Okunma

Mobil Oyunlara Ne Kadar Para Harcıyoruz?


27 Mart 2016 Pazar 05:00
Mobil Oyunlara Ne Kadar Para Harcıyoruz?

App Store ve Google Play Store’da yer alan binlerce oyun mevcut. Özellikle ücretsiz diye tanıtılan birçok oyun mikro ödemeler sayesinde kazanç sağlıyor ve pazardaki yerini korumaya çalışıyor. Peki mikro ödemelere ne kadar para harcanıyor?

Mobil pazarlama şirketi Swrve’nin rapora göre mobil oyunlara harcanan paranın yarısı kullanıcıların sadece %0.19’u tarafından karşılanıyor. Kullanıcıların büyük bir çoğunluğu ücretsiz olarak içeriklere erişirken küçük bir kitle oyunlara ciddi yatırımlar yaparak öne geçiyor.

Oyuncuların %64’ü ayda bir içerik satın alırken sadece %6.5’i beş veya daha fazla içerik satın alıyor. Mobil uygulamalara para harcayan kullanıcıların aylık ortalama harcaması ise 24.33 dolar. 2014 yılında bu değer 22 dolar civarındaydı. Mobil uygulamalara olan ilginin gittikçe arttığını söylemek mümkün.

16-03/27/a.png

Mobil oyun piyasasında 50 dolar üstü içerikler toplam içeriklerin sadece %2.5’ini oluştururken, toplam gelirin %17’sini elinde tutuyor. Yüksek fiyat ve az kullanıcı olmasına rağmen hatırı sayılır bir gelir söz konusu.

Swrve’nin raporuna göre artık mobil dünyada kullanıcıların hepsine harcama yaptırmak yerine çok daha fazla para harcayan belirli bir kesime odaklanmak gerekiyor. Uygulama geliştiricilerinin bu yönde stratejilerini geliştirmeleri gerektiği belirtiliyor.

::Mobil oyunlara para harcıyor musunuz?
yazarFatih Koç

Bilgisayar Mühendisliği okuyan Fatih, bir yandan da teknoloji, oyun ve sinema sektörüyle ilgileniyor. İnternet ile tanıştığı günden beri MMO oynuyor ve oyun yapımcısı olma yolunda ilerliyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

27 yorum - “Mobil Oyunlara Ne Kadar Para Harcıyoruz?”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  buralardan sesimizi duyuralım işlemciler laptoplarla kapışacak seviyede 820 olsun a9 olsun dahada güçleniyor 4 gb ram koyuyorlar ama oyun yapmıyorlar

 2. SDN Okuru dedi ki:

  O değilde rockstar oyunları neden pahalı

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Apk apk apk apk apk apk apk da kazaniyor

 4. SDN Okuru dedi ki:

  firmanın kendi ücretsiz oyunu varsa ücretsiz olanını oynarım. apk falan olaylarına girmem ama oyuna ya da oyun içi özelliklere de para vermem.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Ben hiç para harcamadım…

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Bos bos konuşmayınız muslamanliktan basedenler hak yenildiği falan yok 50 kuruşun veya 50 liranın neyini konusuyonuz isteyen alır isteyen indirir diğer ülkeler sanki parayla alıyor …

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Mobilde fazla para harcamazdım ancak supercell oyunlarında bazen harcıyorum

 8. SDN Okuru dedi ki:

  paralı oyunların parasını vermeyip apk sını indiren, başkalarının hakkını yiyen müslümanlara hayret ediyorum

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Gelişen donanıma rağmen mobil oyun piyasası yerinde sayıyor güzel oyun çıkmıyor

 10. SDN Okuru dedi ki:

  ücretsiz sürümler yetiyor

 11. SDN Okuru dedi ki:

  Burada mesele uygulama içi satın alma. Uygulamanın kendi ücreti değil.

 12. SDN Okuru dedi ki:

  Ooo şimdi androitçiler gelip, oyuna para harcamamalarıyla övünür. Ben ortalama ayda 20 lira oyun+uygulama için. Yeterli geliyor(ios)

 13. SDN Okuru dedi ki:

  ücretsiz oyun varken para vermenin manası yok.

 14. SDN Okuru dedi ki:

  0 ( android kullanıcısı )

 15. SDN Okuru dedi ki:

  boyle bir mario oyunu varmı appstoere da ? varsa adı?

 16. SDN Okuru dedi ki:

  Gelişen donanıma rağmen mobil oyunlar yerinde sayıyor

 17. SDN Okuru dedi ki:

  12.99 a alıyorum sonra 4.99 diyen arkadaş sen yine iyisin. ben ücret verip alıyodum 1 hafta sonra ücretsiz oluyodu. bundan sonra en fazla 2 liralık uygulamalara para veriyorum. gerisini …..li olarak kullanıyorum. yapsınlar her uygulamayı 60 kuruş herkes alsın. kullanmatacak bile olsam alıyorum bazen böyle uygulamaları.

 18. SDN Okuru dedi ki:

  ben hiç harcamıyorum. kendi adına konuş :))

 19. SDN Okuru dedi ki:

  9000 lira harcayan arkadaşım var clana

 20. SDN Okuru dedi ki:

  0 (yazıyla: sıfır)…

 21. SDN Okuru dedi ki:

  Abi alıyorum oyunu 12.99tl ye 1 ay sonra bi bakıyorum indirim olmuş 4.99tl… oluo mu ? Olmuo!! Sonra okuyorum yorumları moralim bozuluo!!! 10 kere oldu bu en az!! İstemiorum almiim diyorum indircekler fiyatı die bu sefer de indirmiolar!!!bıktım!

 22. SDN Okuru dedi ki:

  Bende OSM olsun fifa olsum dougeon hunter olsun modern combat 5 olsun hepsine yatırıyorum çünkü mobil sektör çok gelişicek

 23. SDN Okuru dedi ki:

  Ye para verip uygulama satın alıyorum, ne de içerik.

 24. SDN Okuru dedi ki:

  Google search: Patched, cracked, full, anladın sen onu

 25. SDN Okuru dedi ki:

  Zırnık koklatmadım ne appstora ne de google playe

" Mobil Oyunlara Ne Kadar Para Harcıyoruz? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Mobil Oyunlara Ne Kadar Para Harcıyoruz? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Mobil Oyunlara Ne Kadar Para Harcıyoruz? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "