Okunma

Mobil İnternette 400 Mbps’e Ulaşıldı!


27 Şubat 2015 Cuma 16:20
Mobil İnternette 400 Mbps’e Ulaşıldı!

İngiltere‘de faaliyet gösteren dijital iletişim şirketi EE, yeni 4G+ bağlantı hız testlerine devam ediyor. Testlerde Avrupa’nın en yüksek hızına yani 400 Mbps sınırına ulaşıldı.

Maksimum 403 Mbps, ortalama olarak 370 Mbps olarak ölçülen test performansı, Avrupa’nın en hızlısı olmaya yetti.

Wembley stadyumunda yapılan testlerde, üç farklı frekans aralığında denemeler yapıldı. Qualcomm’un Cat 9 sınıfı LTE modemi X10‘a sahip olan Snapdragon 810 işlemcisinin kullanıldığı mobil cihaz, rahatlıkla 400 Mbps seviyesine çıktı.

Qualcomm‘un Snapdragon 810 tanıtımlarında 350 Mbps olarak açıkladığı LTE hızının, operatör tarafından desteklendiği takdirde daha da yükseğe çıkabildiğini ayrıca bu deneyde görmüş olduk.

Snapdragon 810′da kullanılan X10 LTE modemi, önümüzdeki dönemde çıkacak olan 4G+’ın hızlarını da destekleyebilecek gibi duruyor.

Mart ayı içerisinde deneysel olarak Wembley stadında aktif edilecek olan 4G+ bağlantı, frekans bandı 20 MHz’de olacak şekilde 1.8 GHz ve 2.6 GHz frekans kanallarında kullanılabilecek.

Bu hızlar Cat 9 sınıfı LTE modeme sahip Snapdragon 810 işlemcileri ve denklerini kulanan cihazlarla sağlanmış. Aynı yerde, aynı ekipmanlar dışındaki kullanımlarda benzer skorlar yakalanmayabiir. Fakat Cat 6 modemler ise EE’ye göre 4G+‘taki peak hızlara erişmeye yeterli olacak. 

Günlük kullanımda 150 Mbps hızlar öngörüldüğü için bir süre daha Cat 6 modemler epey yeterli olacaktır.

:: Bu hızları sizce Türkiye’de kaç yıl sonra görürüz?
yazarTolga Küçükyılmaz

Çocukluktan beri iyi bir teknoloji takipçisi olan Tolga Küçükyılmaz, tekrar ShiftDelete.Net okurlarına en güncel teknoloji bilgilerini aktarmaya devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

25 yorum - “Mobil İnternette 400 Mbps’e Ulaşıldı!”

 1. batu78 dedi ki:

  vay be cebimize girecek inþallah bu 400mbps

 2. ConfickerBelasi dedi ki:
 3. mrtakdogan dedi ki:

  fiber internet bile 25 mbs . mobil operatörde nasýl 400 mbs oluyomuþ

 4. ConfickerBelasi dedi ki:
 5. mic check dedi ki:

  Biz hala 63 mbs diye övünelim. Vay arkadaþ.

 6. ConfickerBelasi dedi ki:

  Türkiye’ye 5G gelmesi için geliþmiþ ülkelerin yýllarca kullanýp teknolojiyi eskitmesi, ardýndan yýllar sonra devletimizin ihaleyle 5G lisansý vermesi(sanýrsýn 5’yi yüce devletimiz icat etti de parayla satýyor operatorlere) ki tabiki operatorler de mecbur bu parayý vatandaþdan çýkaracak… Ardýndan dünyada bi kaç afrika ülkesi hariç hiç bir ülke kalmadýktan sonra geç*****

  sorun vizyonu dar adamlarý yanlýþ konumlara koymak ve 4g’nin gecikmesi vodofone ve avea’dan kaynaklanýyor bu iki ahbab daha hazýr olmadýklarý için erteleme istemiþler.

 7. tahir40 dedi ki:

  Türkiye’ye 5G gelmesi için geliþmiþ ülkelerin yýllarca kullanýp teknolojiyi eskitmesi, ardýndan yýllar sonra devletimizin ihaleyle 5G lisansý vermesi(sanýrsýn 5’yi yüce devletimiz icat etti de parayla satýyor operatorlere) ki tabiki operatorler de mecbur bu parayý vatandaþdan çýkaracak… Ardýndan dünyada bi kaç afrika ülkesi hariç hiç bir ülke kalmadýktan sonra geçeriz.

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Aklınızda bulunsun EE adlı operatör İngiltere'deki iki rakibin birleşerek Vodafone'u liderlikten ettikleri şuanda başarıdan başarıya koştuğu arkasında T-Mobile ve Orange devlerini bulundurandır.

 9. ConfickerBelasi dedi ki:
 10. SDN Okuru dedi ki:

  hala fiber kablo ile her yere 24 mbit veremeyen ttnet varken ve bu koyun sürüsü kullanıcı varken (tepki olarak başka şirketleri tercih ederek ttnet yatırımlara teşvik edebilirsin) biz daha çok imreniriz.

 11. SDN Okuru dedi ki:

  Bu hız gereksiz türkiye de. Zaten 2 gb internet ile film indirecek halimiz yok:) sınırsız internet olmasa bile 10 20 30 40 50 gb lık paketler olmalı. Fiyatı da 20 30 40 50 60 tl olmalı ama buna telekom izin vermez taş koyar tekerlerine

 12. SDN Okuru dedi ki:

  4G ye bu kadar geç kalındınğı için hiç geçmeyelim 5G çıktığında direk geçiş yapalım çok daha mantıklı.

 13. ConfickerBelasi dedi ki:

  en hýzlýsý türkcell 3g 4g’de de testlerde turkcell en hýzlý 3 taþýyýcýlý 3g ile 63,3mbps olacak buda avrupanýn en hýzlýsý oluyor da benim gt-s5360 daha 7,2mbps göremedi nedense dark evopad 3g m7220 de evde hiç H,H+ olamadý…

 14. tahir40 dedi ki:

  Bizim piþkinler utanmadan avrupanýn en hýzlý interneti bizde diye reklam yaparlar… Adamlar 5G’ye geçmeden bize 4G’nin gelmeyeceði belli… Evvela devletimiz ihale düzenleyip 4G lisansý satmalý! Sanýrsýnýz 4G’nin mucidi Türk devleti…

  – – – Mesaj Güncellendi – – –

 15. tahir40 dedi ki:

  Bizim piþkinler utanmadan avrupanýn en hýzlý interneti bizde diye reklam yaparlar… Adamlar 5G’ye geçmeden bize 4G’nin gelmeyeceði belli… Evvela devletimiz ihale düzenleyip 4G lisansý satmalý! Sanýrsýnýz 4G’nin mucidi Türk devleti…

 16. SDN Okuru dedi ki:

  Hizi bisver bana kotasiz 60 tl civari mobil internet lazim

 17. ConfickerBelasi dedi ki:

  avrupanýn en yalancýsý ttnet en hýzlý turkcell en sabit fikirli modem bozuk desen bile modemi deðiþtirmeyen turkcell superonline.

 18. Asteriks dedi ki:

  Turkcell kendini Avrupa’nýn en hýzlýsý sanmaya devam etsin.
  Diyo Avrupanýn en hýzlý interneti bizde demiyorki 3G – kafamý bozuyor.

 19. seckyn dedi ki:

  256 mb ta kadar sýnýrsýz pttcell paketlerinde görmek istiyoruz bu hýzlarý

 20. Dea dedi ki:

  Artýk 10 Yýl Sonra Bizde Görürüz Ölmez Sað Kalýrsak

 21. SDN Okuru dedi ki:

  Rahatlıkla bi 10 yıl sonra falan :d

 22. SDN Okuru dedi ki:

  şimdi turkcell çıkar bizim 3g avrupanın 4g sinden hızlı der 😀

 23. SDN Okuru dedi ki:

  Yaklaşik 16 17 seneye görurruz herhalde 🙂

" Mobil İnternette 400 Mbps’e Ulaşıldı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Mobil İnternette 400 Mbps’e Ulaşıldı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Mobil İnternette 400 Mbps’e Ulaşıldı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "