Okunma

Mobil kullanıcı sayısı 5 milyara ulaşacak!


02 Mart 2017 Perşembe 07:00
Mobil kullanıcı sayısı 5 milyara ulaşacak!

GSMA Foundation tarafından her yıl sunulan Mobile Economy (Mobil Ekonomi) raporuna göre, küresel çaptaki mobil kullanıcı sayısı 2017 yılı ortasında 5 milyara ulaşmış olacak. Hatta 2020 yılı için tahminler 5.7 milyar kullanıcıya işaret ediyor.

Mobilin gelişimi hız kesmiyor

Rapora göre, bu yıl özellikle Hindistan gibi Asya pazarları artışta başrol oynayacak. Sadece Hindistan’ın 2020 yılına kadar 310 milyon yeni tekil aboneyle artışa katkı sağlaması bekleniyor. Operatör tarafındaysa geçen yılın sonu itibarıyla 4.8 milyar tekil mobil abone olduğu ve 7.9 milyar SIM bağlantısı gerçekleştirildiği ifade ediliyor. Bu bağlantıların yüzde 55’inin ise 3G veya 4G mobil geniş bant ağları üzerinden gerçekleştirildiği not olarak düşülmekte.

17-03/01/gsma-mobil-kullanici-2017-02.jpg

Mobil şebekelerin internete bağlı insanların artışı üzerinde etkisi olduğu vurgulanırken, 3.6 milyar insanın internete mobil cihazlar üzerinden eriştiği ve 2020 yılında bu rakamın 4.7 milyara yükseleceği düşünülüyor.

Mobil teknolojilerin ve servislerin küresel gayri safi hasıladaki yerininse 2016 yılında yüzde 4.4 ile 3.3 trilyon dolar olduğu belirtiliyor. 2020 yılı için beklentiyse yüzde 4.9 ile 4.2 trilyon.

GSMA’nın sunduğu raporun tamamına bu adresten erişebilirsiniz.

:: Mobilin geleceği ile ilgili sizin beklentileriniz neler?




yazarİlker Şekercioğlu

Tam bir teknoloji bağımlısı olan İlker, bu bağımlılığını teknolojiyi yakından takip etmek isteyenlerle paylaşmaktan büyük keyif alıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “Mobil kullanıcı sayısı 5 milyara ulaşacak!”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    Dünyada açlık ve savaşlar varken 5b insan face de birbirini dürtecek yani yazık. Bence yerli telefon ve yerli işlemci ile devam edilmeli bu yolda zaman kaybedilmeden.

  2. SDN Okuru dedi ki:

    Telefonlardan ve sebeklerden yayilan radyasyon bizi nasil etkileyecek bakalim.

" Mobil kullanıcı sayısı 5 milyara ulaşacak! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Mobil kullanıcı sayısı 5 milyara ulaşacak! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Mobil kullanıcı sayısı 5 milyara ulaşacak! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "