Okunma

Mobil Oyunların Yükselişi Devam Ediyor


18 Mayıs 2013 Cumartesi 12:40
Mobil Oyunların Yükselişi Devam Ediyor

Mobil platform oyunlarının yükselişi, tüm hızıyla devam ediyor. Kullanıcıların iOS ve Android platformlarında satın aldıkları oyunların sayısı; Sony Vita, Sony PSP ve Nintendo 3DS gibi taşınabilir oyun konsollarından daha fazla olduğu ortaya çıktı.

Bu mobil platformlardaki oyunların fiyatları 1.79TL ile 12.99TL arasında olduğu göz önünde bulundurulursa bu sonucun pek de şaşırtıcı olmadığı söylenebilir. 

Sony Vita gibi taşınabilir oyun konsollarının oyun fiyatları. iOS ve Android ekosistemindeki oyunlara göre oldukça yüksek. iOS ve Android platformlarındaki satın alınan oyunların sürümden kazandıklarını söyleyebiliriz.

Yapılan son analizlere göre, tüketiciler App Store’daki iOS oyunlarına ve Google Play Store‘daki Android oyunlarına, Sony Vita ve Nintendo 3DS gibi taşınabilir oyun konsollarından daha fazla ödeme yapıyorlar.

Tüketicilerin 2012’in 4. Çeyreği ve 2013’ün ilk çeyreğinde oyunlara ödedikleri karşılaştırma tablosu

2013’ün ilk çeyreğinde iOS platformunun oyun satışlarında ciddi bir artış yaşandığını görebiliyoruz.

Yukarıdaki verilere bakacak olduğumuzda;

 • iOS ve Google Play Store’dan indirilen oyunlar ve tüketici harcamaları büyüme kaydetmiştir.
 • iOS şu an tüketicilerin oyunlar için harcamasında liderdir. Ancak Google Play Store‘da oyunlara yapılan harcamalar 2013’ün ilk çeyreğinde oyun konsollarında satın alınan oyunların gölgesinde kalmıştır.
 • Taşınabilir oyun konsolları mevsimsel değişimler yüzünden, tüketici harcamaları ve piyasaya çıkan oyunların az olmasından dolayı önemli bir düşüş yaşamıştır. Çünkü taşınabilir oyun konsollarındaki oyunların yapımları için ciddi bir zamana ihtiyaç duyuluyor.

Google Play Store’un 2013’ün 2. çeyreğinde oyun konsollarını gölgede bırakacakları düşüncesi, gelecekteki taşınabilir oyun konsolları için pek iç açıcı görünmüyor.

iPhone kullanımın yaygınlığı taşınabilir oyunlarına her zamankinden daha kolay bir erişim imkânı sağladı. Aynı zamanda birçok etkileyici App Store avantajları, Sony Vita yâda Nintendo 3DS almayı düşünen kullanıcıları caydırabilir.

:: iPhone mu yoksa taşınabilir oyun konsolu sahibi misiniz?
yazarEnder Öztürk

Teknoloji ile çocukluğundan beri ilgilenen Ender, kendini mobil, yazılım, donanım ve oyun alanında yetiştirmiştir. Ender, teknoloji dünyasındaki güncel haberleri ShiftDelete.Net okurları ile buluşturuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

8 yorum - “Mobil Oyunların Yükselişi Devam Ediyor”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Bu farkın sebebi android’e ücretli oyunları ücretsiz indirebilmemizi sağlayan internette paylaşılan apk data obb dosyalarından kaynaklanıyor.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Beyler 🙁

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Sıkı bir oyunsever olarak çok üzülüyorum bu duruma. Çünkü endişeleniyorum. Bizim 10 yıl kadar önce oynadığımız oyunlar kadar bile içerik ve özene sahip olmayan oyunlar sürü mantığı ile ve ucuz olmasının etkisiyle denenmek için bile olsa çok satıyor. Endişeleniyor olmamın nedeni ise firmaların konsol ve PC oyunlarını bu platformlar yüzünden bırakma olasılığıdır. Örneğin bir tane bile 2004 yılının aralık ayında çıkmış olan Prince of Persia Warrior Within gibi kaliteli bir oyun ne IOS’da ne de Android’de yok. Yaklaşık olarak 8 yıl sonra o kadar işlemci, RAM, GPU’dan bahsediliyor ancak ortada bu kalitede yapım yok. Fakat kazanılan para bu oyunun kazandığından defalarca kez daha fazla. Şartlar bunu gerektirdi bu şekilde oldu diyelim ancak umarım konsol ve PC oyunculuğu bu durumdan yara almaz.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Android ile taşınabilir konsol ***** Samsung

 5. SDN Okuru dedi ki:

  İphone ile taşınabilir konsol sahibiyiz…thanks Apple …

 6. SDN Okuru dedi ki:

  cik tadi vrriyor bi şu cod 4 gelse android e

 7. ahmtyks dedi ki:

  ne kadar yükselirse yükselsin dokunmatik ekranda oynadığınızdan hep bir kısıtlama mevcut pc ve konsolun yerini tutmaz

 8. SDN Okuru dedi ki:

  çünkü konsolları hep cebimizde taşımıyoruz ama telefonlar hep yanımızda.

" Mobil Oyunların Yükselişi Devam Ediyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Mobil Oyunların Yükselişi Devam Ediyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Mobil Oyunların Yükselişi Devam Ediyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "