyatlı C4U C1 Akıllı Saat inceleme Uygun fiyatlı C4U C1 Akıllı Saat inceleme
  7. 7 69 liraya YouTuber, Tiktoker, Instagramer yapan set! 69 liraya YouTuber, Tiktoker, Instagramer yapan set!
  8. 8 Kısa sürede nasıl 12 kilo verdim? - VLOG Kısa sürede nasıl 12 kilo verdim? - VLOG
  9. 9 C4U kulaklık inceleme - Fiyat performansı sevdik! C4U kulaklık inceleme - Fiyat performansı sevdik!
  10. 10 iPhone 12 Pro almak için kaç gün çalışmak gerekiyor? iPhone 12 Pro almak için kaç gün çalışmak gerekiyor?