Okunma

Mobil İnternet Tek Bir Çatı Altında


12 Şubat 2010 Cuma 19:58
Mobil İnternet Tek Bir Çatı Altında

3G ile birlikte daha fazla etkilik göstermeye başlayan mobil internet hizmetleri, web ile daha entegre mobil yazılımların da hızla türemesini sağladı. Bir Türk geliştirici tarafından mobil kullanıcılarının hizmetine sunulan Tristit Browser, ücretsiz olarak sunuluyor.

Cihazınızda tanımlı tüm bağlantı birimlerini kullanarak internete çıkabilen yazılım, birçok başarılı ve sıradışı özelliğe sahip. Öyle ki; sosyal ağlardaki hesaplarınıza girebilmekten tutun da gerçek kişilerle okey oynayabilmeye kadar birçok işlemi yapabiliyorsunuz. Spesifik bir sürümü bulunmayan Tristit Browser, Java uygulamaları çalıştırabilen ve boyutu 500 KB‘ın üzerindeki uygulamaları destekleyen tüm cep telefonlarında sorunsuz çalışıyor.

Uygulamanın ana ekranı oldukça şık tasarlanmış. Alışıldık bir mobil arayüzden, 9 farklı simgeyi tıklayarak ilgili seçeneğe erişebiliyorsunuz. Ancak menü seçenekleri arasında gezinme işleminin ve ekran geçişlerinin oldukça ağır kaldığını belirtelim.

Haberler

Haberler seçeneği altından kaynağı belirtilmemiş (!) haberlere erişebiliyorsunuz. Muhtemelen bir sunucu vasıtasıyla aktarılan haberlerin, güncellenme konusunda da çok iyi olmadığını belirtelim. Yazılım ilk 7 haberi arka arkaya gösterebilirken, sonraki haberler için menu seçeneğinden sonraki adımına tıklamanızı istiyor. Bu da haliyle bir kullanışsızlık yaratıyor. İlerleyen sürümlerde Tristit’in bu konuya da bir çözüm bulacağını düşünüyoruz.

Müzik

Müzik menüsü altında henüz çok fazla içerik mevcut değil. Ayrıca yer alan parçaları sadece telefonunuza indirebiliyorsunuz. Yazılım üzerinden şarkıları dinleyebilmeniz ne yazık ki henüz olanaklı değil.

Galeri

Galeri seçeneği altından da tahmin edebileceğiniz gibi çeşitli resim dosyalarına erişebiliyorsunuz. Önizlemesi görüntülenen dosyaları doğrudan telefona indirmeniz mümkün.

Eğlence

Eğlence menüsü yazılımın en başarılı olduğu seçenek olmuş. Zira buradan Facebook hesabınıza bağlanabilir, Twitter sayfanızı kontrol edebilir, Flickr üzerinde yer alan resimlerinizi görüntüleyebilirsiniz.

Ayrıca bu sayfada Okey oynama imkanınız da var. Ama sandığınız gibi bilgisayara karşı oynamıyorsunuz. Bu ekrandan gerçek oyuncuların olduğu odalara bağlanıp, okey oynayabiliyorsunuz.

Ara seçeneğinden Google üzerinde arama yapabilmenize, çeşitli videoları indirebilmenize olanak tanıyan yazılım henüz beta aşamasında olmasının da verdiği eksiklere rağmen son derece başarılı.

Dokunmatik ekran desteği bulunmayan yazılım, aynı zamanda dokunmatik ekranlı 5. Sürüm Symbianlar ile de çalışma esnasında çökmelere sebep oluyor. Zaten indirme sayfalarında da bu işletim sistemine sahip cihazlara destek verilmediğini görüyoruz. Tristis Mobile Browser’a burada yer alan sayfalarından ulaşabilir veya doğrudan cep telefonunuzun tarayıcısından m.tristis.com adresinden erişebilirsiniz.

:: Yazılım hakkındaki fikirlerinizi SDN Forumlarında paylaşın.
yazarAhmet Gözütok

Mobil cihazların dünyasında neler olup bittiğini yakından izlemekten öteye geçen Ahmet, en yeni mobil gelişmelerin nabzını adeta bu dünyanın damarlarında dolaşarak tutuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “Mobil İnternet Tek Bir Çatı Altında”

  1. sik dedi ki:

    Selam

  2. Tayip sonmez dedi ki:

    SeLam Milet

" Mobil İnternet Tek Bir Çatı Altında konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Mobil İnternet Tek Bir Çatı Altında ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Mobil İnternet Tek Bir Çatı Altında ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "